Recenze

Recenze Philips Fidelio T1: hybridní špunty se špičkovým zvukem a extra výdrží

Philips Fidelio je označení produktové řady zahrnující prémiová sluchátka a soundbary. Jednou z posledních novinek spadající do této kategorie jsou True Wireless sluchátka Philips Fidelio T1, která se chlubí špičkovým zvukem, zvýšenou odolností a řadou zajímavých řešení včetně aktivního potlačení okolního hluku.

Philips má v nabídce již několik skutečně bezdrátových sluchátek, ovšem v případě modelu Fidelio T1 jde o vrcholný model, který cílí na ty nejnáročnější uživatele hledající tu nejvyšší možnou kvalitu zvuku. Prémiové zařazení dále podtrhuje precizně zpracovaná konstrukce a použité materiály.

Stylový design a prémiové materiály

Když sluchátka poprvé vybalíte, tak jako první vás praští do očí velikost nabíjecího pouzdra. V porovnání s AirPods je podstatně větší, takže v kapse u kalhot o něm budete stoprocentně vědět. Téměř celé pouzdro je vyrobeno z eloxovaného hliníku a pouze spodní část je plastová. V základně se totiž nachází cívka pro bezdrátové nabíjení, což umožňuje dobíjení prostřednictvím tradičních Qi nabíječek. Sluchátka lze nabíjet také za pomoci USB-C rozhraní, které se nachází na zadní straně. Víčko pouzdra je magnetické a zdobí jej lemování z kůže Muirhead.

Philips Fidelio T1 recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

V podobně luxusním duchu se nese také konstrukce samotných sluchátek. Vnější hliníkovou skořepinu doplňuje kulatá ploška, která slouží pro dotyková gesta. Ta využívají buď dvojitého či trojitého poklepání, popřípadě delšího dotyku. Jednotlivá gesta pro ovládání přehrávače mi zpočátku nepřišla kdovíjak intuitivní, ovšem již druhý den jsem přesně věděl, jak do sluchátek „zaklepat“, aby udělala co zrovna chci.

Na vnitřní straně se nachází ještě senzor, díky němuž sluchátka poznají, zda je máte nasazená. Pokud tedy jedno sluchátko sundáte, automaticky se pozastaví přehrávání hudby a naopak. Výbavu pak uzavírá celkem šest mikrofonů (na každém sluchátku jsou tři). Čtyři z nich jsou určené pro potlačení okolního hluku a zbylá dvojice slouží pro telefonní hovory.

Philips Fidelio T1 recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

V uších sedí perfektně

Stejně jako pouzdro i samotná sluchátka působí dost masivně, takže jsem byl hodně zvědavý, jak budou sedět v uších. Po rozbalení byly na sluchátkách nasazeny silikonové špunty, se kterými to popravdě nebylo ono. Součástí balení je ovšem ještě sada dalších různě velkých špuntů, kterým rozhodně doporučuji věnovat pozornost. Více než kdy jindy zde platí pravidlo, že vám sluchátka musí přesně sednout. Pokud zvolíte špatnou velikost, budou vás v uších tlačit či naopak vypadávat. Z vlastní zkušenosti doporučuji sáhnout po černých nástavcích z Comply pěny, které skvěle tlumí a perfektně se přizpůsobí tvaru vašeho ucha.

Po stránce komfortu nemám vůči Philips Fidelio T1 žádnou výhradu. Přestože jde o poměrně velká sluchátka, tak při cvičení či běhání se ani jednou nestalo, že by mi vlivem otřesů vypadla. Tento fakt přisuzuji již zmíněným pěnovým nástavcům, které v porovnání s těmi silikonovými drží v uchu mnohem lépe.

Sázka na hybridní konstrukci se vyplatila

Nyní se konečně dostávám k tomu nejdůležitějšímu – zvuk. Nejprve je nutné zdůraznit, že Philips Fidelio T1 jsou hybridní sluchátka, respektive disponují dvěma měniči v každém sluchátku. Ve světě True Wireless sluchátek jde o celkem vzácné řešení, které využívá pouze hrstka audiofilských modelů. Hlavní výhoda dvoupásmových sluchátek tkví v lepší reprodukci, jelikož každý měnič reprodukuje jiný frekvenční rozsah. V tomto případě se o basy stará 10mm dynamický měnič, středy a výšky má na starosti měnič tlakový.

