Aplikace MacRecenze

Solar Walk – procházka vesmírem ve 3D

Nejbližší těleso v “našem” vesmíru od nás vzdálené je Měsíc, náš nejbližší souputník. Nazýván je často také latinsky Luna a od naší “Země-koule” je vzdálen pouhých 380 000 km. Měří v rovníkovém průměru téměř 3500 km a doba oběhu kolem Země je přibližně 28 našich pozemských dní. Slunce, naše nejbližší hvězda, je vzdálené od nás 150 milionů kilometrů a průměr má téměř jeden a půl milion km. A třeba takový Jupiter s téměř stopadesáti tisíci kilometry v průměru a vzdáleností od slunce skoro 800 milionů km, to už je pořádná dálka na lidskou představivost. Oproti tomu všemu, je naše Země opravdu trpaslík s rovníkovým průměrem pouhých dvánáct a půl tisíce kilometrů. Zkrátka jenom taková malá kulička ve vesmíru, na které jsme my a která se točí a obíhá kolem našeho životadárného sluníčka. A vůbec ne pomalou rychlostí…

Věděli jste například že prstence Saturnu mají průměr shodný s naší vzdáleností od Měsíce a přesto jejich tloušťka dosahuje jen asi 20 metrů?

Obvodová rovníková rychlost otáčení naší Zeměkoule je přes 1600 km/h. A jak se tak klidně a pomalu otáčí, tak zároveň obíhá kolem slunce po dráze dlouhé téměř jednu miliardu kilometrů, tedy pro nás jeden kalendářní rok. Rychlost kterou se pohybujeme je skoro 110 000 km/h. Pěkný fofr co říkáte? Bez těch třech nul na konci si takovou rychlost každý z nás dovedeme představit, ale tohle?

No, nic to ještě není. Jakou rychlostí se tak pohybuje celá naše sluneční soustava kolem středu naší galaxie Mléčné dráhy? Tyto počty asi už nechám na vás, ale doba oběhu je přibližně 226 milionů let, takže to bude určitě pěkně dlouhé číslo.

Pokud by někdo z vás si chtěl alespoň vizuálně přiblížit celou naší sluneční soustavu se všemi rotujícími planetami obíhajícími kolem slunce, doporučil bych aplikaci Solar Walk.

Solar Walk je velice pěkná a graficky zpracovaná 3D vizuální aplikace naší sluneční soustavy a galaxie Mléčné dráhy, pocházející od společnosti Vito Technology. Dostupná je jak pro OS X, tak i pro přenosná zařízení s iOS. A pokud máte doma 3D brýle, určitě je rychle vytáhněte ze šuplíku.

Co vše najdeme v této aplikaci?

  • 3D solární systém s možností pohledu z různých úhlů
  • informace o jednotlivých planetách
  • 3D zobrazení vybraných satelitů obíhajících naši Zemi
  • měsíce na ostatních planetách
  • možnost využít Time Machine a nastavit si polohu celé sluneční soustavy do určitého datumu a času
  • naučná videa o naší sluneční soustavě, vizuální ukázky poměru velikostí planet a vzdáleností, měsíční fáze a slapové jevy, cykly Země atd.

Aplikace funguje v celoobrazovkovém režimu a hlavní menu najdete v pravém dolním rohu, kde si můžeme zapnout animaci ve 3D, spustit naučná videa, anebo se rychle vrátit k naší Zemi od vzdálených procházek po naší sluneční soustavě.

V pravém horním rohu najdeme již výše zmíněný Time Machine – časový stroj. Můžeme si tak nastavit polohu všech planet k vybranému datumu a podívat se jaké postavení měly planety například v době našeho narození, nebo si jen tak spustit rotaci celé sluneční soustavy různou rychlostí a vychutnat si úžasnou animaci.

Aplikace Solar Walk je k zakoupení na Apple Store za 2,39 Euro.

stahnout-mac-app-store

 

Vlastimil

Strojní mechanik a konstruktér. Mezi mé koníčky patří nakousnuté jablíčko, astrologie, historie a kutilství :-) Motto: Dělejme to, co se nám líbí. Svými myšlenkami si vytváří každý z nás budoucnost. Vše ostatní je Váš svět a prostor v něm...

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button