Recenze

Recenze LaptopBar od BenQ: chytré a elegantní osvětlení pro váš notebook

Dobám s velkými CRT a prvními LCD obrazovkami naštěstí už odzvonilo. Zobrazovací technologie se v posledních 15 letech výrazně posunula a výrobci se tak mohou zaměřit i na ty nejmenší detaily, které při každodenním zírání na pixely odstraňují většinu zdravotních neduhů spojených s touto činností. I přes veškerou šetrnost moderních displejů však i nadále není člověku zcela přirozené se dlouhodobě dívat do jednoho místa a je vhodné dodržovat i další pravidla ohledně správně zvoleného jasu displeje nebo okolního osvětlení.

Zatímco s jasem a barvou podsvícení si dnes poradí kdejaký displej, správné nastavení okolního světla už závisí pouze na nás samotných. Skvělým pomocníkem v tomto ohledu může být například BenQ LaptopBar, na který se dnes zaměříme.

LaptopBar je zjednodušeně malá lampička neboli světelná lišta určena ke snížení světelného kontrastu mezi monitorem a okolím. Typicky tak hovoříme například o používání notebooku nebo tabletu ve večerních hodinách, kdy jas z monitoru vyzařuje příliš ostré světlo, což může unavovat oči. BenQ LaptopBar toto světlo vyrovnává jemným osvětlením prostoru kolem obrazovky, čímž snižuje namáhání očí a zvyšuje komfort při práci v šeru nebo tmě.

Obsah balení: se smyslem pro detail

Než se pustíme do reálných zkušeností s tímto zajímavým gadgetem, pojďme se podívat na obsah balení. V něm nalezneme samotný LED svíticí modul (vyrábí se ve dvou variantách – černá a bílá), baterii s kapacitou 2550 mAh, 50cm USB-C na USB-C kabel, přenosné pouzdro, čistící hadřík pro očištění povrchu pro nalepení magnetu, dvojici magnetů (1x bílá a 1x černá barva) a návod k použití. Výčet všech těchto věcí napovídá, že tady BenQ opravdu nešetřil a řada výrobců by se mohla lecčemu přiučit.

Design: propracovaný do posledního detailu

Čím LaptopBar na první dobrou zaujme, je funkční a promyšlený design. Lampa jako taková se totiž rozděluje na dvě části – hlava a tělo. Každá z těchto částí je pak vybavena trojicí magnetických pinů. Spojení je tak velmi snadné, spolehlivé a magnet navíc ještě umožňuje mírné natočení hlavy lampy podle potřeby uživatele. Osobně mě nejvíce potěšil fakt, že lampičku lze použít i samostatně, bez potřeby připínání na magnetickou nálepku.

Chvíli mi to trvalo, protože jako každý druhý uživatel zásadně nečtu návody k použití, ale tělo lampy má z boku vyklápěcí nožičku. Baterie tak zaujme roli bytelné základny a lampičku je tak možné naklánět v rozmezí cca 20-120°. V takovém případě má pak LaptopBar takřka neomezené možnosti využití, které limituje jen vaše fantazie.

Nesmíme opomenout ještě technické informace. Celkové rozměry (v x š x h) lampičky jsou 23,7 x 4,5 x 10,2 cm. Hmotnost se pak zastavila na 166 gramech. S cestovním pouzdrem a přibaleným kabelem se tak dostáváme na celkovou hmotnost 233 g. Pokud tak zrovna nepůjdete například Pacifickou hřebenovku, kde rozhoduje každý gram navíc, tak LaptopBar v batohu zásadním způsobem nepocítíte.

Svítivost a světelné režimy: ve tmě se rozhodně neztratíte

Pojďme se ale vrátit k primární funkci tohoto zařízení. A tím je osvětlení notebooku a jeho okolí. LaptopBar s dvojicí LED diod se dokáže rozjasnit až na 700 luxů, přičemž v oblasti 50 x 30 cm od lampičky hovoříme pořád o světelném zdroji 300 luxů. Ale co tato čísla znamenají pro nás běžné uživatele? Vnímání světla je do jisté míry individuální, přesto se však udávají obecné hodnoty, které mají pomoct s představou intenzity osvětlení. 500lx tak například svítí většina kuchyňských linek, učebny s tabulí, ošetřovny. Osvětlení 1000 lx pak pomáhá doktorům na operačních sálech a například 1500 lx se používá v jemné výrobě při sestavování hodinek či výrobě šperků. Pro běžné čtení dostačuje hodnota 300 lx.

V praxi je tedy LaptopBar naprosto dostatečným světelným parťákem, který hlavně v naprosté tmě sníží kontrast mezi obrazovkou notebooku a tmavou místností, což významně sníží únavu očí. Osobně jsem na tohle dost citlivý a nedokážu se například dívat ani na filmy v naprosté tmě. Od malička mi to takzvaně tahalo oči a po chvilce jsem byl neskutečně unavený a potřeboval jsem rozsvítit. V kině si nejraději sedám na sedadla, odkud vidím alespoň nouzové osvětlení schodiště, které alespoň trochu sníží právě ostrý kontrast mezi filmem na plátně a černo černou tmou.