Foto: Philips

A jak to funguje v praxi? Naprosto bezvadně! Přestože nejsem audiofil a nedokážu dostatečně barvitým způsobem popsat zvukový projev, jedno vím jistě. Za posledních pár let jsem měl možnost testovat už pěknou řádku sluchátek, ovšem Philips Fidelio T1 patří mezi ty nejlepší špunty, jaké jsem si mohl na vlastní uši vyzkoušet. Zejména ve středním a vysokém pásmu zaujme bohatá textura a až nečekané množství detailů. Na své si přijdou také milovníci basů, které mají potřebnou dynamiku, přesnost a jsou nadávkované tak akorát, abyste si svou oblíbenou hudbu maximálně vychutnali a zároveň vám to nevystřelilo bubínky ven z hlavy.

Mobilní aplikace nabídne další nastavení

Důležitou roli z hlediska zvuku hraje také mobilní aplikace Philips Headphones. Prostřednictvím aplikace si totiž můžete jeden ze čtyř zvukových profilů (Bass, Voice, Powerful, Treble), které upravují křivku ekvalizéru. Pokud tedy máte rádi například pořádnou nálož basů, stačí si sluchátka přepnout do konkrétního režimu. Osobně jsem tuto možnost ale příliš často nevyužíval, jelikož nativní naladění sluchátek mi zcela vyhovovalo a upřednostňovat tu či onu zvukovou složku nebylo zkrátka potřeba.

S ANC na palubě

S mobilní aplikací se dále pojí funkce pro aktivní potlačení okolního hluku, zkráceně ANC. Philips tvrdí, že Fidelio T1 má jedno z nejlepších ANC ve své kategorii. S tím si dovolím nesouhlasit, jelikož na trhu existují podobně drahá sluchátka s citelně lepším potlačením okolního hluku. To ovšem nemění nic na tom, že ANC zde funguje opravdu dobře a svou kvalitou se řadí k lehčímu nadprůměru.

Philips Fidelio T1 recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

V aplikaci lze ANC dále upravovat, respektive si můžete vybrat jeden ze tří režimů. K dispozici je dokonce adaptivní režim, který se na základě senzorů snaží rozpoznat, zda se sluchátky zrovna jdete po ulici či relaxujete na gauči. Užitečný je také režim propustnosti, u něhož si můžete sami zvolit, jak moc má ANC filtrovat okolní ruchy, případně zda se mají zvýraznit pouze lidské hlasy.

Šťávy mají na několik dní poslechu

O bezdrátovou konektivitu se stará modul Bluetooth 5.2 s podporou kodeků LDAC, AAC a SBC. Stabilita připojení je více než dobrá a k odpojení sluchátek od telefonu nedochází ani po výrobcem deklarovaných deseti metrech. Další příjemnou vlastností je zvýšená odolnost IPX4, která chrání citlivou elektroniku vůči stříkající vodě ze všech úhlů. To znamená, že sluchátkům by neměl ublížit váš pot a ani proběhnutí v lehčím dešti.

Samostatnou kapitolou je rozhodně výdrž. Na jedno nabití zvládnou fungovat až 9 hodin a když k tomu připočteme pouzdro, dostaneme se na 34 hodin provozu. Pokud se však obejdete bez ANC, tak se lze s výdrží dostat až na 13 + 35 hodin, což je naprosto fantastický údaj. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že sluchátka jsou z pohledu výdrže nesmrtelná. Například po dvou hodinách poslechu s aktivním ANC mi aplikace ukazovala pouze 10% úbytek kapacity.

Shrnutí recenze Philips Fidelio T1

Philips Fidelio T1 jsou bezdrátová sluchátka jasně zacílená na uživatele, kterým jde primárně o co možná nejvyšší kvalitu zvuku. Hybridní řešení využívající dvojici měničů nabízí špičkový přednes, kterému je těžké cokoliv vytknout. Prémiový charakter dále podtrhuje precizní hliníková konstrukce a podpora bezdrátového nabíjení.

Philips Fidelio T1 recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Kvalita ANC sice není z nejlepších, ale v zásadě funguje dobře a spolehlivě odfiltruje většinu otravného hluku z vašeho okolí. Klíčová je zde také výdrž, která vystačí na několik desítek hodin poslechu bez nutnosti hledat nabíječku. Pokud tedy hledáte stylové špunty s ANC, dlouhou výdrží a která dokážou vaše uši spolehlivě rozmazlit, Fidelio T1 byste neměli v žádném případě přehlédnout.

Philips Fidelio T1

8.8

Design & zpracování

9.0/10

Aplikace

8.0/10

Zvukový přednes

9.5/10

Kvalita ANC

8.0/10

Výdrž

9.5/10

Plusy

  • Design & konstrukce
  • Špičkový zvuk
  • Dlouhá výdrž
  • Náhradní nástavce v balení
  • Bezdrátové nabíjení

Mínusy

  • ANC bych mohlo být lepší
  • Větší rozměry pouzdra

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button