Novinky

Zpomalení prodejů chytrých telefonů bude mít pro Apple vážné důsledky

Nejnovější čtvrtletní zpráva o prodejích smartphonů z IDC předpovídá pro Apple dobré, ale i špatné zprávy. Statistika začíná tím, že rok 2015 byl z hlediska prodejních čísel pro Apple skvělým obdobím. Také celková marže z každého produktu byla nadprůměrná. Loňský rok byl pro Apple obrovským skokem, protože prodeje iPhonů zaznamenaly až o 20,2 % větší nárůst tržeb oproti předchozímu roku 2014, kde již tržby z prodeje jablečných telefonů byly skoro dvojnásobkem prodejů zbylého trhu se smartphony.

Ovšem IDC předpovědělo Applu pro tento rok pokles prodejů o cca 0,1 %. Prý za to může zpomalení růstu na trzích v USA, Evropě a Číně. Největší nárůst zaznamenávají prodeje levnějších značek z Indie nebo Číny.

iphone6s

Nicméně v roce 2017 by se měly hodnoty opět zvednout díky expandování na trhy mimo Spojené státy a Kanadu. Apple spustil první trade-in program v roce 2013, avšak s omezeným dopadem. Aby Apple zlepšil program minulý rok, vydal trade-in pro konkurenční telefony, iPhone Upgrade Program pro rozbité telefony a program na splátkový prodej. IDC věří, že prodeje starších modelů iPhonů a telefonů s Androidem pomohou do budoucna s nárůstem tržeb. Prognózy také tvrdí, že vrchol prodeje iPhonu nastane v průběhu příštího roku. Tržní růst jablečných telefonů bude také do budoucna relativně skromný. A to s nárůstem o cca 3 % v letech 2016 až 2020.

Pro Apple je iPhone nejdůležitějším produktem a pokud by v následujících letech skutečně došlo k propadu, pro kalifornského výrobce to nebude dobrá zpráva. Letošní ročníky veletrhů CES a MWC jasně ukazují, že segment spotřební elektroniky se dostává na rozcestí, z něhož není patrné, jakým směrem se vydá. Klíčovým mezníkem se stane září, kdy dojde k odhalení iPhonu 7, který má nabídnout řadu inovativních řešení. Zatím se hovoří o přítomnosti duální fotoaparátu, který má opět posunout zažité standardy na novou úroveň.

Minulý týden firma oznámila, že tržby z prodeje Apple Watch dosáhly 4.1 miliard dolarů v posledním čtvrtletí roku 2015. To Apple posouvá na druhé místo v žebříčku prodejů chytrých hodinek hned za Fitbit.

Zdroj

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button