Články

Testujeme Apple Watch Ultra: první Apple hodinky pro skutečné sportovce

Také do naší redakce dorazily Apple Watch Ultra. První hodinky od společnosti Apple mířící na aktivní sportovce, kterým tradiční Apple Watch nestačí. Apple se proto rozhodl koncept chytrých hodinek od základů přepracovat. Výsledkem je nová modelová řada, která klade důraz na odolnost, sportovní funkce a také delší výdrž.

Tyhle hodinky už něco přežijí

Apple Watch Ultra poznáte už na první pohled. Může za to především nové zpracování 49mm pouzdra, které je vyrobené z titanu. Displej kryje safírové sklíčko, které je navíc mírně zapuštěno, díky čemuž je lépe chráněno před bočními nárazy. Tuhle vychytávku ocení úplně každý, komu se už v minulosti podařilo Apple Watch rozbít. A podle informací ze servisů není takových lidí zrovna málo. Milovníkům vodních sportů pak udělá radost voděodolnost do 100 metrů, nadšenci do horolezectví naopak uvítají stupeň krytí MIL-STD 810H.

Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra mají rovné krycí sklíčko vyrobené ze syntetického safíru. Díky mírnému zapuštění je navíc lépe chráněno vůči bočním nárazům. Až s nimi třísknete o skálu nebo klepnete o futra, můžete být naprosto v klidu.

Apple Watch Ultra nejsou malé hodinky, jejich rozměry činí: 49 x 44 x 14,4 milimetru. Díky titanovému tělu jsou ovšem překvapivě lehké (61,3 gramů), takže o nich téměř nevíte. Pokud ovšem máte drobnější zápěstí, doporučuji si hodinky před nákupem vyzkoušet.

Apple Watch Ultra začínám teprve testovat, takže na jakékoli hodnocení je pochopitelně ještě brzy. Za pozornost však stojí už samotné balení, které dává jasně najevo, že před sebou máte něco extra. V papírovém přebalu najdete dvě krabičky se zvlášť zabaleným páskem a hodinkami. Kromě toho zde najdete ještě brožuru. Ta vás na čtyřech stranách seznámí s dostupnými variantami řemínků a základním ovládáním hodinek. Jde sice o detail, ale je na něm vidět, že Apple chce, abyste věděli, že Apple Watch Ultra nejsou obyčejný produkt.

Apple Watch Ultra

S balením si Apple opravdu vyhrál, kromě hodinek a pásku obdržíte ještě vkusně zpracovanou brožuru

Základní řemínky vychází vstříc sportovcům

A když už jsem nakousl řemínky, Apple Watch Ultra si můžete pořídit se třemi typy – Alpský tah, Trailový tah a Oceánský řemínek. Já dostal možnost otestovat verzi s Oceánským řemínkem v temně inkoustovém odstínu. Ten sice nepůsobí tak atraktivně jako například oranžový alpský tah, ale má to i své výhody. V prvé řadě je dobré říct, že tento typ řemínku je určen zejména vyznavačům vodních sportů. Trubicová struktura je navíc elastická, takže ji lze přetáhnout i přes neopren. Pro lepší fixaci k zápěstí pak slouží titanová přezka.

Apple Watch Ultra

Příjemně mne také překvapilo, že Oceánský řemínek nepůsobí tak humpoláckým dojmem jako na produktových fotkách. V kombinaci s temně inkoustovou barvou je až nečekaně nenápadný. To mimo jiné znamená, že bude ladit s většinou oblečení, samozřejmě vyjma formálních typů oděvů.

Displej nejde přehlédnout

Další příjemné překvapení se odehrálo při pohledu na displej. Když pominu, že větší plocha dokáže zobrazit více obsahu, tak jeho největším tahákem bude rozhodně svítivost. Displej to dokáže ve špičce vypumpovat až na 2 000 nitů! To znamená, že zůstává skvěle čitelný za jakýchkoli světelných podmínek. Opomenout nelze ani exkluzivní Wayfinder ciferník, který je navržený přímo na míru Apple Watch Ultra. Ten nabízí prostor pro celkem osm komplikací. Pomocí korunky jej lze navíc přepnout do nočního režimu, který zbarví displej do červena.

Apple Watch Ultra

Změn doznaly také ovládací prvky. Digitální korunka je větší a má hrubší drážkování, takže ji půjde snadno ovládat například v rukavicích. Před mechanickým poškozením ji navíc chrání vyvýšené okraje, což opět odkazuje na to, do jaké kategorie tyto hodinky míří. Úplnou novinkou je oranžové tlačítko na levém boku, kterému lze přiřadit různé funkce. S ideálním nastavením zatím stále experimentuji, ale prozatím mám na tomto tlačítku nastavenou funkci svítilny, kterou poměrně častou využívám.

Apple Watch Ultra
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Na spodní straně se tradičně ukrývá hnízdo s biometrickými senzory. Kromě tepu, okysličení krve a EKG se Apple Watch Ultra naučily měřit také tělesnou teplotu.

Ostatní nově přidaná výbava zahrnuje například hloubkoměr, gyroskop schopný detekovat autonehody, SOS sirénu (která je opravdu hlasitá), teploměr či dvoufrekvenční GPS. Větší rozměry pouzdra umožnily integraci většího akumulátoru, nicméně na otázku výdrže si odpovíme až v recenzi, kterou pro vás již připravuji. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak dlouho se Apple Watch obejdou bez nabíječky, pro koho jsou určeny a zda se skutečně jedná o zabijáka Garmin hodinek, tak nás nezapomeňte pravidelně sledovat.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete Apple Watch Ultra také zakoupit.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Ostatní nově přidaná výbava zahrnuje například hloubkoměr, gyroskop schopný detekovat autonehody, SOS sirénu, teploměr (která je opravdu hlasitá) či dvoufrekvenční GPS.

    Teploměr umí řvát? 😁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button