Tribit StormBox 2 recenze: pořádná porce muziky sbalená na cesty
Společnost Tribit má ve svém portfoliu celou plejádu nejrůznějších Bluetooth reproduktorů. Vybírat můžete od těch nejkompaktnějších kousků až po nadupané modely, se kterými můžete uspořádat regulérní party. V pomyslném středu nabídky se pak nachází Tribit StormBox 2, který zaujme jak zvukovým projevem tak i řadou užitečných funkcí. Pojďme se tedy blíže podívat na to, co tento sympatický reproduktor nabízí, jak si vede z hlediska zvukového projevu a komu udělá nejlepší službu.
Kapitoly článku
Design & konstrukce: nezalekne se žádného dobrodružství
Tribit StormBox 2 má tradiční design, kterým navazuje na svého předchůdce. Válcová konstrukce ukrývá dvojici 48mm širokopásmových měničů a dva pasivní zářiče, které se umí při vyšší hlasitosti efektně rozvibrovat.
Pozici funkčního a zároveň designového prvku zaujímá hrubá textilie, která překrývá mřížky měničů. Materiál samotný působí na dotek prémiovým dojmem, přičemž jeho další výhodou je to, že se velmi dobře udržuje a zároveň odolává běžným nečistotám. Dalším dominantním prvkem je trojice velký tlačítek pro regulaci hlasitosti a ovládání hudebního přehrávače. Díky svému umístění a velikosti je máte vždy na dosah, což značně usnadňuje používání reproduktoru.
Zbytek ovládacích prvků se pak nachází na zadní straně. Zde najdeme podsvícená tlačítka pro zapnutí reproduktoru, Bluetooth párování, aktivaci režimu XBass a tlačítko pro spárování s dalším reproduktorem. Pokud totiž máte dva Tribit StormBox 2, můžete je navzájem propojit a vytvořit si tím skutečné stereo. Je ovšem trochu škoda, že ačkoli režimem TWS disponují také další Tribit reproduktory, lze jej použít pouze v rámci stejných modelů. Na zadní straně ještě najdeme gumovou krytku, pod níž se nachází USB-C konektor pro napájení a linkový vstup.
Již při letmém pohledu na Tribit StormBox 2 je evidentní, že výrobce zde počítá s venkovním použitím a krom výše zmíněného zde použil také pár funkčním prvků v podobě gumových nárazníků na obou koncích a praktické poutko, za které lze reproduktor pohodlně přenášet či pověsit například na batoh.
Jediné, co bych designovému provedení vytkl, je dostupnost pouze v jedné barevné variantě. Černá je sice praktická a dobře se bude udržovat, ovšem osobně bych si dokázal StormBox 2 představit ve veselejších odstínech.
Pokud s reproduktorem plánujete vyrážet do přírody či k vodě, určitě vás potěší, že nabízí zvýšenou odolnost splňující certifikaci IPX7. To znamená, zařízení disponuje ochranou vůči vodě a mělo by dokonce přežít ponoření pod hladinu po dobu 30 minut v hloubce jednoho metru. Upřímně přiznávám, že tuto vlastnost jsem na vlastní kůži nezkoušel. Je však dobré vědět, že když reproduktor omylem polijete nebo vám spadne do bazénu, s nejvyšší pravděpodobností bude fungovat vesele dál.
Jak hraje?
A nyní konečně k tomu, jak Tribit StormBox 2 hraje. Díky válcovité konstrukci bylo možné docílit 360stupňového zvuku. To znamená, že v optimálním případě je jedno, kam a jak reproduktor umístíte, zvuk se bude šířit do všech stran téměř rovnoměrně. Zvukový projev je vyrovnaný a ani při vyšší hlasitosti nedochází k výraznějšímu zkreslení, a to ani když začnete reproduktor vyloženě trápit.
Velkou pochvalu dávám střednímu pásmu, které je skvěle čitelné a hlavně dokáže solidně separovat jednotlivé nástroje či hlasy. Neméně kladné hodnocení si zaslouží také výšky, které mají, na poměry dané kategorie, až nečekaný říz a značně tak napomáhají dojmu z čistého projevu. Ostatní reproduktory s podobnou cenovkou totiž často trpí zahuhlaným a tupým přednesem, což ovšem není případ Tribitu.
StormBox 2 se nemusí stydět ani za basovou složku. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že jde o přenosný reproduktor, který vám půdu pod nohama nerozvlní. Basy však můžete dodatečně zesílit tlačítkem XBass, které jim přidají šťavnatost a obecně pak reproduktor získá příjemně vyvážený přednes.
Mobilní aplikace vám odemkne další funkce
Pokud byste chtěli ze Stormboxu dostat přeci jen hutnější projev, můžete tak učinit skrze mobilní aplikaci Tribit. K dispozici totiž máte hned několik přednastavených hudebních ekvalizéru, přičemž vytvořit si může dokonce svůj vlastní a tím si zvuk precizně doladit.
Prostřednictvím mobilní aplikace můžete nastavovat také další funkce, jako je například automatické vypnutí při nečinnosti, aktualizovat firmware či provést reset do továrního nastavení. Aplikace samotná je zpracovaná hezky, má intuitivní rozhraní, díky čemuž se v ní velice snadno zorientujete.
Tribit StormBox 2: verdikt
Když bych měl zhodnotit Tribit StormBox 2 po několika týdnech testování, tak v zásadě lze říct pouze jednu věc. V dané cenové relaci nemá konkurenci. Za necelé dva tisíce korun totiž dostanete skvěle navržený produkt. Za velmi povedené považuji ovládání reproduktoru i zpracování, které bez nadsázky snese srovnání s mnohem dražšími rivaly. Špičková je také výdrž, o kterou se stará 2600mAh akumulátor. Dle tvrzení výrobce má vystačit na 24 hodin provozu. Otevřeně se přiznávám, že jsem to neměl sílu měřit, ale zároveň nemám důvod to jakkoliv zpochybňovat. Na jedno nabití zvládne hrát opravdu dlouho.
Po zvukové stránce jde o solidně hrající reproduktor, jenž udělá nejlepší službu všem, kteří chtějí mít svou oblíbenou hudbu stále s sebou. StormBox 2 zvládne hravě ozvučit menší místnost, jakou může být například pracovna, ložnice či dětský pokoj. Jeho hlavním revírem však budou pláže, venkovní terasy, plovárny, zkrátka venkovní prostory, kde naplno oceníte jeho zvýšenou odolnost a královskou výdrž na jedno nabití.