Recenze

Recenze elektrokoloběžky Ninebot KickScooter Air T15E: moderní technologie skloubená s uměleckým designem

Pravděpodobně jste si všimli, že v posledních měsících se objevuje na ulicích čím dál více elektrokoloběžek. Ty veřejné, které můžeme v ulicích potkávat a jsou k pronájmu mohou být více k zlosti, než k užitku. A právě proto se dnes podíváme na řešení, které můžete mít doma a bude sloužit pouze vám. 

Celé její jméno je Ninebot KickScooter Air T15E Powered by Segway. Jedná se o elektrickou koloběžku od značky Segway-Ninebot. Myslím si, že většina z nás si pod pojmem Segway vybaví ikonické dvoukolové vozítko, které samo drží rovnováhu a kdysi jich byly plné ulice metropolí. Tato vozítka byla ovšem v centrech měst (včetně Prahy) zakázána a tudíž výrobci museli přijít s jiným řešením pro transport osob. A jeví se, že právě elektrokoloběžky byly to pravé ořechové. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Spojení dvou velikánů

Segway je americká firma, která přišla právě s legendárním dvoukolovým vozítkem, které jsme mohli vídat například v Praze na všemožných prohlídkách města. Ninebot je naopak firma pocházející z Číny spadající pod zvučného giganta Xiaomi. V roce 2015 tyto dvě firmy spojily síly a vznikla značka Segway-Ninebot. Amerika dodala zkušenosti s balančními vozítky a Xiaomi přidalo technologie, které mají v malíku.

Zdroj: https://cz-cs.segway.com

Od té doby vyrábějí elektrická vozítka společně a jejich sortiment je opravdu široký. Deset modelů elektrokoloběžek, kolečkové brusle, motokára, dvě samo balanční vozítka, dvě jednokolky a jeden robot. Opravdu je z čeho vybírat a ve všech produktech je vidět jak americká kvalita, tak čínská nadčasová technologie.

Design a zpracování

Rozhodně stojí za zmínku váha koloběžky, která činí pouhých 10,5 kg. Díky váze a velice snadnému skládání pomocí jednoho tlačítka, které se ukrývá pod řidítky, je transport koloběžky např. městskou dopravou snadný. Stisknete tlačítko, rukojeti se sami složí, koloběžka se sklopí a máte pouhých 22 cm vysokou koloběžku. Díky čemuž je Air T15E nejkompaktnější elektrokoloběžkou na trhu.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Výrobce uvádí, že Ninebot KickScooter Air T15E je nejkompaktnější, nejlehčí a energeticky nejúspornější elektrická koloběžka, jakou můžete pro pohyb v prostředí města sehnat. Celý design je vytvořen pro městský životní styl a ježdění na “poslední míli”. Air T15E má dojezd až 12 kilometrů, které by vám měly ve městě stačit. I když se dojezd může zdát málo, dostanete za to extrémně skladnou a lehkou elektrokoloběžku. Vždy je bohužel něco za něco. Já na koloběžce ujel nejvíc 7 km na jedno nabití. Musím ale podotknout, že vážím okolo 100 Kg a teplota se pohybovala kolem bodu mrazu, což mělo na kratší dojezd značný vliv. Nabíjení “z nuly na sto” potom zabere zhruba čtyři hodiny.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Maximální rychlost elektrokoloběžky Air T15E je potom 20 km/h, které můžete korigovat pomocí dvou brzd. Přední, elektronická rekuperační brzda a zadní nášlapná, kterou známe z klasických koloběžek. Když už jsem nakousl rekuperaci, musím říct, že když jsem v aplikaci nastavil nejvyšší možnost rekuperace a jel jsem z opravdu prudkého kopce bez přidávání plynu, rekuperace brzdila tak moc, že jsem v podstatě zastavil. Takže jsem i z kopce musel přidávat plyn, abych udržel konstantní rychlost. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Co se týče informativního displeje má krásný transparentní design a je vlastně součástí řidítek. Naleznete na něm informace o aktuální rychlosti, jízdním režimu, stavu nabití baterie, připojení Bluetooth a případné upozornění na údržbu koloběžky. Pod displejem nalezneme na řidítkách dvě páčky. Pravá slouží jako plyn. Když ji držíte déle v jedné poloze, zapne se tempomat. Levá páčka je pak elektronická brzda. Pokud máte zapnutý tempomat, stačí pak pouze ťuknout do brzdy, tempomat se vypne a koloběžka začne brzdit. Delším stiskem obou páček najednou pak spustíte zvonek, který rozhodně jen tak někdo nepřeslechne. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Se světlem o závod

