Tipy a triky

Tip pro iPhone X: jak povolit funkci Dosah a zvýšit tím uživatelský komfort

Funkce Dosah se poprvé objevila u iPhone 6 Plus a postupně se stala součástí všech následujících „pluskových“ modelů. V praxi jde o nesmírně užitečnou vychytávku, jejíž smyslem je usnadnit ovládání na velkém displeji, který nelze obsloužit jednou rukou. Tato funkce se nachází také v iPhonu X (recenze), nicméně ve výchozím nastavení je deaktivována a proto je nutné ji ručně zapnout. S ohledem na chybějící domovské tlačítko muselo logicky dojít také k odlišnému stylu používání. V dnešním rychlém návodu se proto podíváme, jak funkci Dosah (Reachability) zapnout.

Jak zapnout a ovládat funkci Dosah na iPhone X

  1. Přejděte do Nastavení a zvolte sekci Obecné
  2. Dále zvolte položku Zpřístupnění
  3. V sekci Interakce aktivujte kliknutím na přepínač funkci Dosah

Nyní máte funkci Dosah aktivovanou a rovnou ji můžete začít používat. K přitažení horního obsahu displeje stačí přejet prstem dolů u dolního okraje obrazovky. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že nalezení toho správného gryfu mám bude nějakou chvilku trvat. Obecně se dá říci, že dvojité klepnutí na domovské tlačítko u předchozích iPhonů bylo ergonomičtější a uživatelsky přívětivější. Překážkou můžou být také různé obaly, které zasahují přes dolní okraj a ztěžují provedení gesta.

Na každý pád jde pouze o zvyk a po pár více či méně úspěšných pokusech si každý najde tu správnou polohu a pohyb prstu. Používání funkce Dosah vám navíc zpříjemní stažení obrazovky s notifikacemi či vyvolání kontrolního centra (Control Center). Při stažené horní části displeje stačí přejet prstem dolů na levé (pro notifikace) či pravé (obrazovky s rychlými přepínači) straně obrazovky.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button