AktualityAplikace iOSiOSiPadiPhoneJá a můj MacMacNovinkyRozhovory

Rozhovor: S Janem Březinou o Fripito 2 a novinkách Applu

Fripito je mobilní aplikace pro iOS a Android, která nabízí fotografické průvodce pro různá města, národní parky či země. Pokud někam cestujete a rádi fotografujete, byť třeba jen iPhonem, pak je to ideální zdroj inspirace před cestou a průvodce při cestě. Zakladatelem Fripita je Jan Březina, který nám v rozhovoru prozradil několik zajímavých informací k nové verzi a svůj pohled na jablečné novinky.

Snímek obrazovky 2015-11-10 v 20.07.53

Ahoj Honzo, dnes vypouštíte aplikaci Fripito 2 do AppStore, mohl bys našim čtenářům popsat zásadní novinky a vylepšení?

První verzi Fripita jsme veřejnosti představili přesně před rokem. Postupně jsme sbírali zkušenosti, návrhy uživatelů a po půl roce jsme se rozhodli kompletně předělat uživatelské rozhraní. V aplikaci je doslova každý pixel nový s tím, že motivací nebyl ani tak modernější design, jako spíše větší přehlednost. Takže jsme přepracovali zobrazení jednotlivých průvodců, zjednodušili vyhledávání, přidali nový přehledný index do každého průvodce, vylepšili práci s mapami a když už jsme v tom byli, tak je přepsaná i serverová část služby, takže stahování dat je rychlejší a bezpečnější.

Vývoj aplikace není nic jednoduchého, s jakými úskalími jste museli bojovat?

Největším nepřítelem byl jako vždy čas. Slíbili jsme představení Fripita 2 na veletrhu Photo Plus 2015 v New Yorku pro americký trh a na Web Summitu v Dublinu pro Evropu. Nakonec jsme to stihli, což nám přineslo skvělou zpětnou vazbu a vysloužili jsme si třeba i umístění mezi TOP7 travel startupy dle časopisu Travel Extra v Dublinu, ale bylo to opravdu náročné. Celý tým odvedl skvělou práci a já jim za to chci veřejně poděkovat.

Snímek obrazovky 2015-11-10 v 20.30.41

Zaregistroval jsem, že Fripito je poměrně úspěšné mezi zahraničními uživateli, jaký sklízíte ohlas na domácí půdě?

Jsme patrioti, takže nejen uživatelské rozhraní, ale i všichni průvodci jsou k dispozici i v češtině. Zároveň máme v tomto okamžiku tři české destinace a připravujeme v blízké době další tři, takže je z čeho vybírat, i když necestujete do zahraničí. Díky tomu je odezva většinou velmi dobrá, byť je pravdou, že reakce českých uživatelů jsou někdy jiné, než v zahraničí. Jsme prostě svoji 🙂

Můžeš prozradit, na jaké průvodce se mohou uživatelé v dohledné době těšit?

V tomto okamžiku doděláváme dvě moravské oblasti, pak se pracuje na Českém Krumlově a ze zahraničních mohu prozradit například Nový Zéland, národní park Yosemite, Kubu nebo třeba Velikonoční ostrov. To je taková perlička. Snažíme se nové průvodce představovat minimálně každé dva týdny.

Co tvorba každého průvodce obnáší, případně kolik času zabere, než se objeví v nabídce?

V první řadě musíme vybrat, najít a dohodnout se s autorem. Preferujeme lokální autory, takže je to většinou mravenčí práce. Pak autor připraví fotografie a texty, které projde náš editorský tým a společně s autorem doladí. Následují překlady, korektury, úpravy a vydání průvodce. Je to náročná, ale strašně krásná práce. Kdykoli procházím nějakého připravovaného průvodce, hned bych se tam vydal.

Snímek obrazovky 2015-11-10 v 20.31.14

Fripito se profiluje jako globální projekt, zajímalo by mě tedy, jakým stylem řešíte propagaci v zahraničí?

Není žádným tajemstvím, že to je ten nejtěžší úkol. Získat si renomé, vytvořit kontakty, přesvědčit novináře není jednoduché. Naštěstí od léta máme kolegy přímo v USA, takže se nám začíná dařit. Navíc hodně pomáhají úspěchy v různých soutěžích apod. Nicméně je to běh na dlouhou trať.

1_Cesky-raj_140907_090-624x414

Jsme na magazínu věnovaném Applu, nemůžu se proto  nezeptat, co říkáš na novou Apple TV a iPad Pro, který je pro fotografy jako stvořený?

To jsi trefil dva produkty, které osobně považuji za zlomové. Nová AppleTV díky zázemí AppStore má reálnou šanci změnit vnímání televize jako produktu. Koneckonců i my připravujeme Fripito pro AppleTV. iPad Pro je zase první tablet, který by mohl opravdu plnohodnotně nahradit notebook pro seriózní práci. Osobně se na něj strašně těším a už jej mám objednaný.

Do role osobního asistenta jsi obsadil iPhone 6s Plus. Co Tě na něm nejvíce baví a naopak, kde vidíš jeho největší slabiny?

Dlouho jsem plusko nechtěl, protože mi jej nahrazoval iPad. S příchodem iPadu Pro se všechno mění a iPhone 6s + se pro mě stane telefonem a tabletem v jednom a iPad Pro na cestách nahradí Macbook Pro. Aspoň taková je vize. Zatím mě na iPhonu 6s+ nejvíc baví 3D Touch. Jeho podporu jsme přidali i do Fripita 2 a osobně v něm vidím budoucnost nového stylu ovládání.

Co bys chtěl říct závěrem?

Rád bych poděkoval redakci za prostor a všem stávajícím i budoucím uživatelům Fripita za důvěru. V rámci uvedení verze 2 na trh nabízíme jako speciální dárek 11. a 12. listopadu všechny naše průvodce za tu nejnižší možnou cenu. Takže ať si uživatel vybere jakoukoli destinaci, zaplatí pouze 0,99 USD.

Moc děkuji za rozhovor a za Český Mac přejeme Tobě i celému týmu mnoho úspěchů a spokojených uživatelů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button