Elegantní futuristický design koloběžky Air T15E podtrhuje ambientní osvětlení. Z vlastní zkušenosti musím říct, že to opravdu pozornost okolí přitahuje. Je to něco nového, navíc hezkého, co jsem u jiných elektrokoloběžek ještě neviděl.

Ninebot KickScooter Air T15E disponuje výkonným předním, zadním a brzdovým světlem a navíc právě ambientní linkou, která se nachází v řidítkách. Barevnou škálu a její vzory si můžete volit v aplikaci Segway-Ninebot APP. Já nejčastěji jezdil s blikající modrou a červenou. Připadal jsem si totiž jako policista :-).

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Přední LED světlomet disponující vysokým jasem 2,5 W vytváří světelný kužel o délce 10 m. Zadní světlo zajišťuje lepší viditelnost a tím pádem i bezpečnost v provozu. Díky lineárnímu designu působí Air T15E velice atraktivně a stylově. Dalším bezpečnostním prvkem jsou přední, boční a zadní E-MARK supersvítivé certifikované odrazky.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Čtyři režimy jízdy a multifunkční blatník

Zadní blatník neslouží jen jako manuální brzda, ale je multifunkční. Pokud ho zmáčknete dvakrát, přepínáte se mezi jízdními režimy. Konkrétně jde o režim Chodec (6 km/h), režim Úspory energie (10 km/h), Standardní režim (15 km/h) a Sportovní režim (20 km/h). Já celé dva týdny, co jsem koloběžku měl možnost testovat jezdil jen na Sportovní režim. 

Mezi funkce multifunkčního zadního blatníku patří již zmiňované přepínání jízdních režimů. Slouží také jaké hlavní vypínač. Dlouhým stiskem koloběžku zapnete a vypnete. Naopak krátkým ťuknutím do blatníku rozsvítíte světlomet. A jako poslední funkce je samozřejmě manuální brzda.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Aplikace Seway-Ninebot APP. Co se nevešlo na řidítka, naleznete zde

V chytré aplikaci, kterou musím v první řadě pochválit za čistý, přehledný a moderní design, vidíme dojezd, zbývající baterii v procentech a vzdálenost, kterou už váš stroj ujel. Vzhledem k tomu, že má aplikace přístup k GPS souřadnicím, můžete si vaše jízdy zaznamenávat podobně jako je tomu například u aplikací od Nike na běh. Dále si zde můžeme nastavit rekuperaci a ambientní osvětlení, které má opravdu širokou škálu možností. V případě jakéhokoli ohrožení, nebo odcizení vaší koloběžky ji zde můžete uzamknout. Tato funkce znemožní zapnutí elektromotoru.

Závěr

Pro někoho může být odrazující cenovka koloběžky, která je 19.990 Kč. Ovšem musíme vzít v potaz, co vše za tu cenu dostaneme. Futuristický design, kvalitní zpracování a za mě naprosto ideální řešení transportu osob v centru města. Zvlášť v dnešní době, kdy může pro někoho být nepříjemné jezdit přeplněnou MHD.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Koloběžka je dodávána s polystyrenovým stojanem, do kterého chytře a elegantně schováte nabíječku a může doma, nebo v garáži sloužit jako jakási nabíjecí stanice. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Ninebot KickScooter Air T15

19 990 CZK
8.1

Design & zpracování

9.0/10

Dojezd

7.5/10

Skladnost a přenositelnost

9.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Design
  • Ambientní osvětlení
  • Skladnost a přenositelnost
  • Nabíjecí stojan
  • Skvěle zpracovaná aplikace

Mínusy

  • pro někoho vyšší cena
  • Dojezd by mohl být lepší
  • Maximální rychlost

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button