Recenze

Recenze RODE Wireless GO: bezdrátový klopový mikrofon nejen pro začínající filmaře

Mikrofony od značky RODE používám už pěknou řádku let. Když se mi tedy naskytla možnost otestovat bezdrátový systém RODE Wireless GO, nad ničím jsem neváhal. Ať už tvoříte videa o vyšívání, vaření, vlogujete, zkrátka točíte, jistě vám už dávno došlo, že zvuková složka je často důležitější, než samotný vizuál. Můžete mít atraktivní záběry, ale pokud vás bude špatně slyšet, diváka to velmi rychle odradí.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Současné kamery sice disponují integrovanými mikrofony, ovšem pokud to myslíte s natáčením, alespoň trochu vážně, bez externího řešení se jednoduše neobejdete. V podstatě máte dvě na výběr dvě možnosti. Buď se vydáte cestou směrového mikrofonu připevněného ke kameře, nebo vsadíte na klopový mikrofon, který si jednoduše připnete na tričko či košili. Díky tomu sice budete skvěle slyšet, ale abyste se zbavili kabelu vedoucího do fotoaparátu, je nutné mít mikrofon připojený k externímu rekordéru. Z toho mimo jiné plyne, že během editace na počítači budete muset zvuk synchronizovat. A to může být pěkná otrava.

Recenze RODE Wireless GO: v jednoduchosti je krása

Dalším řešením jsou bezdrátové systémy, jako je již zmíněný RODE Wireless GO. Bezdrátové sety mikrofonů jsou poměrně běžným artiklem, ovšem nezřídka se jedná o pěkně drahou srandu. RODE Wireless GO je v tomto směru dostupným kouskem, který vás nezruinuje a zároveň nabídne jednu příjemnou vlastnost navíc. Jeho ovládání je naprosto blbuvzdorné. Celý set se skládá ze dvou malých krabiček – vysílač a přijímač.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Vysílač zároveň funguje jako klopový mikrofon, který si připnete k oděvu. Přijímač pak stačí zapojit pomocí kabelu ke kameře či fotoaparátu. Jakmile obě krabičky uvedete do provozu, máte prakticky hotovo. Žádné nastavování či párování vás zde nečeká. Mikrofon se s přijímačem spojí automaticky, a to v řádu několika málo vteřin. Jediné co si můžete jako uživatel nastavit, je citlivost mikrofonu za pomoci tlačítka na přijímači.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Na mikrofonu naleznete stavovou diodu informující o nabití akumulátoru, druhá kontrolka oznamuje spárování s přijímačem. Přijímač žádné kontrolky nemá, zato disponuje malým displejem, kde naleznete základní údaje o nabití akumulátoru, síle signálu a nastavenou úroveň citlivosti. Díky klipu lze přijímač zasunout do sáněk pro blesk, nebo připnout k popruhu – záleží na vás.

Super výdrž, kvalita i dosah

Co se týče výdrže, tak obě jednotky zvládnou fungovat až 7 hodin. Nabíjení probíhá prostřednictvím USB-C portu, za což si výrobce zaslouží rozhodně pochvalu. Oba nabíjecí kabely najdete v balení. Stejně tak zde naleznete také praktickou kapsičku. Její rozměry by ovšem mohly být alespoň o trochu větší. Mikrofon s přijímačem a propojovacím kabelem se tam vejdou jen taktak.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Pokud mám hodnotit kvalitu zvuku, výstup z RODE Wireless Go bych přirovnal k modelu SmartLav+, který je dodnes mezi uživateli oblíbeným klopákem. Kladně hodnotím také dosah, respektive během testování jsem ani jednou nenarazil na jeho limity. Aby také ano, když výrobce uvádí až 70 metrů. To samozřejmě znamená optimální podmínky bez rušení a překážek, nicméně i tak si troufám tvrdit, že dosah je to poslední, co budete u tohoto mikrofonu řešit.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Trochu na obtíž může být tvar mikrofonu, respektive jeho velikost a hmotnost. Výrobce však myslel na všechny scénáře a RODE Wireless Go nabízí poměrně elegantní řešení pro všechny, komu by vadilo mít na krku tuto malou krabičku. Prostřednictvím 3,5mm jacku lze do vysílače zapojit klasický klopák. Osobně to považuji za skvělou vychytávku, která zásadně rozšiřuje jeho možnosti využití.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

RODE Wireless GO jsem použil u několika zakázek a ve všech případech jsem byl s výstupem maximálně spokojený. Kvalita zvuku je na danou kategorii perfektní a osobně nemám nic, co bych tomu vytkl. Někomu by mohl vadit pouze lesklý povrch na vysílači a přijímači, který je náchylný na poškrábání a ulpívání otisků.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Recenze RODE Wireless GO: verdikt

RODE Wireless GO je velmi příjemným produktem, který ocení nejen filmaři a vloggeři. Skvěle poslouží také pro redaktorskou činnost a všem zpravodajům. Za klíčový benefit považuji jednoduchou obsluhu a kompaktní rozměry. Potěší také dlouhá výdrž a nabíjení prostřednictvím moderního rozhraní USB-C.

RODE Wireless GO
Zdroj: CeskyMac.cz / autor: Richard Streit

Pochvalu si výrobce zaslouží také za příslušenství v podobě větrné ochrany a cestovního pouzdra, které je součástí prodejního balení. Obecně se dá o RODE Wireless GO hovořit pouze v pozitivním duchu. Za investované peníze dostanete perfektně zpracované zařízení. Zvuková kvalita je na velmi dobré úrovni, která vyhoví i náročnějším uživatelům, kteří hledají dostupný a zároveň spolehlivý bezdrátový set klopového mikrofonu.

Za poskytnutí zařízení k testování děkujeme společnosti DISK Multimedia s.r.o., která je oficiálním distributorem produktů RODE pro Českou a Slovenskou republiku.

RODE Wireless GO

8.1

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • snadná obsluha
  • slušná výdrž
  • cestovní pouzdro
  • větrná ochrana
  • dlouhý dosah

Mínusy

  • pouzdro by mohlo být větší
  • lesklé povrchy na přijímači i vysílači

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button