FinderTipy a triky

Reset hesla Mac OS X 10.6 a starší

Zapomněli jste heslo? Nevadí, v dnešním návodu si ukážeme jak heslo zresetovat a vytvořit nové a to vše bez instalačních disků.

Řekněme, že jste úplně zapomněli heslo pro přihlášení do Mac OS X. Nebo možná jste si zakoupili použitý Mac od někoho jiného a nedal vám k němu heslo. Co teď?

Toto téma možná rozdmýchá diskuzi, že dáváme lidem návod jak změnit heslo u ukradeného počítače, ale není to tak. Je překvapující zjistit, že kdokoliv může získat přístup k vašemu počítači během několika málo minut. Než si začnete myslet, že Mac OS X má závažnout bezpečnostní trhlinu, který dělá tento systém méně bezpečný než jiné operační systémy, zamyslete se ještě jednou. Každý kdo má fyzický přístup k vašemu počítači (ať už je to Windows, Linux nebo Mac) může nakonec přijít na způsob jak se do počítače dostat. Existují způsoby jak obejít téměř každé bezpečnostní opatření, když sedíte před obrazovkou počítače.

Tyto informace byly publikovány již dříve v různých zdrojích a jsou uvedeny s úmyslem pomoci lidem s oprávněnými důvody. Budou to zejména lidé, kteří zakoupili počítač Mac v bazaru nebo správci systémů pro které bude následující návod nejvíce užitečný.

Důležitá poznámka: Tento návod je pouze pro systémy 10.4, 10.5 a 10.6.

Reset hesla 10.5 Leopard a 10.6 Snow Leopard

 1. Zapněte nebo restartujte váš Mac.
 2. Po zaznění startovacího zvuku (nebo po zobrazení šedé obrazovky pokud máte startovací zvuk vypnutý), stiskněte a držte klávesy CMD ⌘+S pro přepnutí jednouživatelského režimu.
 3. Tento krok je volitelný, ale je dobrý nápad zkontrolovat pevný disk předtím než budete pokračovat. Do příkazového řádku napište fsck -fy a stiskněte klávesu Enter/Return a počkejte na dokončení testu.
 4. Napište mount -uw / a stiskněte Enter.
 5. Napište launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist a stiskněte Enter.
 6. Napište ls /Users a stiskněte Enter. Tento příkaz zobrazí všechny uživatele počítače – užitečné pokud nevíte nebo si nemůžete vzpomenout.
 7. Napište dscl . -passwd /Users/username password a nahraďte “username” jedním ze zobrazených uživatelkých jmen z předchozího seznamu. Nahraďte “password” vaším novým heslem. Stiskněte Enter.
 8. Napište reboot a stiskněte Enter.

Reset hesla 10.4 Tiger

 1. Zapněte nebo restartujte váš Mac.
 2. Po zaznění startovacího zvuku (nebo po zobrazení šedé obrazovky pokud máte startovací zvuk vypnutý), stiskněte a držte klávesy CMD ⌘+S pro přepnutí jednouživatelského režimu.
 3. Napište sh /etc/rc a stiskněte Enter/Return.
 4. Napište passwd username a nahraďte “username” krátkým jménem uživatele pro kterého chcete změnit heslo.
 5. Napište vaše požadované heslo a stiskněte Enter. Heslo se nezobrazí na obrazovce tak buďte opatrní co píšete. Zadejte heslo ještě jednou pro potvrzení a stiskněte Enter.
 6. Napište reboot a stiskněte Enter.

Přesvědčte Mac, aby vytvořil nový uživatelský účet

 1. Zapněte nebo restartujte váš Mac.
 2. Po zaznění startovacího zvuku (nebo po zobrazení šedé obrazovky pokud máte startovací zvuk vypnutý), stiskněte a držte klávesy CMD ⌘+S pro přepnutí jednouživatelského režimu.
 3. Tento krok je volitelný, ale je dobrý nápad zkontrolovat pevný disk předtím než budete pokračovat. Do příkazového řádku napište fsck -fy a stiskněte klávesu Enter/Return a počkejte na dokončení testu.
 4. Napište mount -uw / a stiskněte Enter.
 5. Napište rm /var/db/.AppleSetupDone a stiskněte Enter.
 6. Napište shutdown -h now a stiskněte Enter.

