Novinky

TSMC začalo s masovou produkcí procesorů Apple A13 pro iPhone 11. Jaké novinky přinese?

Společnost TSMC patří již několik let mezi klíčové partnery Applu, kterému dodává čipsety z řady Apple Axx pro iPhony a iPady. Chystaní nástupci stále aktuálních modelů iPhone Xs (recenze) a iPhone Xr (recenze) dostanou zbrusu nový procesor Apple A13, který nabídne hned několik novinek. Čipset bude vycházet z 7nm+ výrobního procesu, který má TSMC již připraven pro masovou produkci. Apple A13 se pochlubí nižšími energetickými nároky až o 12 % při současném navýšení hustoty tranzistorů o 20 procent.

iPhone XR

Apple však není jediným, kdo má zálusk na 7nm+ technologii. Dalším zájemcem je také Qualcomm, který chce linky TSMC využít k výrobě svého dalšího čipsetu z rodiny Snapdragon 8xx.

Příští rok se ponese v duchu 5nm procesorů

Mnohem zajímavěji však zní fakt, že TSMC spustilo testovací produkci 5nm procesorů. První várky půjdou tradičně k odběratelům, kteří je budou dál testovat. TSMC pak bude monitorovat reakce a pokračovat v odladění výrobních postupů. Přechod na novou technologii bude znamenat, že 5nm čipy budou v porovnání s těmi 7nm mnohem menší (až o 45 % zmenšení plochy). Zároveň budou lépe hospodařit s energií, respektive nebudou tolik zatěžovat akumulátor. Pochopitelně lze očekávat i nárůst výpočetního výkonu, který má činit zhruba 15 procent. S masovou produkcí 5nm procesorů se počítá v prvním čtvrtletí příštího roku.

iPhone XR

Zajímavé bude také sledovat, zda se naplní dřívější zvěsti o tom, že Apple chce architekturu ARM nasadit také ve svých počítačích. V Cupertinu již údajně testují několik prototypů MacBooku, v jejichž útrobách tikají ARMové procesory, podobné těm, jaké pohání iPhony a iPady.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close