Novinky

Skydio R1: autonomní dron, co vás dokáže sledovat při sportu a předpoví váš pohyb

Komunita kolem dronů se neustále rozšiřuje, na což logicky reagují výrobci, kteří představují nové modely jako na běžícím pásu. Současná nabídka je natolik široká, že si vybere naprosto každý. Většina uživatelů se pro pořízení dronu rozhodne za účelem pořizování multimediálního obsahu, který je z ptačí perspektivy mnohem atraktivnější. Pokud stejnou scénu zaberete telefonem z ruky a následně z několika metrů za pomoci dronu, je zcela zřejmé, která z fotografií bude působit na Facebooku šťavnatěji.

Jsou to právě sociální sítě a Youtube, kde sdílíme naše zážitky s ostatními uživateli. Ne každý se ovšem hodlá učit techniku natáčení z výšky a vymýšlet promyšlené kompozice tak, aby výsledné záběry měly ten správný šmrnc. A právě na tento typ uživatelů cílí Skydio R1, jehož myšlenka staví na autonomním chování a pokročilých algoritmech pro zpracování okolního prostředí.

Skydio R1 využívá k orientaci v prostoru celkem 12 kamer, z nichž si vytváří podrobnou 3D mapu svého okolí a snaží se předpovídat pohyby sledovaného objektu. Pro lepší pochopení vlastností doporučujeme shlédnout přiložené video, kde stroj předvádí své umění. Jedním slovem je až neuvěřitelné, jak propracovanou technologii se inženýrům podařilo vytvořit.

Ačkoli konkurenční společnost DJI nabízí obdobnou funkci autopilota, v případě R1 jde o zcela novou úroveň. Data z dvanácti kamer integrovaných v šasi dronu zpracovává grafický procesor Nvidia TX1 s 256 jádry – údajně jde o totožný hardware, jaký se nachází například v samořiditelných autobusech.

Kompletní specifikace zní opravdu slibně

Podle jednoho ze zakladatelů společnosti Skydio používá dron kombinaci hlubokých neuronových sítí k rozpoznávání osob. Zařízení od prvního zapnutí chápe, jak vypadá člověk a pro každého uživatele si vytváří vlastní vizuální identifikátor. Oficiální materiály hovoří o predikci pohybů sledovaného jedince až na 4 vteřiny dopředu. Přestože smyslem R1 je zcela autonomní řízení, v případě potřeby ho lze ovládat také ručně. Výdrž na jedno nabití se pohybuje kolem 16 minut, což s ohledem na zaměření zní jako plně dostačující. Efektivní sledování objektu má být zaručeno do rychlosti 40 km/h, dron tedy půjde využít například při cyklistice či lyžování.

Za špičkovou výbavu a propracovaný software si potencionální zájemci samozřejmě budou muset připlatit. Maloobchodní cena na americkém trhu činí 2 499 dolarů (zhruba 52 tisíc korun bez daně).

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button