AktualityNovinky

Přečtěte si email, který včera Tim Cook rozeslal svým zaměstnancům

Aktuální střet Applu s FBI, jenž se rozhořel kvůli sporu o vydávání dat z iPhonu mrtvého teroristy začíná hýbat kybernetickým světem. Ke sporu se vyjadřují nejen ostatní technologické společnosti jako Google, Twitter nebo Facebook, které hájí postoje Applu, ale také politici. Naposledy vyvolal rozruch výrok kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vyzval k bojkotu Applu, dokud firma nesvolí a data z iPhonu poskytne vyšetřovatelům.

11217354694_a7b2e2b1bf_k

Tim Cook v reakci na mediální kolotoč obeslal všem svým zaměstnancům email, ve kterém vysvětluje stanoviska své společnosti. Přeložený email v kompletním rozsahu si můžete přečíst zde.

 Předmět: Děkuji vám, za vaši podporu

Týme,

Minulý týden jsme naše zákazníky a širokou veřejnost napříč Spojenými státy vyzvali k tomu, aby se připojili k dialogu o důležitém problému, kterému naše země čelí. Po uplynulém týdnu jsem vděčný za diskuzi, kterou jsme mohli slyšet a číst, stejně jako za podporu, které se mi napříč Amerikou dostalo.

Já jako jedinec i jako společnost nechováme k terorismu žádnou toleranci nebo sympatii. Zejména, když jsou páchány neomluvitelné činy jakým byl například útok v San Bernardinu, spolupracujeme s autoritami na dopadení pachatelů. Přesně toto jsme udělali i tentokrát.

 Tento případ však není jen o jednom telefonu a jednom vyšetřování, takže když jsme obdrželi soudní příkaz, věděli jsme, že musíme promluvit. V sázce jsou totiž bezpečnostní data lidí, kteří dodržují zákony, takže nastavení takto nebezpečného precedentu by výrazně ohrozilo svobody jednotlivce. 

Jak jistě víte, šifrování používáme k tomu, abychom ochránili naše zákazníky a právě tato data jsou nyní v ohrožení. Pracujeme tvrdě, abychom naši bezpečnost zlepšovali s každým novým softwarem, který vypustíme do světa, protože tyto hrozby se v dnešním světě stávají stále častějšími. 

Někteří zastánci vládního nařízení si přejí, abychom uvolnili ochranu dat v iOS 7, který vyšel v září 2013. Počínaje iOS 8 jsme začali šifrovat data tak, že bez přístupového kódu si iPhone nemůže přečíst data ani sám o sobě, takže pokud je telefon ukraden nebo ztracen, naše osobní data, konverzace, finanční a zdravotní informace jsou mnohem více chráněny. A jak všichni víme, obrácení tohoto procesu by byl příšerný nápad. 

Naši spoluobčané to vědí také. Během minulého týdne jsem obdržel zprávy tisíců lidí z padesáti států, v nichž nám drtivá většina vyjádřila silnou podporu. Jeden email mi poslal třináctiletý vývojář aplikací, který nám poděkoval za to, že jsme se postavili na stranu budoucích generací. 30 letý armádní veterán mi zase řekl: Mějme rádi svou svobodu, a své soukromí si chraňme jako poklad.”

Podpory se mi dostalo také od vás, za což nám mnohokrát děkuji.

Mnoho lidí má o tomto případu stále otázky a my chceme aby každý rozuměl základním faktům. Proto jsme dneska vyvěsili na http://www.apple.com/customer-letter/answers/ nejčastější otázky týkající se této kauzy. Proto vás prosím, abyste si je přečetli. 

Apple je unikátní americká společnost. Nemá však ráda, když se musí vymezovat proti vládě v případě, který má co do činění se svobodami a právy, která by vláda měla bránit. 

Naše země byla vždycky nejsilnější, když jsme drželi pospolu. Věříme, že nejlepší cestou pro vládu bude, když stáhne všechna nařízení, které k tomuto případu vydala. A jak už několik jedinců navrhovalo, v kongresu by se měla vytvořit komise, nebo jiný orgán tvořený experty na technologie a bezpečnost, kteří by o svobodách a národní bezpečnosti a soukromí dohlíželi. Apple by tohoto úsilí velmi rád zúčastnil. 

Lidé věří Applu, že jejich data uchová v bezpečí, protože to jsou data, která jsou pro každého jedince neuvěřitelně důležitá. A vy děláte úžasnou práci, když tyto lidi před těmito nástrahami chráníte prvky, které do našich produktů navrhujete. Děkuji Vám. 

Tim

 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button