Recenze

Recenze Sennheiser Momentum 4 Wireless: top třída pro náročné cestovatele

V posledních letech je v segmentu prémiových bezdrátových sluchátek s prvotřídním zvukem a ANC poměrně rušno. Vyhlášené špičky v oboru, Bose a Sony, už dávno nemají monopol v tomto segmentu. Do stejné kategorie patří i sluchátka Sennheiser Momentum 4 Wireless, která jsem se pro vás rozhodl otestovat, na několikatýdenní cestě po Mexiku.

Specifikace a obsah balení 

Nejprve trochu oficiálních čísel a údajů přímo od výrobce. Sluchátka mají frekvenční rozsah 6 Hz – 22 kHz a impedanci 60 ohmů, samotné měniče uvnitř mají velikost 42 mm. Připojení sluchátek probíhá buď přiloženým kabelem s 2,5mm jackem na straně jedné pro připojení do sluchátek a 3,5mm jackem na straně druhé, nebo samozřejmě bezdrátově, skrze Bluetooth 5.2. K dispozici jsou kodeky SBC, AAC, aptX a aptX Adaptive. Váha sluchátek je relativně vysoká, konkrétně 293 gramů, ta je však vyvážena bezkonkurenční výdrží poslechu na jedno nabití – úctyhodných 60 hodin při zapnutém ANC. Přirozeně jsem nezkoušel poslouchat sluchátka 60 hodin v kuse, ale nabíjel jsem je skutečně velmi málo, proto se tomuto údaji dá věřit. Nabíjení probíhá skrze USB-C konektor a trvá přibližně 2 hodiny. Za prvních 10 minut nabíjení tedy dostanete až 6 hodin dalšího poslechu.

Po vybalení z krabice na vás vykoukne krásné, látkou potažené a velmi prémiově vypadající přepravní pouzdro. Zde se však dostávám k asi největšímu nedostatku. Jelikož sluchátka nejsou skládací, pouzdro je na můj vkus skutečně veliké a neskladné. Při cestování tedy zabere v batohu nebo kufru dost místa. Na druhou stranu se v pouzdře mimo sluchátek nachází i nabíjecí USB-C kabel, audiokabel pro drátové připojení a redukce pro připojení sluchátek v letadle.

Design, kvalita zpracování a pohodlí

V různých recenzích a unboxing videích na internetu se dozvíte, že sluchátka vypadají a působí lacině a obyčejně, obzvlášť v porovnání s přechozí generací. S tím já osobně rozhodně nesouhlasím. Už při prvním omaku je cítit, že máme v ruce (nebo na uších) vlajkovou loď výrobce a že se nejedná o výrobek za pár stovek. Mušle jsou sice plastové, ale nikde nic nevrže a vše správně lícuje.

Náušníky jsou vyrobené z velmi příjemné kůže. Hlavový most je vespod gumový, na hlavě tedy nijak netlačí a zvrchu potažený látkou, doplněný na obou stranách o logo výrobce, což vypadá velmi dobře. Celkově mohu s klidným srdcem říci, že se jedná o jedny z nejpohodlnějších sluchátek, co jsem měl kdy na hlavě. Ani po 9 hodinách v letadle mne nikde nic netlačilo, hlava nebolela a vydržel bych je poslouchat jistě i déle.

Ovládání, funkce, aplikace

Sluchátka mají pouze jedno fyzické tlačítko pro zapínání a aktivaci hlasových asistentů, vše ostatní je řešeno dotykovým ovládáním na plošce pravé mušle. Osobně nejsem příliš velkým příznivcem dotykových ovládání. Musím ale uznat, že zde Sennheiser odvedl dobrou práci a ovládání gesty funguje spolehlivě, intuitivně a například v kapuce se mi ani jednou nestalo, aby docházelo k přepínání skladeb nebo úpravě hlasitosti samovolně. Použitelných gest je zde relativně hodně a chvíli mi trvalo, než jsem s pomocí návodu všechny objevil, je to ale o zvyku.

Dalším příjemným a velmi návykovým prvkem je senzor nasazení uvnitř pravé mušle. Pokud tedy posloucháte a sluchátka sundáte z hlavy, hudba se automaticky pozastaví. Naopak po opětovném nasazení na hlavu skladba pokračuje dál. Sluchátka lze připojit až ke dvěma zařízením současně, což už je ale v této kategorii standardem. Automatické přepínání mezi nimi opět funguje naprosto bezchybně.