Tento poslední návod si zaslouží vysvětlení. Třetí návod nezmění žádné heslo, ale přesvědčí Mac, že ještě nikdy nebyl nastartován. To znamená, že se zobrazí celý průvodce registrace a nastavení jako v případě zcela nového počítače. Nemusíte se ničeho bát, vaše uživatelská data zůstanou tam kde jsou. Pokračujte v celém procesu a nevybírejte možnost přenést nebo převést informace do Macu.

Až budete hotovi, přihlaste se pomocí vašeho nového účtu a přejděte do System Preferences – Accounts. Zde klikněte na ikonu zámku a zadejte své heslo. Měli byste zde vidět své původní uživatelské účty. Zkuste kliknout na jeden z nich a převeďte ho na standardní uživatelský účet (odškrtněte políčko “Allow user to administer this computer”) a změnte heslo. Nyní byste se měli bezproblémově přihlásit k tomuto účtu a získat přístup k vašim datům a programům. Pokud chcete, můžete se opět přihlásit se svým novým administrátorským účtem a udělit oprávnění správce svému původnímu účtu (zaškrtněte “Allow user to administer this computer).

To by mělo být všechno. Pamatujte, hrát si v jednouživatelském režimu a v Terminálu může vést k problémům pokud uděláte chybu. Vzhledem k tomu, že jste se možná již vzdali naděje, že se dostanete zpátky ke svým datům berte tyto návody jako poslední možnost.

Poznámka: Pokud budete zkoušet výše uvedené návody na kradeném počítači, zčernají vám konečky prstů, začnou odpadávat nehty a na obličeji se vytvoří nehezká vyrážka. Nehledě na to, že krást se nemá!!!

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

15 Komentáře

   1. Zdravím..nefunguje mi ani jeden způsob….zapoměl jsem heslo na svém starém iMacu 2007 s OS x 10.6.8 a nevím jak se tam dostat..nemáte nějakou radu?

 1. zkoušel jsem tento: Zapněte nebo restartujte váš Mac.
  Po zaznění startovacího zvuku (nebo po zobrazení šedé obrazovky pokud máte startovací zvuk vypnutý), stiskněte a držte klávesy CMD ⌘+S pro přepnutí jednouživatelského režimu.
  Tento krok je volitelný, ale je dobrý nápad zkontrolovat pevný disk předtím než budete pokračovat. Do příkazového řádku napište fsck -fy a stiskněte klávesu Enter/Return a počkejte na dokončení testu.
  Napište mount -uw / a stiskněte Enter.
  Napište launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist a stiskněte Enter.
  Napište ls /Users a stiskněte Enter. Tento příkaz zobrazí všechny uživatele počítače – užitečné pokud nevíte nebo si nemůžete vzpomenout.
  Napište dscl . -passwd /Users/username password a nahraďte “username” jedním ze zobrazených uživatelkých jmen z předchozího seznamu. Nahraďte “password” vaším novým heslem. Stiskněte Enter.
  Napište reboot a stiskněte Enter.

 2. psalo mě to furt not found….vůbec to na ty příkazy nereagovalo, potřeboval bych zjistit heslo , proto jsem se rozhodl pro tento způsob…nevím si s tím rady už dlouho, bohužel mě nejde cdromka ta je pokažená takže nezbývá než tímto způsobem…budu velmi rád když mne porádite co a jak díky

 3. už to mám šlo to tím druhým způsobem, děkuji. Přesto jsem můj hlavní problém nevyřešil. Seká se mě u web prohlížeče at už je to google chrome nebo firefox jak obraz tak i zvuk u videa, někdy mě se mě díky tomu sekne celý počítač a musím jej restartovat. Flash player jsem již taky aktualizoval ale problém stále přetrvává. Nevíte kde by mohla být chyba? Děkuji