Když se tedy naskytla možnost otestovat LaptopBar, neváhal jsem ani sekundu. Jasně, můžete třeba použít úplně obyčejnou stolní lampičku, která udělá podobnou službu, pokud ale často cestujete, ne vždycky najdete optimální podmínky, a právě tam se tento gadget náramně hodí. Jediné menší mínus vidím asi v nemožnosti nastavit ještě nižší intenzitu osvětlení. I ta minimální je totiž stále relativně vysoká a v úplné tmě by se zkrátka hodil ještě o stupínek nižší jas.

LaptopBar disponuje celkem 7 stupni barevného nastavení teploty v rozmezí 2700 K – 5700 K. Mezi jednotlivými stupni bílé lze přecházet plynuje pomocí horní dotykové lišty umístěné na hlavě lampičky. Dotykový senzor nalevo pak přepíná právě nastavení bílé a jas světla, který lze měnit rovněž plynuje. Na horní straně je ještě umístěn senzor okolního osvětlení a senzor pro zapnutí a vypnutí. Stačí tak nad světlem mávnout rukou a lampička se rozsvítí, popřípadě zhasne.

Instalace magnetu: i pro nezručné jedince je to hračka

V balení se nachází dva samolepící magnety, které lze nalepit například na víko notebooku a další místa podle potřeby. Instalace je jednoduchá a zvládne ji i nezručný jedinec (ověřeno na sobě). Místo, kam budeme magnet lepit, očistíme – můžeme použít čistící hadřík přibalený v krabici. Následně vezmeme magnet a přilepíme na požadované místo – ti zkušenější to mohou odhadnout od oka, pro ostatní si BenQ připravil malou pomůcku v podobě papírku, v jehož středu je vykrojený otvor právě na umísťovaný magnet.

Papírek tak jednoduše přiložíme k okraji víka notebooku a magnet nalepíme do jeho středu. Počkáme 20 minut aby lepidlo řádně zapůsobilo a potom už můžeme LaptopBar směle „přilepit“ k magnetu a začít používat. Pro ty z vás, kteří by byli stejně netrpěliví, jako já: pokud lampičku na magnet připnete dříve, než je doporučených 20 minut, je velká pravděpodobnost, že se vám magnet z víka notebooku odlepí. Popřípadě, když lampičku budete z magnetu odebírat, zůstane vám v ruce lampička i magnet. Odzkoušeno za vás, návod v tomto případě opravdu nelže.

Efektivní osvětlení s dlouhou výdrží

LaptopBar disponuje baterií s kapacitou 2 550 mAh. Stupeň nabití signalizuje čtveřice diod, které jsou umístěny u USB-C konektoru. Podle výrobce dokáže lampička svítit až 160 minut při 50% jasu. Neměřil jsem to přesně na minuty, ale 2,5 – 3 hodiny byly i při mém používání obvyklý výsledek. Pokud jas snížíte na minimum, čas se cca o 1 – 1,5 hodiny prodlouží. LaptopBar je samozřejmě možné používat i během napájení, které probíhá přes USB-C konektor. V praxi tak můžete napájet lampičku třeba z notebooku. Nabíjení do 100 % pak trvá přibližně 90 minut.

Propracované a elegantní osvětlení pro váš notebook

LaptopBar mě opravdu příjemně překvapil. Nečekal jsem, že lampička k notebooku může být propracovaná a designově vyladěná. Není divu, že toto zařízení získalo cenu Red Dot Design Award 2023. LaptopBar vyniká technologickou vyspělostí, která uživateli nabízí jednoduché a intuitivní ovládání v opravdu kvalitním provedení. Drobné mínus vidím snad jen v intenzitě minimálního jasu, který by mohl být ještě o něco nižší. A možná v ceně. Částka 3 490 Kč může být pro řadu lidí relativně hodně vzhledem k faktu, že mluvíme o gadgetu k notebooku. A to i přes všechny nezpochybnitelné klady, které jsem vyjmenoval. Na druhou stranu, pokud si uživatel LaptopBar koupí, tak věřím, že investovaných peněz litovat nebude. Troufám si tvrdit, že za své peníze dostane to nejlepší, co na trhu s podobnými zařízeními dostat může.

BenQ LaptopBar

8.4

Design & zpracování

9.5/10

Ovládání

9.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Moderní a funkční design
  • Svítivost až 700 lx
  • Intuitivní ovládání
  • Široké spektrum využití

Mínusy

  • Nejnižší jas by mohl být ještě nižší
  • Cena

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button