Recenze
Trendy

Recenze YEVO Air: kvalitní bezdrátové špunty ze Švédska

Bezdrátová sluchátka se stávají čím dál oblíbenějším artiklem. Za narůstající popularitou stojí vymírání 3,5mm audio konektoru, který se objevuje ve stále menším počtu zařízení. Tento trend pochopitelně koresponduje s nabídkou, která zahrnuje modely pro nejrůznější typy použití.

Pokud patříte mezi sportovně aktivní uživatele, s nejvyšší pravděpodobností budete hledat v kategorii bezdrátových špuntů, které nabízí maximální svobodu při pohybu. Do stejného segmentu patří také YEVO Air, které jsme měli možnost otestovat.

Konstrukce a design: švédská elegance

První, co vás po rozbalení YEVO Air zaujme, je design. Zatímco většina ostatních bezdrátových sluchátek je spojena kabelem, v YEVO vsadili na skutečnou bezdrátovou konstrukci. Ačkoli je vnímání designu vždy značně subjektivní disciplínou, z mého pohledu jde o jedny z nejhezčích bezdrátových sluchátek na trhu. Může za to především elegantní provedení špuntů, které zdobí tlačítko ve tvaru pětiúhelníku. Na každém ze sluchátek se dále nachází mikrofon, signalizační dioda a dvojice pinů.

YEVO Air jsou dostupná ve dvou barevných variantách – černá a bílá. Mě dorazila na test bílá verze, která je dle mého názoru atraktivnější a lépe podtrhuje celkový design sluchátek.

Pouzdro se sluchátky nabijete prostřednictvím microUSB konektoru, USB-C bychom zde ale viděli radši

Nabíjení sluchátek probíhá za pomoci dodávaného pouzdra, které v sobě ukrývá integrovaný akumulátor. Jelikož jsou obě sluchátka symetrická, není třeba dávat pozor na to, do jaké šachty vložíte pravé či levé. Ačkoli jde o drobný detail, v praxi ho oceníte při každém vkládání sluchátek do pouzdra.

Sluchátka lze schovat do malé krabičky, která je opět nabije k dalšímu poslechu

Ergonomie a ovládání

Na YEVO Air mě velmi mile překvapilo, jak výrobce myslel na prvotní spárování. V podstatě stačilo pouze otevřít krabičku a sluchátka se okamžitě rozblikala, čímž signalizovala spuštění párovacího režimu. Na mě už zůstalo pouze otevřít nastavení iPhonu, přejít do nabídky Bluetooth a potvrdit připojení. Mezi další výhody sluchátek patří jejich špuntová konstrukce, která je vhodná pro všechny tvary a velikosti uší. Výrobce navíc přidává do balení další dva páry náhradních špuntů v různých velikostech.

YEVO Air jsem nejčastěji používal při běhání a několikrát je vzal také do posilovny a vždy držela v uších naprosto perfektně. Jelikož každé sluchátko váží pouze něco málo přes 4 gramy, je nošení velmi pohodlné a v podstatě neexistuje šance jakéhokoli otlačení či nepříjemných pocitů při delším nošení.

Každé sluchátko disponuje hardwarovým tlačítkem, kterým lze buď ovládat přehrávač včetně hlasitosti, vyvolat hlasovou asistentku Siri či přijmout hlasový hovor. Zde však přichází největší kámen úrazu. Ke stisknutí tlačítka je nutné vyvinout poměrně velký tlak, což mi v praxi nebylo vůbec příjemné.

Ačkoli je ovládání intuitivní a nabízí široké možnosti, každé máčknutí doprovází nepříjemné zatlačení sluchátka do zvukovodu. Je veliká škoda, že výrobce nepoužil spínače s menším odporem či ještě lépe senzory, které by tento problém zcela eliminovaly. K ovládání funkcí přehrávače jsem proto raději používal Apple Watch. Za tohle vážně palec dolů.

YEVO Air můžete použít také jako handsfree během hlasových hovorů. Kvalita mikrofonu je naprosto dostatečná a rušení se nedostavuje ani v hlučnějším prostředí. Komunikaci se spárovaným zařízením obstarává Bluetooth ve verzi 4.2. Co se týče dosahu, tak zde nemusíte mít naprosto žádné obavy. Sluchátka drží spolehlivě signál do vzdálenosti deseti metrů od připojeného zařízení.

Zvukový projev: příjemné překvapení

Nyní k tomu nejpodstatnějšímu, čímž je pochopitelně kvalita reprodukce. Sluchátka nabízí až nečekaně hutný a dynamický projev s vyrovnanými výškami i středy. Většina výrobců se dnes uchyluje k efektnímu zabarvení, což ovšem není případ YEVO Air. Samozřejmě tu je znát jistá snaha o zábavnější projev, nicméně basů je tak akorát.

Měniče o průměru šest milimetrů si poradí se všemi styly hudby, přičemž nejvíce jim sedí elektronická muzika. Na limity narazíte pouze u skladeb s hlubokými a rychlými basy, kde dochází k slévání jednotlivých tónů. Příjemné je také pasivně řešené potlačení okolních ruchů, které vás dokáže izolovat od okolního prostředí.

Po zvukové stránce na tom nejsou YEVO Air vůbec špatně. Vyvážený a nikterak nezkreslený přednes potěší i náročnější posluchače, což nebývá v této kategorii sluchátek pravidlem.

Výdrž: šťávy mají dostatek

Každé ze sluchátek disponuje akumulátorem s kapacitou 45 mAh. Výrobce udává výdrž na jedno nabití 3,5 hodiny. V praxi samozřejmě záleží na zvolené hlasitosti, nicméně při běžném používání jsem se dostal na 2,5 hodiny a sluchátka ještě nebyla zcela vybitá. Nabíjení probíhá skrze zmíněné pouzdro, které v sobě má integrovanou 460mAh baterii. Teoreticky se tak můžete dostat na celkovou výdrž atakující hranici 14 hodin. Důležité je také zmínit, že sluchátkům samotným stačí pouze 15 minut nabíjení, aby vydržela další 40 minut přehrávání.

Z pohledu výdrže nelze mít naprosto žádné výhrady. Pokud budete sluchátka používat běžným způsobem při sportu či cestě do práce, v podstatě existuje pouze malá šance, že vám v nich dojde energie. Stav akumulátoru ve sluchátkách můžete kontrolovat na widgetu v iOS, což ovšem neplatí o samotném pouzdru. Je škoda, že výrobce nenabízí doprovodnou aplikaci, která by ukázala aktuální stav nabití, případně umožnila další nastavení ekvalizéru či ovládacích gest.

Verdikt

YEVO Air přichází s velmi zajímavým poměrem ceny a výkonu. Vypíchnout si zaslouží především elegantní a funkční design. Sluchátka nejvíce oceníte při sportování, kdy nabídnou pohodlnou ergonomii a dostatečně dlouhou výdrž. Stydět se nemusí ani za zvukový projev, který je vhodný pro většinu hudebních stylů. Zamrzí pouze drobné přešlapy v ovládání a chybějící mobilní aplikace. Celkově se však jedná o zajímavý kus elektroniky, který si rozhodně zaslouží pozornost.

YEVO Air

8.3

Zpracování

8.5/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • povedený a funkční design
  • dobře drží v uších
  • slušný zvukový projev
  • výdrž

Mínusy

  • pouzdro neindikuje stav zbývající enegie
  • nabíjení přes microUSB
  • příliš tuhá ovládací tlačítka

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button