Další možnosti personalizace nabízí i aplikace Sennheiser Smart Control, která je k dispozici jak pro Android, tak pro iOS. Mimo očekávaného ekvalizéru, seznamu připojených zařízení a indikátoru baterie lze aktualizovat firmware, nastavit úroveň aktivního potlačení hluku nebo propustnosti, nastavit si jednotlivé zóny umístění pro odlišné ANC profily a spoustu dalších drobností.

Kvalita zvuku

No a teď to nejdůležitější, jak vlastně Momenta 4 generaci hrají? Na začátek je nutné podotknout, že toto je velmi subjektivní záležitost a v nejvyšší kategorii jsou mezi výrobci rozdíly ve zvuku opravdu minimální. Značka Sennheiser je obecně známa tím, že cílí na posluchače, kteří mají rádi hodně muzikální a neutrální projev. To se projevilo i u tohoto modelu a zvuk je krásně čistý, velmi prostorový a žádná ze složek zvuku nepřebíjí jinou. Nebudu ale lhát, pro svoje uši jsem si přeci jen musel trochu pohrát s ekvalizérem, abych docílil optimálního projevu. Je také dobře, že ať posloucháte hlasitost na 30 % nebo 90 %, zvuk je stále v podstatě stejný. Nic nechrčí, jednotlivé zvukové frekvence se neslívají, jako je tomu u levnějších alternativ.

Jednou větou bych také rád shrnul kvalitu mikrofonů, potažmo telefonních hovorů. Zde jsem byl maximálně spokojen a ani v hlučnějším prostředí druhá strana nepoznala, že telefonuji se sluchátky na hlavě. Jednu výtku k výstupu zvuku zde však přeci jen mám. Maximální hlasitost reprodukce je dle mého názoru poměrně nízká. Při běžném používání to ani nevadí, ve velkém hlučném letadle jsem to však již pocítil, a to i při maximální intenzitě zapnutého ANC.

Jak je na tom ANC?

Tím se dostáváme ke kvalitě stěžejní funkce, kterou je aktivní potlačení hluku a režim propustnosti. Začněme tím pozitivním. ANC je zde na vysoké úrovni a svou kvalitou do nejvyšší ligy určitě patří. Potlačení nižších frekvencí je srovnatelné s konkurencí, například v letadle tedy spolehlivě odfiltruje zvuk motorů a vy můžete v klidu spát. To však jen do doby, než vedle vás posadí křičící malé dítě. Zde vás ANC u těchto Sennheiserů bohužel nezachrání úplně stoprocentně. Režim propustnosti funguje také dobře, při rozhovorech v tišším prostředí není nutné sluchátka sundávat z hlavy.

Líbí se mi možnost upravit míru potlačení nebo propustnosti pozvolně v aplikaci, ale i přímo na pravé mušli. Stejně tak je možné přepínat mezi krajními hodnotami rychlým poklepáním na dotykovou plochu. V porovnání s konkurenčními sluchátky v této cenové kategorii se tak ANC a režim propustnosti řadí spíše k průměru, rozhodně ale neurazí.

Závěr a cena

Podtrženo sečteno, Sennheiser Momentum 4 Wireless si místo v elitní kategorii náhlavních sluchátek s ANC rozhodně obhájí. Jedná se o velmi kvalitní prémiový produkt, který dokáže uspokojit i náročnější uživatele a milovníky kvalitního zvuku. Aktuálně je lze zakoupit za cenu mezi 7 a 9 tisíci Kč v černé nebo bílé variantě. Na druhou stranu, za 9 000 Kč lze sehnat i například sluchátka Sony WH-1000XM5, která nabízí propracovanější ANC a kvalitnější režim propustnosti. Vnímání zvuku je velmi subjektivní záležitostí, proto před nákupem doporučuji zajít si sluchátka osobně někam poslechnout.

Sennheiser Momentum 4 Wireless

8.9

Design & Zpracování

9.0/10

Zvukový projev

9.5/10

Výdrž baterie

10.0/10

ANC

7.0/10

Ergonomie

9.0/10

Plusy

  • Zvuk
  • Pohodlí
  • Výdrž baterie
  • Aplikace

Mínusy

  • Neskladné pouzdro
  • Průměrnější ANC + režim propustnosti
  • Nízká maximální hlasitost

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button