Recenze

Recenze Nothing Ear (1): Sluchátka, která (ne)přehlédnete

Spoluzakladatel a bývalý ředitel OnePlus, Carl Pei, založil novou společnost s originálním názvem “Nic”, neboli “Nothing”. Nová technologická společnost představila v létě roku 2021 svůj první produkt – bezdrátová sluchátka Nothing Ear (1). Tato sluchátka svými funkcemi jednoznačně zvládají konkurovat těm nejlepším ve své kategorii. Pojďme se proto společně podívat, jak si tyto špunty se sympatickou cenovkou, něco málo přes dva a půl tisíce korun, vedou v praxi.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Kapitoly článku

Obsah balení & Design

Na krabičce jednoznačně dominuje vizualizace sluchátka samotného. Už zde si na první dojem můžeme všimnout, že Ear (1) mají sice povědomý, ale naprosto odlišný design oproti konkurenci. Mám na mysli fakt, že sluchátka a dokonce i nabíjecí krabička jsou z velké většiny průhledná a vy tak máte šanci nakouknout pod jejich kapotu. Mně osobně svým tvarem sluchátka připomínají mnou oblíbené AirPods Pro, jen s tím rozdílem, že Nothing Ear (1) mají nožičku průhlednou a na pohled přiznanou elektroniku. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Sluchátka se skládají ze tří částí: průhledná a opravdu maličká nožička, lesklá bílá hlavička ukrývající měniče a silikonový špunt, který je vyměnitelný a vy si tak můžete zvolit velikost, jaká vám bude vyhovovat. Nožičku pak ještě zdobí minimalistický nápis “NOTHING ear (1). 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Když se vrátím ke krabičce a celkovému obsahu balení, nalezneme zde samotná sluchátka s nabíjecí krabičkou, nabíjecí kabel USB-C na USB-A a již zmiňované náhradní špunty ve velikosti S a L. Špunty velikosti M potom nalezneme přímo nasazené na sluchátkách. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Nabíjecí pouzdro, které se jmenuje ear (CASE), je z velké části průhledné. Díky zcela průhlednému krytu jsme schopni vidět sluchátka, přiznané magnety, které drží sluchátka v krabičce a dokonce i piny, kterými se nabíjejí. Když krabičku srovnám s již zmiňovanými AirPods Pro, je možná až zbytečně veliká. Na druhou stranu je to daň za unikátní design. Rozhodně by bylo dobré ještě zmínit, že sluchátka existují i v černé barevné variantě.

Díky skvěle zvolené designu a pohodlným špuntům dostane defacto stejný zážitek z nošení Nothing Ear (1) jako z jiných prémiových sluchátek. Žádné “šroubování” do zvukovodu a ani nic podobného. Sluchátka jen vyndáte z krabičky, zasadíte pohodlně do ucha a o víc se nestaráte. Sluchátka prostě padnou jako ulitá. Jde samozřejmě o subjektivní názor, ale věřím, že to tak bude mít většina uživatelů. Sluchátka si dokonce poradí s mírným deštěm nebo potem díky certifikaci IPX4.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Aplikace

V dnešní době už snad neexistují sluchátka, která by neměla svou aplikaci. Je tomu tak i v případě Nothing Ear (1). Aplikace je minimalistická, jak jen nejvíce a nejlépe to jde. Na úvodní obrazovce vidíme stav baterie jednotlivých sluchátek, pod kterými jsou dvě tlačítka. Hear a Touch. Jak už z názvů vypovídá, pod tlačítkem Hear se ukrývá nastavení zvuku, a nalezneme zde jednoduchý přepínač ekvalizéru. Na výběr jsou pouze čtyři možnosti: vyvážený, více středů, více basů a zvýraznění hlasu. Dále se pod tímto tlačítkem ukrývá nastavení aktivního potlačení hluku (ANC). 

