Novinky

Studie vyvrátila letitý mýtus o záměrném zpomalování iPhonů ze strany Applu

Apple v minulosti čelil několikrát obvinění, že záměrně s novými aktualizacemi operačního systému iOS zpomaluje starší modely iPhonů. Na toto téma bychom nalezli nespočet diskuzí, kde padá tvrdá kritika a často i silně expresivní výrazy. Tomu se rozhodla udělat přítrž společnost Futuremark, která se zabývá multiplatformními benchmarky. Od roku 2016 se finským inženýrům podařilo nasbírat více než 100 tisíc srovnávacích výsledků pro sedm různých modelů a tří verzí operačního systému iOS. Pomocí těchto údajů ve Futuremark vytvořili srovnávací grafy, jejichž smyslem bylo zjistit, jak se podepsaly verze iOS 9, iOS 10 a iOS 11 na reálném poklesu výkonnosti.

Prvním z testovaným zařízením se stal iPhone 5s z roku 2013, který disponuje 64bitovým procesorem A7. Z přiloženého grafu lze snadno vypozorovat, že výkon procesoru (CPU) a jeho grafické části (GPU) zůstal v průběhu času konzistentní. Citelnější výkyvy lze pozorovat až u novějších modelů. Nejmarkantnější pokles je patrný u procesorového výkonu v případě iPhonu 7 s nástupem iOS 11. Na druhou stranu však došlo k nárůstu v oblasti koprocesorové části zpracovávající grafiku.

Tvůrci testu dodávají, že nižší naměřené hodnoty jsou při běžném používání takřka nepostřehnutelné a proto jim nelze přikládat jakoukoli váhu. Za obecným zpomalováním reakcí v průběhu životního cyklu stojí přidané funkce v nových verzích operačního systému, s nimiž může mít starší hardware více práce. Apple při každé významnější aktualizaci iOS implementuje pokročilé rozhraní API a technologie primárně vyvíjené pro aktuální zařízení. S tím jdou ruku v ruce aplikace třetích stran, které už nekladou takový důraz na optimalizaci pro starší iPhony.

Výsledky měření Futuremark dokázaly, že spekulace o záměrném zpomalování jsou mylné a nemají žádné opodstatnění. Postupné zastarávání hardwaru koresponduje s technologickým vývojem, který má logicky vyšší nároky na hardware. Jedinou možností, jak udržet zařízení stále svižné, je neaktualizovat na novější verze operačního systému, čímž se však připravíte o nové funkce. Smartphony, tablety a další výpočetní elektronika spadá do kategorie spotřebního zboží, jehož životní cyklus nemůže být věčný a k tomu je třeba vždy nahlížet.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Pardon, to si apple zasponzoroval. Jsem uzavetel jiz mnoho ket a spomaleni systemu je nesporny a neoddiskutovatény fakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button