Recenze

Recenze Xiaomi Smart Pet Fountain: chytrá fontána pro psy a kočky

Když jsem testoval chytrý dávkovač granulí od Xiaomi, rychle mi došlo, že tohle je věc, bez které se už doma neobejdeme. Smart Pet Food Feeder ovšem není jediným pomocníkem pro chovatele psů a koček. Xiaomi totiž nabízí ještě chytrou fontánu Smart Pet Fountain. Stejně jako v případě dávkovače granulí jde o inteligentně navržený produkt, který je na míru šitý našim čtyřnohým přátelům.

Design a konstrukce

Hned po vybalení Xiaomi Smart Pet Fountain mě velmi mile překvapilo, jak celé zařízení vypadá. Po stránce designu jde o vkusně zpracovaný produkt, který se nemusíte bát umístit na viditelné místo u vás doma. Tvarové kontury jsou navíc stejné jako u dávkovače granulí, takže dohromady působí příjemně sladěným dojmem.

Pochválit si zaslouží i samotná konstrukce, která je navržena tak, aby výměna vody či čištění bylo maximálně intuitivní a nevyžadovalo hodiny strávené studováním návodů. Celé zařízení se totiž skládá z celkem tří hlavních dílů, které do sebe vzájemně zapadají. A to je poměrně zásadní benefit, který jsem ocenil pokaždé, když jsme odjížděli na delší dobu pryč bez našeho Steva (sedmiletý „čivavák“). Rodině pak bylo velmi snadné vysvětlit, jak fontána funguje či podle čeho poznají, kdy je třeba doplnit nádrž s vodou.

Fontána i dávkovač granulí ctí stejný designový jazyk a společně jim to hezky ladí. Díky nevtíravým tvarům navíc skvěle zapadnou do každého interiéru. Přestože jsou oba produkty vyvedeny v bílé barvě, vcelku dobře se udržují čisté.

Zásoba čerstvé vody na několik dní

Do nádrže se vejdou 2 litry vody, což pro menší plemena psů a koček představuje zásobu na několik dnů. Aktuální stav hladiny můžete navíc snadno zkontrolovat skrze průzor na čelní straně. Pokud voda začne docházet, respektive klesne pod předdefinovanou úroveň, dostanete upozornění na mobil a na fontáně začne svítit varovná kontrolka.

Samotné doplnění vody je potom velice snadné. Stačí sejmout horní víko a do nádrže dolít vodu do úrovně rysky. Stejně jednoduše lze vyjmout také celou nádrž, kterou doporučuji alespoň jednou týdně propláchnout v umyvadle, abyste zamezili tvorbě mikroorganismů.

Důležité je také zmínit, že během procesu údržby nemusíte fontánu vypínat. Jakmile totiž nadzvednete horní víko, čerpadlo automaticky přeruší svůj provoz. Jde sice o drobnost, ale přesně tyto detaily zásadně zpříjemňují používání celého produktu.

Xiaomi si dalo záležet také na úpravě vody. Ta začíná u hrubého filtru, který zamezuje vniknutí větších nečistot do čerpadla, které pumpuje vodu do výdejní misky. Voda se pak vrací opět do nádrže a prochází čtyřnásobnou filtrací. Ta dokáže zachytit chlupy, nečistoty a dokonce i zbytkový chlór včetně iontů Ca a Mg.

Prvky filtračního systému zahrnují membránu z PP a mikropóry, PET bavlnu, aktivní uhlíkové granule a pryskyřici pro výměnu iontů.

Co na to říkal náš pes?

Každý pes či kočka má vlastní osobnost a logicky tak reaguje na nové věci po svém. V našem případě byl Steve vůči fontáně zpočátku nedůvěřivý, ale během pár minut u něj převládla zvědavost. Ještě tentýž den po instalaci tak přijal Xiaomi Smart Pet Fountain za svou a začal z ní pravidelně pít. Upřímně jsem to nijak neměřil, ale subjektivně mi přišlo, že z fontány pije o něco častěji než z obyčejné misky.

