Recenze

Recenze IP kamery TP-Link Tapo C200: mít domácnost pod kontrolou je snadné

Naše redakce vám pravidelně přináší testy chytrých zařízení, jejichž úkolem je zjednodušit chod domácnosti. Tentokrát jsme si ovšem na důkladné odzkoušení vybrali produkt, který by měl pomoci vás domov zabezpečit. Otestovali jsme totiž IP kameru od společnosti TP-Link. Testovaný kousek nese název Tapo C200 a disponuje řadou chytrých funkcí. Díky tomu se hodí nejen k hlídání domácnosti nebo zahrady před nevítanými vetřelci, ale pomáhá i při dohledu nad dětmi nebo domácími mazlíčky.

zdroj: TP-link

Značkou Tapo výrobce TP-Link označuje produkty, které se řadí do sektoru takzvané chytré domácnosti. Konkuruje tak společnostem jako je Xiaomi nebo Phillips, které už jsou zde doslova doma. Nepostradatelnou součástí zařízení, a v případě kamery je to platí dvojnásob, je aplikace. Díky cloudu je možné připojit se odkudkoliv a aktuální dění v domácnosti zkontrolovat.

Vzhled: hlavně nenápadně

Po designové stránce se jedná o vcelku vydařený výrobek. Kamera je vyrobena z bílého plastu, kterému dominuje černé pole pro objektiv kamery. Ten je zasazen do mohutné hlavice s možností otáčení. TP-Link Tapo C200 tak svých vzhledem rozhodně zapadne to každého interiéru. Bezpečností kamera by v prvé řadě měla být nenápadná, a to tento kousek bezpochyby splňuje. V balení se kromě samotné kamery, samozřejmého návodu a napájecího konektoru (baterii v kameře nehledejte), nachází také nástavec pro připevnění kamery ke stropu. Najdeme v něm dvojici vrutů i hmoždinek.

Zdroj: TP-link

Oko kamery dohlédne skutečně téměř všude. Hlavice i samotný snímač se totiž mohou pohybovat. Prostor tak může majitel hlídat pohybem ve dvou osách. Zvláště velký úhel dokáže kamera kontrolovat na horizontální ose. Přesněji řečeno, dokáže zachycovat obraz v maximálním úhlu. Natáčí se totiž o 360 stupňů. Co se týče vertikály, zde je to samozřejmě horší, stále ovšem její možnosti budou pro většinu případů plně dostačovat.

zdroj: TP-link

To samé se dá říci také o kvalitě obrazu. Kamera má totiž Full HD rozlišení. To se zdá být rozumným kompromisem mezi dostatečně kvalitním obrazem, na kterém jsou dostatečně vidět všechny detaily a umírněným datovým tokem. Díky Full HD je možné si obraz k vcelku pohodlně přiblížit. Obraz bude stále dost detailní.

Funkce

Jen těžko by TP-Link mohl svou kameru nazývat chytrou, kdyby ji nedoplnil o řadu užitečných funkci. Užitečná je například možnost nastavení alarmu. Pokud kamera zaznamená pohyb, zašle na váš telefon nebo tablet upozornění. Uživatel si přitom může přesně nastavit oblast, kde má kamera na pohyb upozorňovat a kde už ne. To je velmi praktická funkce. K vyslání upozornění je navíc zapotřebí výraznější pohyb. Nemusíte se tak bát toho, že by vám přišlo upozornění po přeletu mouchy v pokoji nebo počechrání větví stromů za oknem. Pokud kamera zaznemaná pohyb, automaticky uloží snímek z dané chvíle do galerie. Detekci pohybu je samozřejmě možné vypnout.

Zdroj: TP-link

Zejména pro ty, kteří si kameru pořídí z důvodu ohlídaní dítěte nebo domácího mazlíčka, je přínosná i funkce obousměrného audia. Nejen, že můžete slyšet, co se v pokoji děje, ale tak můžete promluvit. O případné nahrávání videa se pak postará připravený slot na až 128 GB paměťovou kartu. Záznamy je pak možné přehrát si přímo v galerii. Je také možné, že si někdo těchto kamer pořídí více. V tomto případě aplikace umožňuje přehrávat obraz ze všech aktivních kamer najednou. Každá má přitom svůj roh obrazovky.

Zdroj: Michal Benatzky

Za zmínku stojí ještě noční režim. Kamera totiž velmi obstojně snímá své okolí i ve tmě. Výrobce uvádí, že dosvit kamery je až 9 metrů. To je tedy naprosto vyhovující na to, aby Tapo C200 ohlídal ve tmě prakticky jakýkoliv pokoj. Noční obraz je velmi solidní.

Zdroj: Michal Benatzky

Aplikace

Jak už jsme zmínili, nepostradatelnou součástí výrobku je aplikace. Jmenuje se Tapo a její ovládání je poměrně přehledné a intuitivní. Dojem z ní je lepší než z aplikace Mi Home, která se používá pro chytré produkty Xiaomi. Ta ještě stále nepůsobí příliš evropsky a další, pokročilejší lokalizace by ji určitě neuškodila. Zpět ale k aplikaci Tapo. Připojení kamery je poměrně jednoduché. Kdo někdy pároval zařízení podobného charakteru, postup jej nepřekvapí.

Nutno ale podoktnout, že nám se připojení na úplně první pokus nepodařilo. Naopak bylo potřeba několikrát restartovat kameru. Až poté iPhone zaznamenal správnou Wi-Fi síť a kameru mohl spárovat. To je ale problém, který bude mít uživatel ideálně jen jednou a pak už jen nemusí řešit. V případě, že nechcete, aby kamera běžela, můžete v aplikaci nastavit soukromý režim a kamera se tím vypne.

Kdo žije v představě, že potenciální hackeři si i tak mohou prohlížet jeho obývák, je samozřejmě jistější kameru vypojit ze zásuvky. V takovém případě se při opětovném připojení sama připojí ke spárovanému telefonu. Jednu věc firmě TP-Link vytknout musíme. Jejich systém Tapo není kompatibilní s protokolem Homekit. Pokud tak máte doma i něco od ostatních výrobců, musíte mít v podstatě pro každý spotřebič vlastní aplikaci.

Zdroj: Michal Benatzky

Verdikt

A co říci závěrem? Ve své cenové kategorii je kamera TP-Link Tapo C200 velmi solidním hlídačem s řadou užitečných funkcí. Navíc má kvalitní a naprosto dostačující obraz. Vadou na kráse bylo snad jen to, že během streamování obraz poměrně často vypadával. Ne dlouhodobě, ale přece jen se jedná o nežádoucí okolnost. Při své ceně, která činí kolem jednoho tisíce korun, však jde o velmi konkurenceschopný výrobek. Mít domácnost pod kontrolou je díky Tapo C200 opravdu snadné.

TP-Link Tapo C200

8.6

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • jednoduché ovládání
  • užitečné funkce
  • Příznivá cena
  • nenápadný design

Mínusy

  • občas vypadával obraz
  • chybí integrace do HomeKit
  • potíže s prvním párováním

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button