Recenze

Test Xiaomi Mijia Mini Camera 4K: dostupná akční kamera s 4K

Xiaomi je známé hlavně díky mobilním telefonům, které nabídnou slušný výkon za rozumnou cenu. Čínská společnost ovšem necílí jen na smartphony, v jejím portfoliu lze nalézt také akční kamery. Nám do redakce dorazil na test nedávno představený model Mijia Mini Camera 4K, která láká na příznivou cenu a možnost pořizování obsahu v rozlišení 4K.

Xiaomi Mijia Camera Mini 4K je levná, výkonná a příjemně malá kamerka, která zvládá natáčet až ve 4K rozlišení při 30 FPS. Na úvod musíme zmínit, že ji nelze zakoupit oficiální cestou na tuzemském trhu. Zájemci se proto budou muset obrátit například na zahraniční e-shop s elektronikou GearBest. Obsah balení je typicky strohý a nalezneme v něm samotnou kameru, krátký USB kabel a jednoduchou příručku, která je ovšem psaná v čínštině. Nebojte se, psanou čínštinu se netřeba učit, ovládání a menu kamery je už naštěstí v angličtině.

Zorientování v jednoduchém menu je otázkou několika málo minut i pro uživatele bez větší znalostí cizího jazyka. Jelikož kamerka nemá vestavěnou vnitřní paměť, budete muset vložit svou microSD kartu, obecně je doporučená rychlostní třída Class 10. Obecně nás zamrzelo, že výrobce nepřibalil žádné příslušenství, což je poměrně škoda.

Ovládání je velmi jednoduché, na zadní straně je velký dotykový displej, přes který pohodlně obsloužíte všechny funkce. Na těle zařízení se nachází pouze jediné hardwarové tlačítko. Jeho dlouhým podržením kameru zapnete, případně ovládáte proces nahrávání a pořizování snímků. K ostatnímu nastavení slouží dotykový displej, který je dobře čitelný téměř za jakýchkoli podmínek. Problém nastává až v momentech, kdy máte nad hlavou přímé sluneční světlo, na které je podsvícení panelu nestačí.

Na základní obrazovce je možné dotykovým gestem vpravo či vlevo přecházet mezi dvěma základními režimy. Tažením prstu vlevo se otevře menu s volbou režimu (natáčení, timelapse, focení atd.), přejetím doprava se přesunete do již natočených videí či fotek.

Pro spojení se smartphonem využívá Mijia Wi-Fi hotspot, vy si jen musíte stáhnout aplikaci MiHome. V dostupných připojení bezdrátové sítě se objeví již zmíněný hotspot, k němuž se stačí pouze přihlásit. Samotné natáčení však není závislé na smartphonu, kameru lze samozřejmě použít zcela samostatně.

Nyní se dostáváme k té nejzásadnější otázce. Jak tato malá věcička umí zaznamenávat video? Největším lákadlem je samozřejmě rozlišení 4K při 30 fps (připravte si větší kartu), můžete si ovšem také vybrat FullHD s frekvencí 100 snímků za vteřinu. Režim Slow-Mo je tu zastoupen v rozlišení 1280×720 pixelů, kdy umí pořídit video ve slušných 200 fps. Pochopitelně je zde i záznam zvuku přes vestavěný mikrofon, zvuk je poměrně čistý a kvalitní. Fotografie rozhodně také neurazí, za dobrého světla lze čekat pěkné snímky. Můžete si vybrat poměr stran 16:9 nebo 4:3, příjemně nás překvapil také zápis do formátu RAW (DNG).


Klíčové vlastnosti

 • Možnost záznamu v rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů, 30 fps), 1080p (60 fps)
 • Schopnost pořizovat fotografie v rozlišení 3 840 x 2160 pixelů (RAW, DNG)
 • Wi-Fi a Bluetooth konektivita
 • Dotykový displej s úhlopříčkou 2,4“ (960 x 480 px)
 • Softwarová stabilizace obrazu
 • Akumulátor s kapacitou 1450 mAh

Nastavení ISO, vyvážení bílé apod., můžete nechat na automatice, nebo si jej upravit dle vlastních potřeb. Je zde také pár barevných filtrů pro oživení vašich fotek. Objektiv má pozorovací úhel cca 145 stupňů, je tedy třeba počítat s poměrně velkým širokoúhlým zkreslením. Naštěstí lze v nastavení tuto vlastnost eliminovat formou ořezu. Kamera disponuje také softwarovou stabilizací, která v praxi funguje spolehlivě. Roztřesení obrazu dokáže potlačit za klidné chůze, při běhu či akčnějších scénách je třeba počítat s jejími limity.

Výdrž baterie je v dané kategorii průměrem. Akumulátor s kapacitou 1450 mAh vystačí na 60 minut nepřetržitého nahrávání v nejvyšší 4K kvalitě, po snížení se můžete dostat ke dvěma hodinám. Nabíjení probíhá prostřednictvím přiloženého kabelu, taktéž přes něj můžete přenášet data z kamery do počítače. Na spodní straně kamery se nachází klasický závit pro uchycení ke stativu. Jeho přítomnost využijete například při časosběrném záznamu či připevnění k selfie tyčce.

Celkový dojem ze zařízení je velmi dobrý, kamerka je lehká, váží 99 gramů, rozměry jsou 81.5 mm na šířku, 42.7 na výšku a hloubka činí 29.5 mm. Překážet vám v kapse rozhodně nebude. Přes počáteční nedůvěru nás Xiaomi Mijia Camera Mini 4K překvapila kvalitním záznamem videa. Špatně na tom nejsou ani fotografie, které nabízí dostatek detailů a věrné barevné podání.

Pokud tedy hledáte dostupnou akční kameru, která zvládne rozlišení 4K a nechce se vám utrácet, Xiaomi Mijia Camera 4K může být zajímavou volbou, která vás nezklame. Je třeba pouze počítat s chybějící českou distribucí a složitějším vyřizováním v případě reklamačního řízení.

7.6

Zpracování

8.5/10

Design

7.5/10

Uživatelský zážitek

6.0/10

Kvalita videa

7.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

 • Snadná obsluha
 • Možnost záznamu v 4K
 • Dlouhá výdrž (při 1080p)
 • Kvalitní zpracování
 • Cena

Mínusy

 • V balení není žádné příslušenství
 • Pouze softwarová stabilizace

Pavel Červenka

Zapálený uživatel smartphonů a moderních technologií, příznivec produktů Apple. Ve volném čase se nejvíce věnuje amatérskému focení a výletům do přírody, ať již pěšky, či na horském kole.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button