Když Apple na letošní konferenci WWDC 2016 představil operační systém watchOS 3, řada uživatelů neskrývala své nadšení a pěla chválu na všechny strany. Jakmile se tedy objevila možnost instalace vývojářského sestavení, neváhali jsme a rovnou se pustili do testování, abychom vám mohli naservírovat naše několikatýdenní dojmy z používání.
Změny v uživatelském prostředí
Jako první se zaměříme na uživatelské rozhraní, které na první pohled vypadá stejně, nicméně už po pár okamžicích zjistíte, že zde něco nehraje. Stisknutím bočního tlačítka již nevyskočí kruhová nabídka s oblíbenými kontakty nýbrž Dock s nejpoužívanějšími aplikacemi. Jejich přidávání probíhá prostřednictvím aplikace Watch v iPhonu, odstranit je ovšem můžete přímo z hodinek. V podstatě jde o náhradu widgetů, které Apple nazýval Glances. Jejich největší kouzlo tkví v rychlém spouštění, které zabere pouhý zlomek toho, na co jsme byli zvyklí z předchozích verzí watchOS.
Dle mého názoru jde o největší změnu ve watchOS 3, která předčí ostatní novinky. Momenty, kdy spuštění aplikací třetích stran trvalo celou věčnost, je konečně pryč. Apple Watch tímto vylepšením získaly mnohem širší funkční rádius. Za zmínku stojí implementace speciálního algoritmu, který sleduje vaše chování během dne a podle toho následně upravuje synchronizaci dat.
V praxi už nemusíte čekat dlouhé minuty, než se načte elektronická letenka nebo konverzace z Facebooku. Příjemnou změnou je intuitivnější správa naposledy spuštěných aplikací, které se vždy objevují v Docku na konci seznamu.
Další změna se týká ovládacího centra, k němuž se dostanete tažením od spodního okraje obrazovky. Zde najdete celkem šest přepínačů pro základní úkony zahrnující ztišení, flight mode, aktivování úsporného režimu či přesměrování audia do bezdrátových sluchátek. Co se týče příchozích notifikací, vše zůstává při starém.
watchOS 3 nabízí možnost odepisovat na příchozí zprávy kreslení znaků na displej, bohužel bez přepnutí do angličtiny si tuto funkci zatím neužijete
Nové ciferníky a aplikace
Relativně markantní proměnou prošly také ciferníky, mezi nimiž lze nově přepínat tažením do stran. Apple také přidal nový ciferník s názvem Číslice a Analogová aktivita zobrazující aktuální stav spálených kalorií, dobu cvičení a stání. Opomenout nesmíme ani přidání myšky Minnie, která genderově vyvažuje svůj známější protějšek. Velkou radost mi Apple ve watchOS 3 udělal integrací nativní aplikace Připomínky, jejíž absenci bylo dříve nutné řešit softwarem třetích stran.
V nabídce aplikací se objevila ještě jedna nová položka nesoucí název Dýchání, jejíž účelem je pomoci uživatelům s odstraněním stresu a pracovního napětí. V prvním okamžiku jsem aplikaci trochu přehlížel a nepřikládal ji velkou váhu. Po několika pokusech se ovšem ukázalo, že procvičování dýchacích technik není jenom marketingovým pozlátkem a má skutečný dopad.
Před spuštěním si můžete otáčením digitální korunky navolit dobu cvičení od jedné do pěti minut. Kromě animace vám Apple Watch napovídají vibracemi, díky čemuž se velice brzy oprostíte od kontrolování displeje a svou meditaci můžete provádět se zavřenýma očima a více se tak soustředit na svůj dech.
Výdrž
Výdrž je nejslabším článkem všech chytrých hodinek. Titěrné útroby jednoduše nedovolí osazení akumulátorem s potřebnou kapacitou. Při návrhu operačního systému je tedy nutné dbát zvýšenou péči správě napájení. V praxi Apple Watch s nefinálním sestavením watchOS 3 vydrží na jedno nabití o chlup méně, než s předchozí verzí operačního systému. Je však nutné zdůraznit, že do oficiálního uvolnění watchOS 3 pro veřejnost může být všechno jinak a proto berte tento postřeh s jistou rezervou.
Delším stisknutím bočního tlačítka se nově objeví trojice přepínačů pro vypnutí, zobrazení zdravotního ID a zahájení tísňového volání
Pokud mám shrnout celkové dojmy z watchOS 3 po delším testování, nemůžu hodnotit jinak, než kladně. Mile mě překvapila celková stabilita systému a intuitivnější ovládání. Jestliže pominu občasné zadrhnutí při animacích a přechodech mezi aplikacemi, vše funguje naprosto perfektně. Co mi ovšem udělalo největší radost, je rychlejší spouštění aplikací. Ve finále mě používání Apple Watch s watchOS 3 baví mnohem více, než kdykoli předtím. Vývojáři Applu udělali bezpochyby velký kus práce, na kterou můžou být právem hrdí.