Zatímco první přední kamery, které se v předchůdcích dnešních smartphonu začaly před lety objevovat, byly primárně určeny zejména pro videohovory, dnešní účel stále kvalitnějších sekundárních foťáku je již zcela odlišný. Výrobci se totiž předbíhají, aby právě jejich smartphone zvládal pořizovat ty nejkvalitnější selfie, tedy fotky, na kterých se vyfotíte svépomoci. Dlouho na sebe nenechaly čekat ani takvané selfie tyče, které těmto fotografiím dávají zcela jiný rozměr. A protože v naší redakci rádi testujeme různá příslušenství všeho druhu, důkladným testem tentokrát neunikl ani zástupce tohoto originálního doplňku.
Hlavním aktérem dnešní recenze se stala Selfie Stick společnosti ExoPod. Ta k nám dorazila v papírovém boxu, v jehož útrobách na nás čekalo první příjemné překvapení. Spolu s tyčí výrobce dodává také praktický nylonový obal, který oceníte zejména na cestách. Balení dále obsahuje velmi stručnou příručku o základních funkcích a možných nastavení vaší “prodloužené ruky”.
Selfie tyčka působí robustním dojmem. Přesto je však díky hliníkové konstrukci velmi lehká. Pevný a jistý grip pak zajišťuje pogumovaná rukojeť, na které najedeme také tlačítko spouště. V poskládáném stavu měří 23 metrimetrů, což není rozměr, který by výrazněji komplikoval přenášení. Při maximálním rozložení pak stick dosahuje 93 centimetrů. Tato hodnota při srovnání s blízkou konkurencí příliš neohromí. K vyfocení skupiny několika lidí je však vzdálenost v kombinaci s nataženou rukou zcela dostačující.
Vysouvání probíhá jednoduše. Teleskop stačí jen povytáhnout a zajistit lehkým otočením do strany. Opačný proces pak zajistí přesně opačnou procedurou. Uchopení telefonu zajišují dvě skládací patky, z nichž jedna je výškově nastavitelná. Selfie Stick tak nekompromisně sevře smartphone o šířce od 55mm až do 80mm.
Univerzálnost doplňuje také podpora obou hlavních mobilních platforem. Tyč tak bezproblémově spolupracuje jak s iPhony, tak také se smartphony běžícími na operačním systému Android. Na rozdíl od většiny konkurence vsází ExoPod na jistotu. Selfie Stick se totiž se smartphonem nepáruje přes Bluethooth. Do telefonu stačí jen zapojit kabel do 3,5mm audio jacku na sluchátka, který je z konce tyče vyveden.
Smartphone tedy stačí jen jednoduše během několika vteřin umístit do držáku, zapojit kabel a vše je připraveno k focení. To posléze probíhá díky hardwarovému tlačítku na rukojeti.
Všechny výše popsané výhody Selfie Sticku od ExoPodu jsou bohužel také něčím vykoupeny. Na rozdíl od konkurence, které se dá pořídit za cenu zhruba od 200 korun výš, stojí tento selfie stick zhruba trojnásobek. Výrobek ExoPod je tak díky svému sebevědomému nacenění spíše určen pro notorické “selfíčkaře”, kteří toto fotografické příslušenství opravdu maximálně využijí a zvládnou ocenit všechny jeho přednosti.