Novinky

Spása pro celé lidstvo. Vědci představili nový typ generátoru na výrobu elektřiny ze vzduchu

Tým vědců z univerzity v Massachusetts přišel na způsob, jak vyrábět elektřinu ze vzduchu. Technologie je samozřejmě o poznání složitější, než jak to na první pohled zní. Vědcům se podařilo vyvinou speciální zařízení, které používá přírodní protein, který je schopný produkovat elektrickou energii ze vzdušné vlhkosti.

Samotné zařízení nese prozatímní označení Air-gen, což v podstatě vyjadřuje generátor poháněný vzduchem. Proces funguje tak, že generátor používá elektricky vodivé nanočástice na bázi bílkovin vyrobené mikrobem Geobacter. Připojením elektrod k těmto nanočásticím pak zařízení generuje energii získanou ze vzdušné vlhkosti.

Ačkoli se zatím jedná o univerzitní projekt, tvůrci neskrývají své nadšení z širokých možností aplikace. Samotná technologie je totiž levná, zcela obnovitelná a zároveň neprodukuje žádné emise, které by znečišťovaly životní prostředí. Zásadním faktem je také to, že na rozdíl od jiných udržitelných zdrojů Air-gen nepotřebuje ke svému fungování sluneční svit či vítr. Fungovat dokáže prakticky kdekoli, respektive v prostředí, kde existuje alespoň nějaká vzdušná vlhkost.

Nově představená technologie bude samozřejmě ještě potřebovat dotáhnout do takové podoby, aby finální generátor zvládl vyrábět elektřinu ve větším měřítku. Aktuální verze Air-gen je schopná zásobovat energií pouze drobná elektronická zařízení. Díky malým rozměrům se operuje s myšlenkou nasadit tento zdroj do segmentu nositelné elektroniky.

Pokud vše půjde podle plánů, tak kromě chytrých hodinek či fitness náramků by Air-gen mohl jednoho dne sloužit pro napájení smartphonů, tabletů a notebooků. Tím by pak prakticky odpadla nutnost tato zařízení pravidelně nabíjet. To se ovšem bavíme o scénáři, který bude aktuální až za několik let.

Než tedy začnete zahazovat nabíječky od svých iPhonů, je dobré si uvědomit, že stejně jako každá nová technologie i Air-gen má před sebou ještě hodně dlouhou cestu ke komerčnímu nasazení. Na druhou stranu jde o záležitost, který by mohla jednoho dne regulérně odstranit komplikace s výdrží akumulátorů a skladováním elektrické energie obecně.

Zdroj
nature

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. A co my lidé? My budeme dýchat co? Všude se staví polí je čím dál méně a ještě stromy se kácí ve velkém. Co chcete dýchat až poslední zbytek kyslíku vezmete pro elektřinu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button