Novinky

Uživatelé ztrácí zájem o jailbreak pro zařízení s iOS. Při současné situaci již nedává smysl

V nedávných dnech vypověděly svou službu dva ze tří největších repozitářů určených pro stahování alternativních aplikací, témat a dalších vylepšení pro odemčená (jailbreaknutá) zařízení se systémem iOS. Situace se dotkla nejznámějšího obchodu Cydia. Komunita ModMy, která se zabývá jailbreakem a rootováním jiných zařízení, doporučuje vývojářům alternativních aplikací použít poslední dostupný repozitář, BigBoss. Svou činnost ukončil také ZodTTD – je tedy na pováženou, jak dalece komunita uživatelů o odemčení svého Apple zařízení nadále stojí.

Když byl poprvé jailbreak na „iZařízení“ dostupný, příznivci iPhonů a potažmo iPodů Touch získali možnost instalovat do svých chytrých krabiček řadu nových funkcí. V neposlední řadě zde šlo provozovat také nelegálně stažený obsah. Jelikož Apple svůj systém v prvotních verzích nabízel značně osekaný o řadu užitečných věcí, musela si komunita pomáhat vlastními silami.

Přes postupné přidávání nových funkcí do iOS, se vždy našlo něco, co uživatelům chybělo a jailbreak jim to umožnil. Popularita tohoto nástroje tedy zdánlivě nikdy neměla klesnout. Dnes máme k dispozici nejnovější systém iOS 11 a pokusy o jeho brzké prolomení nejsou již tak žhavé jako kdysi. Sice již existuje jailbreak na nejnovější model iPhone X (recenze), kde si můžeme například pohrát s úpravou gest a funkcemi nové technologie Face ID, avšak většina jablečných příznivců od této možnosti upouští.

Pravdou je, že nyní se Apple snaží přinést vychytávky a funkce s postupně rostoucími verzemi iOS, které byly dříve u konkurenčních platforem naprosto běžné. Jmenujme například Ovládací centrum, widgety a dlouho opomíjeného správce souborů. Také se sluší dodat, že zásah do zařízení v podobě softwarového odemčení výrobce velmi odsuzuje a není výjimkou, že by v případě reklamace nemusel uznat oficiální záruku. Je tedy otázkou, zda se dnes vyplatí riskovat a není spíše rozumnější svůj iPhone ponechat v původním stavu.

Zdroj

Pavel Červenka

Zapálený uživatel smartphonů a moderních technologií, příznivec produktů Apple. Ve volném čase se nejvíce věnuje amatérskému focení a výletům do přírody, ať již pěšky, či na horském kole.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button