Novinky

Švýcaři ukázali robota, co vypadá jako pes bez hlavy. Má zachraňovat lidi při živelných katastrofách

Robotizace se stává odvětvím, kam směřuje čím dál více pozornosti ze strany investorů a nadnárodních korporací. S tím přímo koresponduje počet firem, které vyvíjí nejrůznější platformy s širokým spektrem využití. Ačkoli do éry humanoidních strojů máme poměrně daleko, již nyní se objevují zajímavé projekty, které se nechaly inspirovat v zvířecí říši. Roboti vybavení čtveřicí končetin se totiž ukazují jako mnohem schopnější pro pohyb členitým terénem, jakým mohou být například trosky po zemětřesení.

Pomoc při záchranných pracích se má stát hlavní náplní robota Anymal, za jehož vývojem stojí švýcarští výzkumníci ze společnosti ETH. Anymal na první pohled silně připomíná roboty z Boston Dynamics, kteří využívají podobné koncepce. Důvod je přitom více než prostý, čtyři končetiny jsou ideálním řešením, jak stroji poskytnout dostatečnou stabilitu v členitém terénu. Na přiloženém videu si můžete všimnout, že Anymal se dokáže poměrně snadno orientovat v interiérech budov a problém mu nedělá ani výstup po poměrně strmém schodišti.

S trochou nadsázky se dá hovořit o nástupu první generace robotů, kteří se dokáží dynamicky přizpůsobit našemu prostředí. Je ovšem otázkou, jak na nevyhnutelné začlenění do společnosti zareaguje široká veřejnost, jejíž názor na podobný druh strojů není zrovna pozitivního charakteru.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button