AktualityiPhoneNovinkyRecenze

Recenze Power Bank TP-Link 10400: Poctivá porce energie na cesty

Současné smartphony se v posledních letech staly kapesními počítači v pravém slova smyslu. Nechybí jim výpočetní či grafický výkon a dokáží směle zastoupit kompaktní fotoaparát či navigaci. Jedinou nevýhodou, na kterou se zatím nepodařilo najít lék je doslova žalostná výdrž. Snad každý z nás již několikrát zažil situaci, kdy se nutně potřeboval spolehnout na svůj telefon, ale akumulátor hlásil vybito a zásuvka byla v nedohlednu. Aktuální trend unibody konstrukcí nedovoluje uživatelskou výměnu akumulátoru, což celou situaci ještě více znepříjemňuje. Naštěstí se na trhu začalo objevovat příslušenství v podobě záložních zdrojů energie. Do naší redakce nám dorazila PowerBanka TL-PB10400 od společnosti TP-Link, kterou jsme pro vás řádně otestovali a v následujícím článku se zaměříme na všechny její vlastnosti.

TL-PB10400-450x270-7

 

PowerBanka je dodávána v papírovém boxu, kde kromě akumulátoru samotného nalezneme dobíjecí kabel s konektory USB a microUSB. Jeho délka činí zhruba 80 cm, což považujeme za dostatečnou hodnotu pro drtivou většinu uživatelů. Zde si výrobce zaslouží první pochvalu, jelikož konkurence mnohdy nabízí pouze pár centimetrů dlouhý vodič, který je z praktického hlediska jen těžkou použitelný. V balení se dále ukrývá nezbytný manuál k obsluze a jako příjemný bonus semišové pouzdro s logem výrobce pro pohodlný transport.

_MG_7718

Než se vrhneme na výsledky našeho testu, podíváme se na design a výbavu. Plášť Power Banky je vyroben z lesklého plastu a na první pohled působí poměrně elegantním dojmem. Kombinaci bílé a modré barvy hodnotíme kladně, stejně jako trojúhelníkový reliéf na straně s napájecími konektory. Celkové rozměry lze označit za relativně kompaktní (88,8 x 44,3 x 44,3 mm), přičemž hmotnost se zastavila na hodnotě 241 gramů. Pochopitelně do kapsy u kalhot se jen tak nevejde, ovšem v batohu, bundě či kabelce se snadno ztratí a příliš místa nezabere. K nabíjení slouží microUSB (5V/2A) konektor na boku, přičemž dvojice napájecích portů společně indikací stavu nabití se nachází na horní straně.

_MG_7712

Zde ještě malou chvíli zůstaneme, jelikož se zde ukrývá i LED dioda, coby svítilna, kterou využijete například při kempování a dalších situacích, kdy je třeba si na něco posvítit. Aktivaci provedete přidržením tlačítka, přičemž při krátkém stisknutí se rozblikají čtyři indikátory stavu nabití. Svítivost diody není nikterak oslnivá, ovšem v nouzových případech najde své využití a opět se jedná o praktický prvek, který se v této kategorii nevidí příliš často. Zpět ale k zmíněným portům. První z nich nabízí výstup 5V/1A, což ho předurčuje k napájení smartphonů, druhý USB port se může pochlubit napětím 5V při 2A, díky čemuž zvládne napájet tablety a další náročnější techniku.

_MG_7720

PowerBanka zároveň umožňuje nabíjení dvou zařízení současně. Vestavěné speciální obvody se postarají o plnou rychlost bez jakéhokoliv poklesu. TL-PB10400 se dále chlubí vícestupňovou ochranou proti zkratu, přepětí, nadproudu, nadměrnému nabití a přehřátí. V praxi se tak nestane, že by došlo k poškození napájeného zařízení, nebo dokonce újmě na zdraví majitele. Mnoho uživatelů tyto informace neprávem přehlíží, přičemž případy, kdy akumulátor exploduje vlivem nedostatečné ochrany nejsou výjimkou. V průběhu testu nás zaujala energetická účinnost, která má podle tvrzení výrobce dosahovat devadesáti procent.

_MG_7710

Pro testovací účely jsme využili redakční iPhone 6 a tablet iPad mini druhé generace. Po vybalení z krabice akumulátor hlásil zhruba 75 % své kapacity a proto ihned putoval na nabíječku pro doplnění zbývající energie. Jako první jsme se zaměřili na schopnosti v případě dobíjení telefonu, kdy jsme PowerBanku připojili vždy v okamžiku, kdy iPhone hlásil zbývajících 10 až 15 procent. Tímto způsobem se nám podařilo iPhone 6 nabít čtyřikrát. Mile nás překvapila rychlost, která se blížila hodnotám z klasické nabíječky. iPad mini se nám podařilo nabít z nuly na plný stav jednou a ještě trochu energie zbylo.

_MG_7724

V dalším bodě jsme se podívali na dobu potřebnou k nabití samotného akumulátoru. K tomu můžete využít přiložený kabel ve spojení s adaptérem od klasické nabíječky, kterou má každý z nás doma. Zde počítejte se sedmi až deseti hodinami v závislosti na zvoleném adaptéru. V našem případě jsme dosáhli plného nabití za přibližně 8 hodin. Druhou variantou je připojení do USB v počítači, což považujeme za čistý masochismus. Tuto možnost jsme raději nezkoušeli, nicméně pokud se řadíte mezi odvážlivce, počítejte minimálně s více jak jedním dnem. Co se týče životnosti použitých článků, podle tvrzení výrobce mají vydržet více jak 500 kompletních cyklů. Tato hodnota je více než dostatečná a v reálném použití přežije několik vašich smartphonů.

_MG_7706

TL-PB10400 je užitečný pomocník na dlouhé cestování, kdy se nedostanete k elektrické zásuvce. V porovnání s konkurencí nabízí líbivý design doplněný a praktickou LED baterku, kvalitní zpracování a příslušenství v podobě cestovního obalu a dlouhého kabelu. Tyto drobnosti dokáží příjemně potěšit a zároveň je vidět snaha výrobce o odlišení. Vadila nám pouze hmotnost, která je však vykoupena štědrou kapacitou, s níž váš smartphone přežije i několik dní bez nabíjení ze sítě. Cena se v době psaní této recenze pohybovala okolo částky 800 Kč (včetně daně). To považujeme za odpovídající hodnotu a proto koupi vřele doporučujeme.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Za ty prachy dobra kapacita. Škoda že tahle recenze nevysla o mesic driv. 😀 za stejnou cenu mam s polovicnim vykonem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button