Novinky

Terminátor by zbledl závistí. Při pohledu na tohoto robota vám ztuhne krev v žilách

Inženýrská společnost Boston Dynamics tento týden zveřejnila krátké video, v němž její humanoidní robot Atlas předvádí své schopnosti. Dvounohý robot se v klipu prohání po překážkové dráze s ladností zkušeného parkouristy. Za zmínku stojí především dokonale přesné pohyby při přeskakování dřevěných klád, po nichž následuje zdolání několika vysokých krabic.

Vývoj projektu Atlas probíhá již řadu let a je až neuvěřitelné, čeho se inženýrům podařilo za tak krátkou dobu dosáhnout. První verze robota sotva zvládaly obyčejnou chůzi, během níž musel být připoután ocelovými lanky ke stropu.

Mezi hlavní podporovatele společnosti Boston Dynamics patří armádní agentura DARPA, která v robotice vidí doposud nevyužitý potenciál. Ačkoli zatím neznáme přesné cílení projektu, je evidentní, že finální verze produktu by mohla sloužit jako záchranář, případně pro průzkum oblastí, kde to je pro člověka nebezpečné.

Před rokem se robot Atlas naučil skákat salta

Část veřejnosti se při pohledu na robota připomínajícího člověka děsí budoucnosti podobné tomu, jak ji ztvárnila filmová série Terminátor. Zde je ovšem vhodné dodat, že k tomu máme ještě hodně daleko. Jedním z největších problémů je totiž zdroj napájení. Současné technologie spoléhají na konvenční akumulátory, které zkrátka nestačí na delší provoz. Složitá hydraulika s elektronikou má obrovské energetické nároky. Provozní doba na baterie se proto počítá maximálně na desítky minut. Obávat se proto zkázy lidstva zapříčiněné nadvládou strojů, je alespoň z dnešního pohledu naprosto bezpředmětné.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button