Recenze QNAP TS-253D: slušně vybavený NAS s hromadou zajímavých funkcí
Dostali jsme se k poslednímu dílu našeho dlouhodobého testu síťového úložiště QNAP TS-253D. V dnešní recenzi si shrneme informace, které jsme si uvedli v předešlých dílech a popíši vám, co si o tomto stroji po dvou měsících používání myslím.
Kapitoly článku
QNAP TS-253D: slušně vybavený NAS
Jak už jsem několikrát zmínil, síťová úložiště jsou malé počítače a jako u jejich tradičních příbuzných, abyste dostali slušný výkon, zařízení v sobě musí skrývat kvalitní komponenty. A nutno předeslat, že QNAP TS-253D není v tomto směru žádnou výjimkou.
Srdcem NASu je čtyřjádrový procesor Intel Celeron J4125 s taktovací frekvencí 2,0 až 2,7 GHz. Na zadní straně zařízení najdete dva ethernet porty s podporou 2,5GbE. Samozřejmě nechybí možnost rozšíření na až 10GbE síťovou kartu zapojené PCIe rozhraní.
Pokud bychom o síťovém úložišti TS-253D mluvili jako o dvoudiskovém NASu, informace by nebyla zas tak přesná, jelikož si přes rozšíření PCIe můžete připojit také M.2 SSD, které vám zaručí ty nejvyšší rychlosti zápisu a čtení.
Dlouhodobý test QNAP TS-253D: jak nastavit Plex a průvodce QTS #3
Na zadní straně dále najdeme HDMI port, přes který si NAS můžete připojit rovnou do televize. Zde je nutné také dodat, že QNAP TS-253D podporuje nativní přehrávání v rozlišení 4k při 60Hz. Pod HDMI portem naleznete tři porty USB 2.0 a 2x USB 3.2. QNAP TS-253D nabízí opravdu slušnou portovou výbavu a za celou dobu používání jsem se nesetkal se situací, že by mi cokoli scházelo.
V případě RAM paměti, vám QNAP TS-253D nabídne 4 GB SO-DIMM DDR4. Maximální paměť, kterou zařízení oficiálně podporuje je 8 GB (2 x 4GB). Na základní používání NASu vám 4 GB budou jednoznačně stačit, ale pokud se budete pouštět do náročnějších úkonů jako třeba virtualizace pomocí Virtualization Station nebo Container Station, zvážil bych navýšení na 8 GB operační paměti.
Design a konstrukce
V případě síťových úložišť se na krásu příliš nehraje, jelikož zařízení bude ve většině případů stát na místě, kde ho mnoho očí neuvidí. U QNAP TS-253D jsem byl vzhledem upřímně překvapen a ke zpracování nemám prakticky žádnou výhradu.
Na přední straně se nachází jeden USB 3.2 port pro rychlý přenos dat, hlavní vypínač, spínač pro funkci USB One Touch Copy, systémové diody a kryt šachty pro pevné disky. Na zadní straně najdeme výdech ventilátoru, HDMI port, 4x USB porty, 2x ethernet port, resetovací tlačítko a napájecí vstup. Také zde najdete šroubky, po jejichž odmontování se dostanete do nitra zařízení.
Všechny komponenty chladí jeden 70 mm ventilátor, který je opravdu tichý a za běžných okolností o něm člověk ani neví. Pokud by vám i tak hluk ventilátoru vadil, je možnost si nastavit vlastní chladící křivku či popřípadě automatické vypínání a zapínání NASu.
Operační systém QTS: roky vývoje jsou znát
Jak jsme si popisovali v minulém díle, QTS je operační systém síťových úložišť od společnosti QNAP. Přes toto uživatelské rozhraní spravujete, nastavujete a celkově obsluhujete celý NAS. Do QTS se připojíte prostřednictvím webového prohlížeče, nebo pomocí aplikace Qmanager. Při přihlášení si určitě všimnete české lokalizace, která zaručeně potěší. Překlady některých řetězců bohužel nejsou nejlepší a zasloužily by si o něco lepší péči.
