AktualityiOSiPadiPhoneNovinkyRecenze

Recenze Trust klávesnice pro iPad: Sázka na kabel se vyplatila

Ačkoliv dokáže dnešní iPad v mnoha situacích nahradit klasický laptop velmi důstojně, existují chvíle, kdy má zkrátka klasický notebook nebo desktop navrch. Jednou z takových je například dlouhé  nebo časté psaní textů, kde bohužel žádná klávesnice na obrazovce nejspíš nikdy nenahradí tu hardwarovou. Také proto se hlavní aktér dnešní recenze stal během testování neocenitelným pomocníkem naší redakce. Řeč je o multimediální klávesnici Trust určenou pro mobilní produkty firmy Apple.

IMG_3205

V balení najdeme pouze samotnou klávesnici s napevno připojeným kabelem a návod. Jelikož nás také zajímalo, proč zvolil Trust drátové připojení a ne bezdrátové prostřednictvím technologie Bluethooth, zeptali jsme se přímo výrobce. Podle jeho vyjádření zákazníci bezdrátová řešení příliš nevyhledávají. Pevné připojení Lightning konektorem je navíc bezesporu spolehlivější. Toto tvrzení můžeme po mnoha zkušenostech z bezdrátovými klávesnicemi sami potvrdit.

_MG_7984Klávesnici letmým pohledem velmi snadno zaměníte za originální Apple Wireless Keyboard dodávanou k počítačům Mac. Odlišnosti zde samozřejmě jsou. Originální Mac příslušenství nabízí více funkčních tlačítek a lehce rozdílný tvar některých kláves, například tlačítka Enter, zde nazvanou Return. Zdvih kláves je však téměř totožný. Co je ovšem podstatnější, klávesnice je k dostání pouze s anglickým rozmístěním.

_MG_7989

Pokud ale v nastavení vašeho iPadu změníte jazyk psaní na “český“, klávesnice se tomu přizpůsobí. Musíte ale už sami vědět, kde jednotlivé délky, háčky nebo znaménka hledat. I tomu ale může být již za krátko konec. V případě prodejního úspěchu tohoto užitečného doplňku pro váš iPad nebo iPhone totiž nebude mít společnost Trust problém uvést klávesnici určenou přímo pro český a slovenský trh.

_MG_7982

Srovnání klávesnice s originální Apple Wireless Keyboard

Po vzhledové a konstrukční stránce není klávesnici v podstatě co vytýkat. Sázka na design zaměnitelný s originální Apple klávesnicí zde nepochybně vyšla. Celé zařízení je navíc, také díky absenci baterie, poměrně lehké a skladné. Žádný problém tudíž nepředstavuje ani časté přenášení. Klávesnice je po většině svého povrchu velmi tenká. Jen v oblasti výstupu kabelu nejdeme rozšířený pruh.

_MG_7981

Ten ale zaručuje, že klávesnice má při psaní ideální náklon, což zároveň pomáhá k pohodlnému psaní. Čtyři gumové nožičky pro změnu zajišťují, že klávesnice nebude cestovat po desce stolu. Ani po delším používání se nedostavuje pocit únavy. Může za to plnohodnotná velikost, která udělá z psaní dlouhých textů komfortní záležitost.

_MG_7983

Co má však tato klávesnice oproti té originální navíc je několik funkčních tlačítek, které jsou zde hlavně proto, aby vám usnadnily ovládání na dotykovém zařízení, pro které je tento model určen. V levém horním rohu najdeme tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku, klávesa se znakem lupy aktivuje hledání ve spotlight a třetí klávesa, jak už její obrázek napovídá, zobrazí softwarovou klávesnici na obrazovce. Tato funkce se hodí například pro psaní složitějších symbolů jakými jsou například “ň” nebo “Á”, které je rychlejší vyťukat na dotykové obrazovce. Další funkční klávesy v horní řadě slouží pro ovládání multimediálních přehrávačů a regulaci hlasitosti.

IMG_3201Uživatele, kteří již vlastní počítače od Applu jistě potěší, že klávesnice podporuje všechny zavedené klávesové zkratky. Kdo má klasické PC, čeká ho lehké přeučování na mírně odlišné ovládání. Klávesové zkratky jsou však v operačním systému iOS poměrně intuitivní. Rychle si tak zvykne i uživatel odrostlý na systému Windows. Spousta zkratek, jako například vkládání a kopírování funguje na stejném principu jako obligátní crtl + c a crtl + v. Akorát se zde pro klávesu Control používá označení Command.

Co však musíme klávesnici vyčíst, je absence stojánku, který se objevoval na některých marketingových materiálech. Stojan je samozřejmě pouze doplňková výbava, při ceně klávesnice nastavené na poměrně sebevědomých 1700 korun by ale rozhodně potěšil a razantně by usnadnil práci. Pokud chcete na svém iPadu pracovat často, bez stojanu to nebude příliš pohodlné. Samozřejmě lze tento fakt omluvit tvrzením, že většina uživatelů iPadu vlastní ke svému tabletu také Smart Cover, ani toto však není pravidlem.

Pro uživatele, kteří mají v plánu na svém jablečném zařízení pracovat intenzivněji se rozhodně investice do pořádné klávesnice vyplatí. Rozhodně nedoporučujeme pořizování levných klávesnic za pár stokorun. Ačkoliv jsou většinou bezdrátové, vězte, že spoustu času strávíte neustálým párováním či řešením dalších problémů. Přinášejí tedy více škody než užitku. Kdo investuje 1 700 korun do klávesnice Trust, rozhodně nebude litovat. Pokud vám nečiní potíže psaní všemi deseti, nezarazíte se ani před anglickým rozložením, ostatním uživatelům doporučujeme vyčkat na modifikaci s českými znaky, která se objeví snad co nejdříve.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Používám ke svému iPadu přímo Apple klávesnici a problémy s připojením žádné nemám. Prostě klávesnici zapnu a píšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button