Recenze

Recenze Yale Home View 303W: propracovaná IP kamera s nočním viděním

Pojmy chytrá domácnost a bezpečnost se stávají stále diskutovanějším tématem. Ve své podstatě se není ani čemu divit. Doby, kdy instalace kamerových a dalších systémů do domácností vyšly na stovky tisíc jsou naštěstí pryč. Na zpřístupnění technologií se podepsal vývoj spotřební elektroniky, který za poslední roky urazil velký kus cesty. Současná nabídka zahrnuje stovky nejrůznějších řešení, jak svou domácnost zabezpečit, případně ji vnuknout chytré prvky. V dnešní recenzi se podíváme na panoramatickou IP kameru Yale WIPC-303W, která vyniká snadnou obsluhou a celou řadu pokročilých funkcí.

Kamera Yale SIPC-303W spadá do řady produktů Yale Smart Living, která zahrnuje desítky nejrůznější senzorů a bezpečnostních řešení

Na úvod je vhodné dodat, že značka Yale spadá pod skandinávskou skupinu ASSA ABLOY, která patří mezi největší světové dodavatele inteligentních řešení zámků a zabezpečení. Kamera Yale patří do řady produktů Yale Smart Living zahrnující celou plejádu dalších bezpečnostních prvků pro domácí použití. Na ty se ovšem podíváme až v další z našich recenzí. Kamera WIPC-303W je totiž natolik unikátním produktem, že si zaslouží samostatnou kapitolu.

Balení a konstrukce

Než se pustíme do popisu konstrukce, sluší se zmínit alespoň pár slov k balení. Uvnitř krabice naleznete kromě kamery samotné externí anténku pro zvýšení kvality příjmu Wi-Fi signálu, napájecí adaptér s dvěma koncovkami a speciální držák doplněný o vruty s hmoždinkami. Jeho přítomnost oceníte v případech, že se rozhodnete kameru umístit například ke stropu v rohu místnosti.

Při pohledu na kameru je znát, že vývojáři počítali s jejím umístěním v interiéru. Díky uhlazenému designu se hodí do každé moderní domácnosti, kde rozhodně ostudu neudělá. Zakulacené tvary podstavce plynule navazují na zbytek konstrukce, které vévodí kulovitý modul s optikou kamery a dalšími senzory. Ačkoli jde o čistě plastovou záležitost, zařízení působí bytelným dojmem a upřímně k němu nelze mít jakékoli výhrady. Jediným rušivým elementem zůstává malá anténka, která je ovšem chytře umístěna na zadní straně a není tak při běžném pohledu vidět. Na zadní straně základny se dále ukrývá vstup pro napájení a konektor RJ45. Na levém boku se ještě nachází slot pro microSD karty, na kterou lze lokálně ukládat pořízený obsah. Konektorovou výbavu uzavírá vstup a výstup zvukového signálu.

Instalace

Zprovoznění kamery je doslova otázkou několika málo minut. Za hlavní výhodu považuji skutečnost, že není nutné žádné zdlouhavé nastavování a navíc si vystačíte pouze s chytrým telefonem. Kompletní řada produktů Yale Smart Living totiž staví na tom, že veškerá obsluha probíhá skrze mobilní aplikace, které jsou dostupné pro operační systém iOS a Android.

V případě kamery je nutné nejprve stáhnout bezplatnou aplikaci Yale Home View. Po jejím spuštění dostanete k výzvu k registraci a naskenování QR kódu na zadní straně kamery. Následně už stačí ze seznamu vybrat vaši Wi-Fi síť a vyplnit heslo. Kameru můžete připojit také prostřednictvím kabelu, nicméně tuto možnost jsme nezkoušeli a upřímně si troufáme tvrdit, že ji využije pouze mizivé procento uživatelů.

Ovládání

Kompletní obsluhu a nastavení má na starosti již zmíněná aplikace Yale Home View. Po jejím spuštění se zobrazí všechny spárované kamery. Po kliknutí na náhledový obrázek dojde k připojení a zahájení přenosu obrazu v reálném čase. Dolní část obrazovky je vyhrazena jednotlivým funkcím a ovladačům. Kromě obrazu můžete aktivovat například interní mikrofon, případně využít obousměrné komunikace. Nechybí samozřejmě funkce rychlého pořízení snímku či zahájení nahrávání.

Velmi příjemnou funkcí je možnost otáčení kamery v horizontálním (360°) i vertikálním (120°) směru. Podle potřeby si tak můžete objektiv kamery namířit přesně tam, kam zrovna potřebujete. Další specialitkou je funkce namapování pohybů kamery a automatické přepínání mezi denním a nočním režimem. Kolem objektivu se totiž nachází několik infračervených diod s dosvitem až 8 metrů. Aplikace umí také upravit datový tok, respektive kvalitu přenášeného obrazu. To oceníte v momentech, kdy nemáte ideální konektivitu a chcete zkontrolovat dění u vás doma.

V sekci nastavení lze upravovat celou řadu ostatních parametrů včetně detekce zvuku a pohybové aktivity. Nastavit si můžete plány pro celý týden a také citlivost senzorů. To ocení především majitelé domácích mazlíčků. Nehrozí tak, že vám budou chodit výstražné e-maily či notifikace na podezřelý pohyb pokaždé, když kolem kamery proběhne váš pes nebo kočka. Pořízený záznam se ukládá na vloženou microSD kartu, odkud ho lze stáhnout do smartphonu či zálohovat na účet Dropbox. Podmínkou synchronizace s Dropboxem je vložená microSD karta, bez ní cloudové zálohy nefungují. Yale WIPC-303W zaznamenává obraz v HD rozlišení (1 280 x 720 pixelů) a stejně tak i fotografie. Ačkoli je použité rozlišení dostačující, snímač s FullHD by kameře slušel daleko více.

Verdikt

Kamera Yale Home View 303W (WIPC-303W) pro nás byla velice milým překvapením. Mezi hlavní důvody k pořízení patří kvalitní dílenské zpracování a velice snadná obsluha. Vypíchnout si zaslouží také jednoduchá instalace a možnost montáže na stěnu díky standardně dodávanému držáku. Dalším benefitem je noční snímání a jeho automatická aktivace při poklesu okolního světla. Majitele domácích mazlíčků potěší možnost nastavení úrovně citlivosti senzorů. Pochvalu si zaslouží také mobilní aplikace, která fungovala po celou dobu testování zcela korektně a bez jediného náznaku zaváhání či softwarových bugů.

Zamrzí pouze fakt, že aplikace není optimalizována pro iPhone X (recenze), nicméně to by měla vyřešit některá z dalších aktualizací. Obecně se dá říci, že Yale Home View plní svůj účel na jedničku. Pokud tedy hledáte způsob, jak snadno do své domácnosti zakomponovat kameru s podporou bezdrátového připojení, která nabídne dostatek funkcí a navrch přidá synchronizaci do cloudu, Yale WIPC-303W je jasnou volbou.

Yale WIPC-303W

8.1

Zpracování

9.0/10

Design

7.5/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Kvalitní zpracování
  • Snadná instalace
  • Noční vidění
  • Propracovaná aplikace

Mínusy

  • Chybějící podpora HomeKit
  • Snímač by mohl mít FullHD rozlišení

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Super hračička 🙂 ale jsou dva druhy zloděju ten první vám tam nechá klidně i OP a považujou se za tupce 😀 a ve většině případu jsou chyceni do 24 hodin.Druhý typ zloděju chodí v kuklách a rukavicích a tady je přesně kamera naprasto k ničemu pokud na ní nekouká policie a o tom silně pochybuji 😀 tak si myslím že jen vyhozené peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button