Novinky

Věk Terminátorů se blíží. Při pohledu na schopnosti těchto robotů vám spadne brada

Roboti od Boston Dynamics vypadají na každém dalším videu mnohem přirozeněji a celkově budí stále větší pozornost. Na posledních dvou klipech se společnost pochlubila pokroky u modelů Atlas a SpotMini. Na prvním videu si můžete prohlédnou humanoidního robota Atlas, který se naučil nejen běhat v přirozeném terénu, ale především získal schopnost přeskakování menších překážek. Kdo sleduje Boston Dynamics pravidelně, musí před výkonem inženýrů doslova smeknout. Ještě před několika lety byl Atlas obrovská změť hydrauliky a kabelů, která byla připoutána ocelovými lanky ke stropu. Současná verze prototypu působí daleko kompaktnějším dojmem. Zmínit si zaslouží také posun v přirozenosti pohybů, které se blíží člověku.

Druhý klip se točí kolem čtyřnohého robota SpotMini, který je podobný psovi. Stejně jako Atlas i upravený SpotMini prodělal zásadní pokrok v přirozenosti pohybů. Vypíchnout si zaslouží perfektní orientace v interéru a zdolávání schodů. Zatímco dřívější prototypy musel ovládat lidský operátor, aktuální verze disponuje softwarem pro plně autonomní provoz. K rozpoznávání překážek slouží soustava kamer a dalších senzorů, které vytváří trojrozměrný model okolí robota.

Ačkoli se vedení Boston Dynamics brání prozrazovat jakékoli bližší informace, mezi hlavní investory patří armádní složky Spojených států, které vidí ve vývoji robotických systémů zajímavý potenciál. Čtyřnozí roboti mohou v blízké budoucnosti sloužit jako šerpové pro přepravu materiálu a vybavení v těžko prostupných terénech. Stejně zajímavá může být jejich role při záchranných akcích po živelných katastrofách. Možností dalšího využití existuje samozřejmě celá řada, nicméně stále tu je několik nepříjemných limitů, které brání k nasazení do ostrého provozu. Tím nejzásadnějším je zdroj energie, respektive akumulátory s nedostatečnou kapacitou.

Boston Dynamics dříve experimentovalo s pohonem na spalovací motor, ovšem to se ukázalo jako nepříliš praktické. Benzínový agregát vydával poměrně otravný hluk a neustále hrozilo riziko jeho zastavení v momentech, kdy robot například upadl.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button