Já a můj MacRozhovory

Rozhovor: S Janem Březinou zakladatelem serveru MujMac.cz

Jak daleké máte zkušenosti s platformou Mac?

Můj vztah k Macu měl několik fází. Dlouhé roky jsem Apple produkty sledoval z povzdálí, líbily se mi a z řady praktických důvodů jsem je nepoužíval jako hlavní platformu. Následovalo několikaleté období, kdy pro mne byl Mac druhým pracovním strojem a zároveň jsme všechny novinky testovali. A s příchodem Mac OS X jsem zcela přesedlal na Mac platformu.

Jaký byl Váš první jablečný počítač?

Technicky vzato, byl první oranžový iBook. Vždy jsem inklinoval k mobilním počítačům, takže většina mých Maců byla z rodiny MacBooků a MacBooků Pro, ale je stále mým velkým snem mít na stole první LCD iMac. Ten je pro mne ikonou dokonalého designu.

Co pro Vás Apple znamená?

Apple je pro mě zejména výrobce zařízení, která mi usnadňují práci. Jakožto fotograf nedám dopustit na 17” MacBook Pro. Čím dál aktivněji používám iPad a jiný telefon než iPhone bych asi už nezvládl. Zároveň celková filosofie Apple postavená na jednoduchosti, účelnosti, elegantnosti a provázanosti mě inspiruje co se týče mého přístupu k životu. Nechci tady používat fráze typu “životní styl” nebo “velký vzor”, ale třeba osobní setkání se Stevem Jobsem pro mne bylo obrovskou inspirací.

Jak a kde jste získal Apple Certifikace?

Mým mentorem je Mark Wood z Británie a v Anglii jsem procházel certifikací na trenéra. Nicméně ten proces má několik úrovní a třeba svůj úplně první certifikační test jsem dělal přes Internet z Vietnamu, kde jsem právě fotografoval.

Jste držitelem Apple Certified Trainer a školíte české uživatele, vidíte v posledních letech nárust uživatelů Mac OS X se zájmem o certifikaci?

Je cítit obrovský nárůst počtu uživatelů a s tím spojený adekvátní růst zájmu o školení. Co se týče certifikace, tak v této oblasti je Česká republika ještě na začátku. Je málo zaměstnavatelů, kteří by opravdu dbali na vzdělání svých zaměstnanců a tak význam certifikace a její váha není tak velká jako například v USA. Na druhou stranu věřím, že je to jen otázka času.

Co Vás před více jak deseti lety přimělo spustit server MujMac.cz?

V té době jsme již s kolegou vydávali server grafika.cz a tudíž jsme měli k Apple technologiím logicky blízko. Informací o Applu bylo u nás velmi málo, zastoupení v ČR neexistovalo a distributor neodváděl zrovna dobrou práci. A tak jsme se rozhodli, že je potřeba něco pro Apple komunitu udělat a vrhli jsme se do práce.

Já osobně jsem před několika lety server MujMac.cz četl denně, ale v poslední době upadá, čím je to způsobeno?

Všechny servery z původní rodiny grafika.cz převzal před rokem nový majitel, takže nejsem ta nejpovolanější osoba pro tuto otázku. Nicméně právě v těchto dnech MujMac přechází na novou publikační platformu a já doufám, že to je první krok jeho návratu k životu.

A vy osobně plánujete nějaký Apple projekt do budoucna?

Myslím, že dobrých Apple serverů máme dnes u nás několik a další už není potřeba. Apple produktům se pravidelně věnujeme s Petrem Márou ve videocastu Digit (www.digit.cz) a ja se chci v nejbližší době soustředit zejména na výuku. Myslím, že dnes chybí spíš knihy a ucelené studijní materiály víc než zpravodajství.

Jste též náruživým fotografem. Jaké motivy nejraději zachycujete?

Profesionálně se věnuji zejména portrétu, aktu a svatební fotografii. Ve své volné tvorbě je mou největší vášní cestovatelská fotografie, takže krajiny, lidé a detaily z celého světa.

Dáváte přednost počítačové postprodukci nebo raději konečným snímkům přímo z fotoaparátu?

Fotografii bez počítačového zpracování si už asi nedokáži představit. To co jde udělat přímo na scéně se snažím udělat už ve fotoaparátu. Ale je řada problémů, které jde vyřešit až v postprodukci. Navíc počítač je rozšířením kreativních možností tvůrce, takže čím dál častěji zklouzávám do foto-grafiky.

Jste velice často mimo území České republiky, jak to všechno zvládáte?

Snažím se organizovat věci tak, aby bylo jedno, kde se zrovna nacházím. Takže moje kancelář je zcela mobilní a využívám naplno svobody dnešních moderních technologických řešení.

Je něco co byste vzkázal našim čtenářům?

Ať se nebojí hledat jednoduchá a přímočará řešení problémů. Někdy mám pocit, že se u nás víc hledají problémy než jejich řešení, což je škoda.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji spoustu úspěchů při Vašich cestách do zahraničí a hodně šťastných návratů.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Naprostý souhlas s poslední odpovědí. Tady lidé nehledají proč by to mělo fungovat, ale vždy zásadně pravý opak. Je mi z toho na blití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button