AktualityNovinkyRecenze

Recenze TP-Link HA100: Bezdrátový poslech hudby snadno a levně

Naše smartphony sice máme díky jejich sloní paměti napěchovány hudbou až k prasknutí, poslech skrze titěrné reproduktory telefonu ale zcela určitě nemůžeme považovat za uspokojivý. Samozřejmě můžeme smartphone či tablet připojit přímo k soustavě reproduktorů s pomocí kabelu. Nebo si také lze pořídit audio aparaturu, která již disponuje možností bezdrátového streamování hudby přímo z mobilního zařízení. První způsob  však není příliš pohodlný, zatímco druhý je značně nákladný. TP-Link naštěstí nedávno představil velmi elegantní řešení jak si hudbu přehrávat pohodlně. Jedná se Bluetooth hudební přijímač s komerčním označením HA100, který jsme dostali možnost otestovat.

IMG_2999

V krabici mnohem větší než samotné zařízení najdeme klasický kabel s 3,5mm konektorem, audio kabel s dvojitou koncovkou RCA, dále microUSB kabel pro napájení, NFC nálepku pro spárování a nezbytnou literaturu pro rychlé seznámení s produktem.

Snímek-obrazovky-2015-08-18-v-21.37.09

Samotný příjmač je natolik lehký a skladný až je škoda, že jej po většinu času nebude potřeba nikam přenášet. Bude totiž sloužit jako stabilní součást vaši domáctnosti. Proto v něm ani nanejdeme baterii, reciever musí tedy být neustále připojen k napájení. Vzhledem k tomu, že smyslem tohoto zařízení není mobilita, absenci akumulátoru nelze považovat za nedostatek a v podstatě by zde vlastní energetický zdroj nedával příliš velký smysl.

IMG_3004

Po vzhledové stránce není bezdrátovému příjmači moc co vytýkat. Elegentní kulatý tvar a příjemný hladký plast zajistí, že vám toto drobné zařízení nebude designově nabourávat váš interiér. Co se týče ovládacích prvků, moc jich zde nenajdeme. Na těle zařízení se nachází pouze jedna LED dioda, která nám sděluje, zda-li je váš mobil nebo tablet připojen. Na zadní straně se potom nachází dva konektory. Jeden microUSB sloužící pro připojení do sítě a druhý v podobě 3,5mm audio jacku.

Instalace je také velice snadná. V podstatě stačí pouze přijímač zapojit pomocí microUSB do napájení a audio kabel připojit k vaši hudební soustavě. Je na vás, který ze dvou dodaných kabelů si vyberete. V mobilním telefonu nebo tabletu, ze kterého byste si rádi hudbu přehráli se potom stačí jen v nastavení Bluetooth připojit k zařízení TP-LINK_Music. Hudba přehrávaná z telefonu se pak automaticky ozve z připojených reproduktorů. Kromě Bluetooth lze k spárování využít bezdrátové technologie NFC. Pokud váš telefon podobnou funkcí neoplývá, lze k tomu použít standardně dodávanou NFC samolepku (tag), jenž je součástí prodejního balení.

IMG_2997

Co se týče kvality přehrávaného zvuku, není o nic horší než v případě zapojení mobilu přímo do reprosoustavy. Ucho laika rozdíl určitě nepozná, v případě používání přijímače pouze pro domácí použití tedy opět není mnoho prostoru k výtkám. Výrobce slibuje paměť až pro 8 spárovaných zařízení, což většině uživatelů bude bohatě stačit. Garantuje také dosah Bluetooth až 20 metrů. V domě plném zdí musíme samozřejmě tento údaj brát s rezervou. Pokud ale bude přijímač umístěn na druhém konci bytu, signál pro přehrávání bude naprosto dostačující.

Snímek obrazovky 2015-09-30 v 21.42.55

V průběhu testování jsme několika momentech narazili na přerušení spojení trvající zhruba půl vteřiny. Dělo se tak pouze v případech, kdy se přijímač nacházel v těsné blízkosti klávesnice a myši. Všechna tři zařízení byla připojena skrze Bluetooth k redakčnímu Macbooku a proto jsme tento problém připsali vzájemnému rušení. V ostatních situacích vše fungovalo na jedničku a přenos zvuku byl perfektní.

Snímek obrazovky 2015-08-18 v 21.36.35

 TP-LINK HA100 využívá k přenosu zvuku bezdrátovou technologii Bluetooth ve verzi 4.1, která vyniká nízkými energetickými nároky. Nehrozí tedy, že by poslech hudby z mobilního zařízení výrazně ovlivnil celkovou výdrž

Jak už zde bylo řečeno, hudební přijímač je vhodný tam, kde se kvůli drobnosti jakou je bezdrátové přehrávání nevyplatí investovat tisíce korun do nového domácího kina. Na toto drobné zařízení si jde až neuvěřitelně rychle zvyknout a stane se stěžejním prvkem vašeho obývacího pokoje. Cena byla výrobcem rovněž stanovena poměrně rozumně. TP-Link HA100 si můžete pořídit za přibližně 700 Kč. Pokud bychom měli shrnout naše celkové dojmy, tak z našeho pohledu se jedná o produkt, jehož užitná hodnota výrazně převyšuje pořizovací náklady a jeho nákup můžeme s klidným svědomím doporučit.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button