Přeci jenom bych chtěl operačnímu systému QTS vytknout jednu věc, kterou je úvodní nastavení NASu. Základní nastavení jako název NASu, přihlašovací údaje a třeba protokoly proběhlo v pořádku. Část, která bude pro začátečníka (kterým jsem byl při nastavování i já) o něco obtížnější, je tvorba RAID pole a svazků, kde bych si představoval více popisků, vysvětlující jednotlivé možnosti.
I přesto musím říct, že po třech měsících používání operačního systému QTS jsou moje zkušenosti vesměs pozitivní. Kromě polovičních překladů a místy zastaralého vzhledu, mi práce s QTS přijde velmi příjemná a líbí se mi celkové zpracování celého operačního systému.
Funkce, které si zamiluje každý uživatel
Síťová úložiště si lidé pořizují hlavně kvůli záloze dat, nicméně NAS jako takový toho umí podstatně více. Jako první bych zmínil možnost nastavení NASu jako Time Machine zálohovací disk, což ocení každý uživatel počítače s macOS. Jelikož NAS máte po většinu času připojený k vašemu zařízení, můžete si zapnout automatické zálohování. Váš Mac se bude pomocí Time Machine zálohovat každou hodinu a vy tím pádem získáte maximálně komfortní řešení záloh.
Dlouhodobý test QNAP TS-253D: jak nastavit Plex a průvodce QTS #3
Druhou, mou nejvíce oblíbenou funkcí, bude nejspíše aplikace Download Station, kterou ocení každý, kdo často stahuje velké soubory. Do aplikace Download Station stačí vložit URL webové stránky a soubor se začne automaticky stahovat do vámi vybrané složky. Download Station také podporuje Torrenty.
Třetí místo si jednoznačně zaslouží aplikace Virtualization Station. Této aplikaci jsem věnoval jeden celý článek, který si můžete přečíst zde. Pomocí Virtualization Station si můžete vytvořit virtuální počítače přímo na vašem NASu. Pokud jste se doposud s virtuálními stroji nesetkali, jedná se o počítač, který je zcela virtuální. Počítači přiřadíte počet jader procesoru a velikost RAM paměti. Tuto funkci jsem využíval hlavně přitom, když jsem potřeboval spustit software, který neměl svou verzi pro macOS.
Přenosové rychlosti
Co se týče rychlosti kopírování, tak v tom si síťové úložiště QNAP TS-253D nevede vůbec špatně. Jde samozřejmě o to, jak NAS komunikuje s vaším zařízením a v mém případě, kdy vše letí vzduchem, si rychlost čtení a zápisu opravdu nemohu vynachválit.
Rychlost samozřejmě záleží jak na síťové kartě, tak na discích a síťové infrastruktuře. V mém případě, jsem rychlosti testoval s vestavěnou 2,5GbE síťovou kartou a s disky WD RED Plus 4TB. V průměru jsem se pohyboval v rychlostech 50 – 60 MB/s. Když jsem ale připojil externí harddisk přímo do USB 3.0 na NASu, rychlost dosahovala až 105 MB/s.
Za ideálních podmínek tento stroj dosahuje velmi zajímavých čísel. V případě 2,5 GbE portu se dočkáte rychlostí 290 MB/s pro zápis a 290 MB/s pro čtení a v případě 10 GbE portu se dostáváme až na 500 MB/s pro zápis a 980 MB/s pro čtení. A to už je opravdu velká paráda!
Verdikt
Pokud bych mě shrnout své dosavadní zkušenosti s QNAP TS-253D, tak narovinu musím přiznat, že jde o opravdu povedený kus hardwaru, který dokáže zastat celou řadu nejrůznějších úloh. Až na některé aspekty operačního systému QTS, jako třeba překlady a průvodce nastavením, jsem nenašel nic, co bych tomuto NASu vytkl. S podporou pro RAID 1 můžete být navíc v klidu, že o data uložená na discích nepřijdete při havárii jednoho z disků.
Zkušenější uživatelé také ocení funkční výbavu, která je vskutku bohatá a díky výkonnému hardwaru dokáže uspokojit i ty nejnáročnější jedince. Zmínit si rozhodně zaslouží multimediální funkce a naprosto příkladná podpora ze strany výrobce, který pravidelně vydává aktualizace operačního systému.