Recenze

Recenze reproduktoru Urbanears Rålis: švédská moderna s nádechem retra

Když se tak zamýšlím, dnes už snad nenajdeme výrobce, který by mezi svými technologickými produkty neměl alespoň jeden reproduktor. S Bluetooth repráky se v posledních letech zkrátka roztrhl pytel, což ale rozhodně není na škodu. Protože kdo z tohoto světa nelítostných konkurenčních bojů těží nejvíce? Jednoznačně zákazník. Pojďme se tedy podívat, jak obstojí v našem testu přenosný retro kousek Rålis od švédské společnosti Urbanears, který jsme v posledních týdnech testovali.

Ještě než se ale pustíme do očekávané recenze, pojďme prozkoumat obsah balení. To je na dnešní poměry zcela standartní – napájecí kabel, stručný návod k obsluze a samotný Rålis reproduktor o rozměrech 195 x 138 x 184 mm a hmotnosti 2,8 kilogramů. Propojovací audio kabel ani žádné další příslušenství navíc v balení nenajdeme. Vlastně ani není potřeba

Design: retro kousek, který oživí každé prostředí

Čím vás Rålis reproduktor zaujme ihned po vybalení z krabice, je design. Obzvlášť pokud si pořídíte šedou variantu Mist Grey, v níž reproduktor působí dokonale minimalistickým retro stylem, který je subjektivně opravdu líbivý. Punc elegance dodává textilní úchyt, který se nachází na horní straně reproduktoru a s nímž lze z domácího repro systému rázem vytvořit zvukovou kulisu třeba na zahradě při grilování. Rålis se kromě šedé vyrábí také v červené (Haute Red) nebo modré (Slate Blue) variantě, tudíž není problém jej sladit s téměř jakýmkoliv prostředím.

Minimalistický design je vidět na každé části Urbanears Rålis

Ruku v ruce s designem jde i ovládání, které je na vrchní straně reproduktoru. To tvoří pětice základních tlačítek pro přehrávání, přeskakování skladeb nebo regulaci hlasitosti. Levá boční strana pak nabízí tlačítko pro zapnutí/vypnutí, informační diodu a párovací tlačítko pro připojení Bluetooth.

Konektivita: moderně a s lehkostí

Tím se dostáváme k samotným vlastnostem Rålis Urbanears. Reproduktor disponuje bezdrátovou technologií Bluetooth ve verzi 5.0, což samo o sobě značí moderní pojetí celého zařízení. Osobně jsem s připojením pomocí Bluetooth neměl sebemenší problém, což se o řadě dříve testovaných reproduktorů nedalo až tak přesvědčivě prohlásit. Spojení bylo stabilní i přes dvě místnosti a i přepínání mezi jednotlivými zařízeními (iPhone, iPad, Mac) bylo bezproblémové. Reproduktor navíc podporuje takzvaný „Multi-host play“, díky čemuž lze připojit dvě zařízení najednou.

S trochou nadsázky si tak není problém zahrát na opravdového dýdžeje a oživit tak letní grilovačku. Pomyslný palec nahoru patří Urbanears i za výdrž baterie, která za normálního provozu – poslech 2 hodiny denně na střední hlasitost, atakuje udávanou hranici 20 hodin. Pozornost zaslouží také funkce powerbanky a dobíjení telefonu pomocí USB portu (5V – 2A), který se nachází na zadní straně reproduktoru. Za otevírací krytkou se mimochodem kromě USB schovává také 3,5 mm audio a napájecí konektor.

Zvukový projev: jeden z těch lepších na poli přenosných reproduktorů

Na reproduktoru ale asi každého zajímá především zvuk. Takže, jak „to“ vlastně hraje? Urbanears Rålis má v sobě zabudovanou dvojici výškových reproduktorů (tweeter) s výkonem 5W a jeden 10W subwoofer (basový reproduktor), což samo o sobě dává tušit, že v rámci přenosných reproduktorů jde o velmi solidní zvukový vklad. A to se rozhodně potvrzuje i v praxi. Přestože nejsem žádný „audio guru,“ uši mi zatím slouží a tento reproduktor se rozhodně řadí mezi ty nadprůměrné z pohledu cena/výkon. Rålis disponuje dvěma reproduktory (na přední i zadní straně) a podporuje tak Blumlein technologii 360° díky čemuž lze docílit efektu sterea

Díky dvěma reproduktorům na přední i zadní straně dokáže Urbanears Rålis produkovat stereo zvuk a od přenosných reproduktorů konkurence se tak jasně odlišuje

Jedinou, menší výtku mám k výšce maximální hlasitosti, která je subjektivně nižší než jsem očekával, respektive troufám si tvrdit, že reproduktor má dispozice hrát ještě o něco hlasitěji bez zřetelného zkreslení. S trochou manipulace v ekvalizéru se ale tento „neduh“ dá mírně potlačit a nutno podotknout, že ani po takovém zásahu do maximální hlasitosti neuslyšíte žádné nežádoucí zvuky.

Urbanears Rålis: minimalistický a retromoderní

Reproduktor Urbanears Rålis nabízí za svou cenu (cca 4500 korun v době psaní této recenze) výborný výkon na poli přenosných zařízení. Běžného uživatele potěší především bezproblémové přepínání mezi jednotlivými zařízeními, voděodolnost splňující standard IPX2 a možnost nabíjení telefonu pomocí USB portu.

To oceníte především v letních měsících, kdy s reproduktorem zamíříte například k vodě. Externí baterie přijde v takových případech také vhod. V kombinaci s minimalistickým retro designem, dlouhou výdrži baterie a moderním Bluetooth 5.0 jde o jeden z produktů, který si rozhodně zaslouží pozornost při výběru v dnes už nepřeberném množství bezdrátových reproduktorů.

Urbanears Rålis

8

Zpracování

8.0/10

Design

8.5/10

Zvukový přednes

8.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • kvalitní zpracování
  • moderní Bluetooth 5.0
  • funkce powerbanky
  • dlouhá výdrž
  • výběr z více barevných variant

Mínusy

  • mohl by hrát ještě o něco hlasitěji
  • vyšší hmotnost vzhledem k přenositelnosti
  • chybí pokročilý ukazatel stavu baterie
Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close