Novinky

Unikly specifikace čipu A17 Bionic, který bude pohánět iPhone 15 Pro. Na co se můžeme těšit?

Jak jsme již několikrát mohli slyšet, chystaný iPhone 15 Pro dostane zbrusu nový čip A17 Bionic. Jeho hlavní předností bude 3nm výrobní proces, který přinese hned několik výhod. Nově se však dozvídáme další specifikace čipsetu, které samy o sobě zní velmi zajímavě.

O nejnovější únik se tentokrát postaral twitterový účet URedditor, který přišel s tvrzením, že A17 Bionic bude vybaven šestijádrovým procesorem. Stejný počet jader má využívat také GPU (část zpracovávající grafiku), což bude představovat nárůst o jedno jádro v porovnání s předchozí generací. Kromě toho jsme se také dozvěděli, že procesor zvládne pracovat s maximálním taktem 3,7 GHz.

Stejný zdroj také tvrdí, že čip A17 Bionic bude spřažen s 6 GB operační paměti, což je stejná hodnota, jakou disponuje stále aktuální čipset A16 Bionic z loňského roku. To je zároveň v rozporu s dřívějšími zvěstmi, které naznačovaly, že iPhone 15 Pro bude vybavenou 8GB operační pamětí.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Neméně důležitou informací je také to, že A17 Bionic dostanou pouze vrcholné modely – iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Varianty iPhone 15 a iPhone 15 Plus se budou muset spokojit s procesorem A16, který pohání iPhone 14 Pro (Max). V tomto bodě se sluší jedním dechem dodat, že v praxi nepůjde o výrazný hendikep, jelikož čipset A16 Bionic i po roce od svého uvedení stále patří mezi nejvýkonnější čipy, které můžete v mobilu dostat.

Od přechodu na pokročilejší výrobní metodu, zvýšení taktovací frekvence a přidání dalšího jádra na GPU lze očekávat jediné. Chystaný iPhone 15 Pro (Max) nabídne citelně vyšší výpočetní výkon. Je tedy otázkou, jak toho bude chtít Apple využít v praxi. Je ale zároveň možné, že inženýři se rozhodnou vyšší míru efektivity využít ve prospěch správy napájení, respektive delší výdrže na jedno nabití.

Co očekáváte od iPhone 15 Pro a čím by vám Apple udělal největší radost? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button