Recenze

Recenze Trust Duet: překvapivě dobré bezdrátové špunty

Ještě teď mám v živé paměti dobu před třinácti lety, kdy jsem utratil nastřádané peníze z brigády za svůj první mp3 přehrávač iRiver. Dnes to zní možná úsměvně, ale tehdy světu vládly discmany, které z podstaty věci nebyly příliš ergonomické. Pokud jste na zádech neměli batoh nebo nenosili kapsáče, byl poslech muziky celkem otrava. První „empétrojky“ naproti tomu působily jako naprosté sci-fi. Do malinkého kvádříku o velikosti tužkové baterky se vešel monochromatický displej s podsvícením, ovládací joystick a především flashové úložiště s ohromující kapacitou 512 MB. Celá tahle paráda měla jediný háček v podobě sluchátek, která byla připojena kabelem. Moc dobře si pamatuji, jak jsem v duchu přemítal, jaká by to byla paráda s bezdrátovými sluchátky. Tímto oslím můstkem se dostáváme do současnosti, kdy doba pokročila a můžeme vybírat z bezpočtu bezdrátových modelů nejrůznějších typů a konstrukcí.

Stále populárnějším typem se stávají bezdrátové špunty, které nejsou spojeny žádným kabelem. Tato koncepce je do jisté míry unikátní v tom, že uživatel dostane téměř dokonalého pocitu volnosti. Sklaní příznivce Applu sáhne po AirPods, ale co dělat, když nemáte ten správný tvar ucha, nebo vám přijde investovaná částka neadekvátní jejich zvukovému výstupu. Poměrně zajímavou alternativu nabízí bezdrátové špunty Trust Duet, které zavítaly do naší redakce.

V prvé řadě je nutné uvést, že Trust Duet jsou primárně určena pro použití během sportovních aktivit. Tomu mimo jiné odpovídá tvar silikonových nástavců, které jsou vybaveny speciálními háčky. Obdobné řešení nabízí například Samsung u řady Level-U. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ony zmíněné háčky fungují zcela bezchybně. Při vhodně zvolené velikosti nástavců (v balení naleznete 3 páry) se můžete stavět třeba na hlavu a přitom mít naprostou jistotu, že vám sluchátka nevypadnou. Ať už rozhodnete sprintovat mezi kořeny, lámat „osobáky“ na Bench-Pressu či meditovat u šíršasany, sluchátka se v uších nehnou ani o milimetr. K tomu mimo jiné napomáhá nízká hmotnost špuntů, která se zastavila na hodnotě 14 gramů. Ačkoli je tělo vyrobeno z plastu, působí bytelně a nikterak neuráží.

Na každém sluchátku se nachází microUSB konektor, dioda a zapínací tlačítko. To mimo jiné slouží k zahájení procesu párování, které je otázkou několika málo vteřin. Vše je navíc doprovázeno zvukovou signalizací a hlasovými hláškami o nastavení levého a pravého kanálu. Pokud jde o výdrž, s ohledem na kolibří hmotnost a rozměry nelze očekávat žádné zázraky. Výrobce udává 90 minut poslechu na jedno nabití, čehož lze bez větších obtíží dosáhnout. Když už vám šťáva nakonec dojde, stačí je vložit do nabíjecího pouzdra s vestavěným akumulátorem. Ten má kapacitu 500 mAh a s jeho pomocí se sluchátka dobijí za 35 minut. Tento cyklus můžete opakovat až pětkrát, což v praxi znamená zhruba devět hodin poslechu bez nutnosti připojení k elektrické síti. Běžně tak se sluchátky zvládnete několik návštěv posilovny či ranních joggingů.

Za velmi příjemné považuji fakt, že díky pouzdru jsou sluchátka skvěle chráněna před poškozením a vždy nabita do plné kapacity. Dalším benefitem jsou integrované mikrofony, Trust Duet tak mohou sloužit jako handsfree. Ačkoli mě druhá strana slyšela zřetelně, kvalitou se řadí spíše k průměru. O stavu nabití pouzdra vás informují tři modré diody, které na můj vkus svítí až příliš agresivně. Baterie integrovaná v pouzdře se zvládne dobít za 1,5 hodiny. Pochvalu si zaslouží také dosah Bluetooth (4.2), který si hravě poradí s přechodem mezi místnostmi bez sebemenších náznaků ztráty signálu.

Nyní ale k tomu nejdůležitějšímu, čímž je pochopitelně zvuková reprodukce. Upřímně jsem od špuntů neměl kdovíjaká očekávání. Možná proto mě tak mile překvapila svým přednesem. Basy sice nejsou tak šťavnaté, jak velí současné trendy, přesto jim nechybí dostatečná hutnost. Středy působí zastřeně a výšky postrádají potřebné detaily. Při vokálových pasážích bych si představoval alespoň o trochu jemnějšího podání. Obecná charakteristika zvuku je příjemně naladěna a odpovídá své kategorii. Samozřejmě záleží, jaký styl preferujete. V mém případě převažuje elektronická hudba, která ze sluchátek nezní vůbec špatně. Tlumení je naprosto příkladné a skvěle vás izoluje od okolního prostředí.

Trust Duet vás sice neopojí stratosférickým zážitkem z poslechu, čemuž se v podstatě nelze ani divit. Jejich primárním úkolem je zpříjemnit vaše sportovní aktivity. K nabuzení během tréninku v posilovně budou stačit většině uživatelů a ostudu si neuříznou ani během rychlých přesunů městskou hromadnou dopravou. Speciálně tvarované nástavce dodají absolutní pocit jistoty za každých okolností. Překážkou může být slabší výdrž, která by mohla být alespoň o jednu hodinu delší. Na druhou stranu jde o cenově dostupnou variantu pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet bezdrátový poslech hudby s maximální volností pohybu.

Trust Duet

7.5

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Zvuková kvalita

6.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Zpracování
  • Funkce handsfree
  • Praktické nabíjecí pouzdro
  • Nevypadávají z uší

Mínusy

  • Výdrž by mohla být lepší
  • Chybí zvýšená odolnost vůči vodě

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button