Pod druhým tlačítkem Touch nalezneme kompletní nastavení ovládání sluchátek. Můžeme zde vybrat, co sluchátka mají dělat při dvojitém a trojitém poklepání, poklepání a přidržení a co se stane, když přejedeme prstem po nožičce sluchátka. Pravé i levé sluchátko lze potom nastavit samostatně a každé tedy může ovládat něco jiného. 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Zde si dovolím zastavit u přepínání ANC, které mám nastavené na poklepat a přidržet. Nevím jestli je chyba ve mně, ale při přepínání jednotlivých módů nedokážu rozeznat zapnuté ANC a vypnutý režim, při kterém těsní jen samotné špunty. Pokud totiž přepínám režimy poklepáním, vždy se ztratím a nevím který režim je aktuálně nastaven a proto musím do aplikace.

Zvuk & Výdrž

Co se týká výdrže sluchátek, výrobce na webu slibuje 5 hodin přehrávání. K této hodnotě se můžete v klidu doposlouchat s vypnutým ANC. Pokud ale chcete mít aktivní potlačení hluku zapnuté, počítejte spíše se 3,5 až 4 hodinami poslechu. Nabíjecí pouzdro ear (CASE) naštěstí dobije sluchátka až na 34 hodin přehrávání. Krabička se dá nabíjet pomocí USB-C konektoru na boku, nebo bezdrátovým Qi nabíjením. Díky magnetům, které krabička obsahuje jsem zjistil, že krabička dokonce drží na nabíječce MagSafe pro iPhony 12 a 13.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Vzpomínám si, když jsem si dal Ear (1) poprvé do uší a pustil jsem hudbu, nevěřil jsem svým uším. Nechápal jsem, jak mohou sluchátka s cenovkou 2 699 Kč hrát lépe, podstatně lépe než moje AirPods Pro za téměř trojnásobek. Musím přiznat, že kvalita zvuku mě opravdu posadila na zadek. Oproti několikrát zmiňovaným AirPodům mají Ear (1) podstatně výraznější a hutnější basy. Určitě potěší i vyvážené středové polohy a z mého pohledu i příjemně nastavené výšky. Uvnitř každého ze sluchátek se ukrývá 11,6mm audio měnič, který dle mého dodává skutečně úctyhodný výkon.

Sluchátka sice disponují pouze základními kodeky SBC a AAC, chybí jim vymoženosti jako 360 stupňový zvuk a další, ale berme v potaz, v jaké cenové kategorii se pohybujeme. Za ty peníze znějí fantasticky. Telefonování sluchátka zvládají také s přehledem. Nikdo z volajících si alespoň na nic nestěžoval.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Musím také pochválit aktivní potlačení hluku, které oceníte zejména v MHD a podobně hlučných místech. Odizolování od hlučného okolí ještě zvýrazní už tak dobrý zvuk sluchátek. Co musím ale sluchátkům vytknout, je režim propustnosti, který ve srovnání s AirPods Pro dosti zaostává. Sluchátka jsem musel mnohdy z ucha úplně vyndat, abych vůbec něco slyšel. Díky tomu mi tato funkce nedává moc velký smysl. Škoda.

Závěr

Po více než dvou týdnech musím mladou technologickou společnost Nothing a jejich debutový produkt Ear (1) pochválit. Schopnost vytvořit za tak nízkou částku (v porovnání s konkurencí) nejenom designově zajímavá a neokoukaná sluchátka, ale také skvěle hrající, chce opravdový um. Sluchátka rozhodně potěší nejednoho posluchače a věřím, že díky své zajímavé cenovce jde také o rovnocenného soupeře pro mnohem dražší hráče. 

Nothing Ear (1)

2.699 Kč
9

Design & zpracování

9.5/10

Zvuk

9.0/10

Cena

9.5/10

Výdrž

8.0/10

Plusy

  • Nevšední design
  • Zvuk
  • Ergonomie
  • Bezdrátové nabíjení
  • Cena

Mínusy

  • Režim propustnosti
  • Nemožné připojit k více zařízením
  • Krabička se rychle škrábe

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button