Já a můj MacRozhovory

Rozhovor: S Petrem Márou spoluautorem Digitu, Apple a GTD školitelem

Vlastníte produkty Apple? Jaké?

Pár jich vlastním 🙂 počínaje stolním iMacem, přes MacBook Air, iPad, iPhone a pár historických jako je první iPod, oranžový iBook a Newton.

Co pro Vás znamená produkt Apple?

Pro mě osobně vždycky vyjadřoval jinou, jednodušší a především zábavnější cestu. Prostě práce na Macu pro mě byla něco, na co jsem těšil. Myslím, že podobnou zkušenost má dnes řada lidí, kteří začínají objevovat iPad. Druhým klíčovým faktorem je to nalézání vazeb mezi jednotlivými produkty. Když se nad tím zamyslíte, Apple nevyrábí produkty. Apple designuje ekosystém, do kterého jednotlivé produkty zasazuje. A je úžasné sledovat, jak ta mozaika do sebe zapadá. Jaké máte zkušenosti s produkty Apple? První Mac jsem měl v roce cca 1994 – byla to Performa 630 a mě šíleně bavilo grafické rozhraní, které Mac měl. Ve škole jsme se tenkrát učili vyvíjet v Pascalu a jediné, co jsem z PC světa znal, byla příkazová řadka a Norton Commander. Mac fungoval úplně jinak a mě to pohltilo. Asi úplně nejvíce mě tenkrát dostalo ovládání CD mechaniky. Nešla otevřít mechanicky, buďto jste museli stisknout tlačítko na klávesnici, nebo vzít na ploše ikonku CD a hodit ji do koše. Prostě geniální. Od té doby Apple produkty používám a prošel jsem s nimi jak nástup Mac OS X, přechod na Intel, tak i posun k iCloudu a mobilním produktům.

Jste vzorem pro mnohé lidi v oblasti internetového podnikání. Kam Vás Vaše práce posunula? V čem byste dnes bez internetu podnikal?

Má práce mi umožňuje dělat to, co mě baví, naplňuje a dává mi i hlubší smysl (ač to může znít zvláštně, technologie jsou dnes všude kolem nás a pokud pomůžete lidem s tím, jak je využívat, jak jednodušši pracovat, je to skvělý pocit). To je asi klíčové, hodně si zpětně uvědomuji, že to, kam jsem se dostal, není výsledek jednoho okamžiku, jednoho roku. Přijde mi, že dnes řada lidí očekává, že vše přijde hned, okamžitě, udělají startup a za rok jsou ”v balíku”. Je to samozřejmě jedna z možností, ale získávání zkušeností a dlouhodobý osobní růst je pro mě asi to, na co sázím nejvíce a co vnímám jako klíčové. A kdyby nebyl internet? Snad bych se stále držel počítačů, ale primárně v té rovině, jak je používat, aby nám pomohli.

Jste Priority Management Trainer a realizujete GTD školení. Můžete říci, že máte skutečně organizovaný pracovní život? Máte dokonale organizované své úkoly? Dostáváte se i při používání GTD metody do svízelných a vypjatých pracovních situacích?

Dobrá otázka, lidi si často myslí, že když aplikujete GTD, zvládáte vše. Ale o tom GTD (nebo timemanagement) v principu podle mě není. Kdybych to tak vnímal, trávil bych 4 hodiny denně odpovídám na emaily, místo, abych na některé neodpověděl, nebo zareagoval později. Já jako klíčové vnímám zjistit to, co chcete dělat, co je důležité, a na to se soustředit. Jestli se dostávám do svízelných situací a zda mám dokonale zorganizované své úkoly? Samozřejmě, že ne vždy, ale to, co v danou chvíli dělám, pro mě má větší hodnotu, než prázdný inbox. A navíc si uvědomuji, že za svízelné situace si vždy mohu sám 🙂 a zpravidla je to pro to, že prioritu měl pro mě vyšší cíl.

Vlastníte jablečné tituly (Apple Certified Trainer, Distinguished Educator, Certified Support Professional 10.7). Co Vám do pracovního života přinesly?

Je to určité potvrzení mých znalostí, ale nedá se říci, že by mi změnily život 🙂 chci tím říci, že pro některé projekty, na kterých pracuji například přímo se společností Apple, jsou tyto certifikace podmínkou. Ale jde primárně o znalosti a zkušenosti, certifikace je jen potvrzuje.

Pojďme si přiblížit situaci ohledně Vašeho odchodu z IDIFu. Můžete našim čtenářům, pokud o tom chcete mluvit, objasnit co se vlastně událo? Hodně jsme tuto situaci sledovali na sociálních sítích a můsíme Vám vyjádřit podporu z naší strany.

Díky za podporu! Situace je v celku jednoduchá, posledních několik let jsem externě školil pro společnost IDIF (jak Mac kurzy, tak např. i v rámci akce AppleForum). Před rokem Honza Březinu firmu prodal a začaly se objevovat problémy se splatností faktur. Koncem roku došlo k domluvě a splátkovému kalendáři, který firma IDIF nedodržovala a mě došlo, že noví majitelé zjevně podnikání vnímají jinak, než já (a v podobně situaci jsem nejenom já, ale i řada dalších lektorů, nebo novinářů, kteří psali například pro mujmac.cz). Z toho důvodu jsem se rozhodl postěžovat si na sociálních sítích a upozornit potencionální zájemce o služby IDIFu, že firma nejedná férovým způsobem. Přímo na Facebook stránkách IDIFu jsem dostal tři reakce od “prázdných/umělých” účtů, které mě napadali z vytunelování IDIFu a vydírání. Následně tuto situaci popsal Daniel Dočekal na pooh.cz a z IDIFu přišla zpráva, že tyto umělé účty nemají pod kontrolou a nevědí o koho jde. Když se Dan ptal IDIFu, kdy doplatí zbývající faktury, IDIF se vyjádřil v tom smyslu, že celá situace byla jen marketingovou kampaní, která je se mnou domluvená. Asi pochopíte, že tahle reakce mě opravdu nepotěšila, takže celou situaci aktuálně řeším s právním zástupcem. Tento výmysl bohužel IDIF ventiluje i směrem k aktuálním lektorům, což mě přijde jako opravdu nefér způsob podnikání.

Dostaly se k nám nějaké informace o připravovaném projektu Honzy Březiny kombinovaného vzdělávání. Budete na tomto projektu spolupracovat s ním? Pokud ano mohl byste ho čtenářům trochu přiblížit či alespoň nastínit na co se mohou těšit?

Já se aktuálně plně soustřeďuji na školení jako taková, takže společnou aktivitou s Honzou zůstává Digit. Jak vznikl nápad na videocasty Digit? Pro mě byl velkou inspirací podcast Diggnation, který jsem sledoval a když jsme se jednou s Honzou bavili, co bychom dál mohli dělat, napadl mě tento směr. Honza měl doménu digit.cz a už zbývalo jen sebrat odvahu k natočení prvního dílu 🙂 Náš původní koncept byl PC vs Mac, ale jak sami víte, Honza následně konvertoval a Digit se posunul tím směrem, kde je nyní.

Je něco co byste chtěl vzkázat čtenářům?

Určitě – zmiňovalo se podnikání, takže můj vzkaz je následující – najděte svou vášeň & talent a buďte v tom, co děláte, nejlepší. Pro mě osobně je toto recept na úspěch.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button