Novinky

Vědci představili náplast, co zvládne neinvazivně změřit hladinu cukru v krvi

Výzkumní pracovníci ze State University of New York přišli s revoluční novinkou, která by mohla změnit život všem diabetikům. Konkrétně jde o nový způsob, jak účinně a především neinvazivně změřit hladinu glukózy během fyzické aktivity. Vědcům se totiž podařilo sestrojit speciální náplast, která je určena k aplikaci na pokožku. Součástí náplasti je speciální senzor, který zvládne všechna potřebná data získat z potu. Další zajímavostí je fakt, že biosenzor využívá pot k přeměně na elektrickou energii, čímž odpadá nutnost externího napájení v podobě akumulátoru.

Otázkou však zůstává, kolik potu je třeba vygenerovat, aby se senzor uvedl do provozu, případně jak je počítáno s pobytem v prostředí o nižší teplotě, při které se uživatel nestačí zpotit. Přesto jde o významný posun, jelikož sledování hladiny glukózy se tradičně opírá o invazivní formy měření, jako je například píchnutí do prstu za účelem získání malého vzorku krve. Přesnost senzoru má být srovnatelná s běžně používanými metodami. Výhodou je také rychlé vyhodnocení dat a údajně i nízké náklady na výrobu. Následující část vývoje se zaměří na další zpřesnění a implementaci nových funkcí. Podobným typem senzoru se před rokem pochlubila také Kalifornská univerzita, která ovšem spoléhá na budoucí integraci do chytrých náramků a hodinek.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button