S aplikací UPDF je vytváření a upravování PDF dokumentů hračka. K ruce vám navíc bude AI
Soubory ve formátu PDF (Portable Document Format – Přenosný formát dokumentů) zná pravděpodobně každý uživatel počítačů a mobilních zařízení. Dokumenty v tomto formátu hrají naprosto klíčovou roli v běžném i pracovním životě. Do značné míry jde o globální standard, za jehož původem stojí společnost Adobe, jenž tento formát vyvinula za účelem ukládání dokumentů nezávisle na softwaru či hardwaru, na kterém byly pořízeny.
V případě operačního systému macOS máme k dispozici nativní aplikaci Náhled, která PDF dokumenty umí sice korektně zobrazit a umožnit tak jejich bezproblémové čtení, ovšem to je prakticky všechno, co zvládne. Pokud jsou vaše nároky vyšší, nebo s PDF pracujete na denní bázi, dříve či později se začnete vyhledávat pokročilejší software. Mezi aktuálně nejkomplexnější nástroje patří aplikace UPDF, která krom čtečky nabízí také editační funkce a řadu dalších vychytávek na práci s PDF dokumenty.
Moderní rozhraní pro všechny platformy
V prvé řadě je důležité zmínit že UPDF multiplatformní nástroj, který je možné provozovat napříč všemi nejpoužívanějšími systémy. To znamená, že stejnou aplikaci můžete používat jak na Macu, iPhonu, iPadu a samozřejmě zde nechybí ani podpora operačního systémů Android či Windows. Tým vývojářů má za sebou více než 15 let praxi na poli softwaru a nutno dodat, že je to poznat hned při samotném spuštění programu.
Rozhraní aplikace se nese v moderním duchu a ctí všechny současné trendy. Základní obrazovka je rozdělena do několika sekcí, z nichž máte rychlý přístup na UPDF Cloud či naposledy otevřeným dokumentům. Osobně chválím způsob, kdy lze s PDF dokumenty pracovat v rámci záložek. Díky tomu můžete přehledně pracovat s více soubory najednou, mezi nimiž lze snadno přepínat.
V režimu prohlížení máte k dispozici tradiční nástroje, jako je například zobrazení dvou stránek vedle sebe, zoom, náhledy a další. V tomto směru UPDF nenabízí nic navíc, co byste nenašli u nativní aplikace Náhlad v macOS. Jak už nejspíš tušíte, tak hlavní zbraně UPDF se nachází v pokročilejší správě zahrnující editační pomůcky.
Úpravou PDF dokumentů to teprve začíná
Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že vám přišel PDF dokument, který jste chtěli upravit či do něj vepsat vlastní poznámky. S UPDF je tohle naprostá hračka, která je navíc velice návyková. V praxi to vypadá tak, že stačí myší označit konkrétní text a z horní panelu vybrat konkrétní nástroj. Tím může být například zvýraznění, přeškrtnutí či podržení. K dispozici máte prakticky vše, na co si vzpomenete, a takové anotování pracovních dokumentů se provádí jedna báseň.
V levé části okna však máte ještě jednu možnost, která zpřístupní editaci PDF dokumentu. A troufám si tvrdit, že právě tento režim je naprosto stěžejní funkcionalitou, která dělá z UPDF nesmírně užitečný nástroj. Pokud například najdete v textu chybu, nebo do něj chcete naopak něco dopsat, můžete zde postupovat jako s klasickým textovým editorem.
Text můžete různě přepisovat, mazat, měnit barvu, font i jeho velikost. Editovat můžete dokonce i vložené tabulky a různě si hrát s formátováním celého dokumentu.
Začít na Macu a dokončit třeba na iPadu
V režimu anotace se můžete doslova vyřádit dle libosti, jelikož UPDF vám dává k dispozici, krom výše zmíněného, také možnosti pro vkládání grafických prvků zahrnující smajlíky či vtipně řešená razítka. Na začátku jsem zmínil, že UPDF je multiplatformní, takže pod jednou licencí můžete aplikaci používat také na iPadu. A zde ke slovu přichází UPDF Cloud. Díky němu můžete dokument začít upravovat na Macu a následně pokračovat na iPadu. Tabletová verze navíc podporuje Apple Pencil, s níž je anotování souborů maximálně intuitivní záležitostí.
Opomenout nelze ani možnost pracovat s již vloženými ilustracemi. Obrázky můžete ořezávat, ukládat na disk nebo je dokonce vkládat, takže i v tomto směru máte jako uživatel vcelku volné ruce. Funkce jako vložení podpisu, vodoznaku, změna pořadí stránek jsou už vcelku běžné, respektive je nabízí také aplikace Náhled, která je běžnou součástí macOS. Na druhou stranu je fajn, že tu jsou, jelikož v případě jejich potřeby nemusíte přepínat do jiných aplikací.
S umělou inteligencí na palubě
Co už tak běžné rozhodně není a souvisí to se současnými trendy, je integrace umělé inteligence. Asistenci AI můžete využít například tak, že označíte konkrétní část textu. Ten si následně můžete nechat přeložit jiného jazyka (včetně češtiny), vytvořit z něj bodový souhrn, nebo si jej nechat vysvětlit. S umělou inteligencí souvisí také ikona v pravém dolním rohu. Jakmile na ní kliknete, otevře se panel s chatbotem, který funguje na podobném principu jako to známe z ChatGPT. Při práci s dokumentem si tak můžete nechat vytvořit jeho kompletní analýzu, shrnutí či překlad do jiného jazyka. Používání AI v rámci UPDF je naprosto instantní a osobně ji považuji za klíčový benefit celé aplikace.
S ohledem na funkční výbavu aplikace je jasné, že UPDF nebude zadarmo. Vybírat můžete hned z několika variant předplatného, a nechybí ani možnost „doživotní“ licence. Pokud víte, že AI funkce nevyužijete, tak za UPDF zaplatíte zlomek toho, co Adobe požaduje po zákaznících za roční licenci programu Adobe Acrobat Pro.
Do karet UPDF hraje také hezky zpracované prostředí, možnost pracovat pod jednou licencí na více zařízeních a integrace pokročilých funkcí umělé inteligence využívající jazykový model ChatGPT-4. To z této aplikace dělá vskutku komplexní nástroj na práci s PDF dokumenty, které jsou nedílnou součástí dnešní doby.