Samozřejmě je třeba počítat s tím, že s ohledem na celkovou velikost zařízení a objem nádoby na vodu, jde o produkt vhodný pro kočky a menší plemena psů. Pokud máte doma mastifa, tak samozřejmě o Xiaomi Smart Pet Fountain nemá cenu vůbec přemýšlet. Osobně bych fontánu doporučil pro plemena do velikosti francouzského buldočka. Pro středně velké psy, jako je například anglický kokršpaněl, by objem nádoby nemusel už stačit.

Pokud by z nějakého důvodu došlo k ucpání filtrační jednotky, čerpadlo lze snadno rozebrat a vyčistit. Za povšimnutí stojí zejména lopatky čerpadla držící na magnetech. To v praxi zásadně usnadňuje jejich demontáž a následnou údržbu.

Nebudete o ní vůbec vědět

Fontánu máme společně s dávkovačem granulí umístěnou v ložnici, takže jsem měl ze začátku obavy, zda nebude v noci slyšet pumpa či samotný oběh vody. S klidným svědomím mohu prohlásit, že Smart Pet Fountain není prakticky vůbec slyšet. 

Chytře zvolený odklon vody z misky a třístupňové ztlumení proudu má za následek, že i když necháte fontánu běžet nonstop, nebude vás rušit nepříjemným hlukem. Pokud ale budete mít fontánu blízko postele, tak je samozřejmě lepší ji na noc úplně vypnout. Váš pes přitom nepřijde o možnost se napít, jelikož v misce vždy zůstane menší množství vody.

Dálkové ovládání z mobilu

Fontánu můžete spárovat s mobilní aplikací Xiaomi Mi Home, čímž si odemknete přístup ke všem chytrým funkcím. Z mobilu pak můžete pohodlně přepínat mezi dvěma dostupnými režimy, aktualizovat firmware, dostávat upozornění na včasnou údržbu nebo když je potřeba doplnit vodu.

Fontána umí pracovat buď ve standardním režimu, kdy pumpa neustále přečerpává vodu. Chytrý mód nechá cirkulovat vodu 10 minut a poté se na 10 minut vypne.

V mobilní aplikaci lze vypnout také stavovou diodu, případně si nechat zobrazit návody na instalaci a proces čištění. Osobně bych však uvítal více dostupných režimů či alespoň nastavení vlastního intervalu pro spouštění čerpadla.

Je také škoda, že Xiaomi Smart Pet Fountain nemá záložní zdroj energie pro případy, kdy vypadne elektřina. Za ideální řešení bych považoval buď integrovaný akumulátor nebo možnost vložit do fontány tužkové baterie. Ostatně tak to má vyřešené chytrý dávkovač granulí Xiaomi Pet Food Feeder.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Smart Pet Fountain je velmi užitečný doplněk pro všechny chovatele koček a menších psů. Díky nádrži na 2 litry vody můžete svému čtyřnohému mazlíčkovi dopřát neustálý přísun čisté vody klidně i na několik dnů. Další plusové body připisuji za design a především snadnou obsluhu, kterou si osvojíte během chvilky. 

Fontána si zaslouží pochválit také za důmyslný systém filtrace a tichý chod. Osobně bych uvítal, kdyby mobilní aplikace nabízela větší množství funkci, ale na druhou stranu chápu, že principiálně jde o jednoduchý produkt, na kterém není třeba vymýšlet žádné další složitosti.

Xiaomi Smart Pet Fountain

8.5

Design & zpracování

8.5/10

Chytré funkce

7.5/10

Hlučnost

9.0/10

Náročnost údržby

9.0/10

Poměr cena & výkon

8.5/10

Plusy

  • Pokročilá filtrace
  • Snadná údržba
  • Elegantní design
  • Ovládání z mobilu
  • Tichý chod

Mínusy

  • Pouze dva režimy výdeje vody
  • Nemá záložní zdroj napájení

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button