 4. Prosím o pomoc, jak zmenit heslo na mackbooku retina 12″. Zapomněla jsem heslo a nemuzu se dostat do macka. Diky moc.

 5. Dobrý den,
  asi po 10 letech, bych potřebovala nainstalovat starou verzi Quarku na G5 s MAC oS X s 10.5.8, abych mohla upravit knížky, které jsem kdysi v Quarku dělala a převést je do Indesignu. Bohužel nemám poznamenané heslo. Počítač celou dobu odpočíval (kdysi jsem ho odkoupila za malý peníz od firmy, pro kterou jsem připravovala materiály do tisku), nepoužívala jsem ho, ale po zapnutí se jeví, že pracuje korektně. Celou dobu nebyl připojený ani k webu, raději to nechci pokoušet, aby se mi tam nenainstalovalo něco, co by mi prostředí narušilo. Ani jedna varianta nepomohla k tomu, abych si mohla změnit heslo. Přikládám zápis.
  Zkoušela jsem reset hesla (Leopard):
  :/ root# fsck -fy
  ** /dev/rdiskOs3
  ** atd
  :/ root# mount -uw
  root_device on / (hfs, local, read-only, journaled)
  devfs on /dev (devfs, local)
  fdesc on /dev (fdesc, union)
  :/ root# launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist
  launchctl: Couldn’t stat (“/System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist”): No such file or directory nothing found to load.
  :/ root# ls /Users
  .DS_Store .localized Shared admin zdenka
  :/ root# dscl . -passwd /Users/zdenka 1234
  For Single User Mode you must run the following command to enable use of dscl.
  launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServicesLocal.plist (nabídl mi jiný com…. Local)
  :/ root# launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServicesLocal.plist
  launchctl: Couldn’t stat (“/System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServicesLocal.plist”) No such file or directory nothing found to load. (soubor, který mi systém nabídnul nenašel)
  :/ root# (A dál by to šlo pořád dokola)

  Zkusila jsem tedy variantu s novým uživatelským účtem. Také bez úspěchu.
  :/ root# fsck -fy
  ** /dev/rdiskOs3
  ** atd
  :/ root# mount -uw
  root_device on / (hfs, local, read-only, journaled)
  devfs on /dev (devfs, local)
  fdesc on /dev (fdesc, union)
  :/ root# rm /var/db/.AppleSetupDone
  override rw——- root/wheel for /var/db/.AppleSetupDone? shutdown -h now
  :/ root# a dál se nic nedělo.

  Při naskočení Catalog hierarchy větráky G5 začaly šílet, počítač hučel jako indukční vařič. Po exitu se větráky uklidnily a počítač se choval normálně.
  Máte nějaký nápad, který by mi pomohl situaci vyřešit, abych knihy nemusela sázet znova? Jedná se o desítky publikací, u kterých se budou dělat rešerše. Jen ještě fyzicky na HD ty soubory jsou i cesta k nim je totožná.
  Moc děkuju
  Zdenka

  1. Hezký den,
   na váš dotaz jsem upozornil autora článku. Snad se zde co nejdříve ozve. Upřímně sám nevím, jak tento stav řešit. 😇 Zkuste mi prosím ještě poslat e-mail, pokusím se ještě rozhodit sítě mezi další známé, kteří by mohli vědět, jak vám pomoci.

   Richard
   e-mail: richard.streit(zavináč)ceskymac.cz

   1. Na doporučení autora článku posílám návod, jak vaši situaci řešit. Snad to pomůže. 😉
    This solution worked:

    Hold command-S on startup.
    Run mount -uw / to modify (-u) the status of the root filesystem (/) to make it writable (-w). fsck -fy is not necessary.
    Run launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.Apple.DirectoryServices.plist in 10.6 or earlier, or launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.directoryd.plist in 10.7 or later.
    Run dscl . -passwd /Users/username password, where username is replaced with the username of the account and password is replaced with the new password.
    Run reboot.

 6. Dobrý den,můžete mi poradit při ztrátě hesla u Mac 20?
  Mac je z dědictví a přes dva roky odpočíval.Bohužel z bytu zemřelého byly odcizeny mj. i dokumenty s hesly.Mohu doložit rozhodnutí notářské kanceláře,popř. č.jednací a kontakt na notářskou kancelář
  Děkuji za odpověď,Eva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button