Recenze

Recenze kamery do auta Cel-Tec M10: i zpětné zrcátko muže byt chytré

V posledních letech dostává stále větší množství produktů přídomek “chytré”. Chytrý telefon už ve své kapse nosí takřka každý z nás. Běžně už také čas kontrolujeme na chytrých hodinkách nebo si svítíme chytrými žárovkami. Tentokrát se však podíváme na zoubek produktu, který ještě příliš běžným není. Řeč je o chytrém zpětném zrcátku do auta od společnosti Cel-Tec.

Ještě před detailním představením téhle zajímavé vychytávky se sluší ve stručnosti nastínit, co takové chytré zrcátko vlastně umí. Předně se jedná o kameru, která snímá situaci před vozidlem. Díky druhé kameře má však řidič dokonalý přehled také o tom, co se děje za ním. Zadní kamera je neocenitelný pomocník při každém zařazení zpátečky. Kromě záznamového zařízení však zrcátko Cel-Tec M10 Dual GPS Premium zvládne ještě mnohem více.

Obsah balení: hromady kabelů

Při rozbalení papírové krabice na vás ihned vykoukne hlavní hrdina dnešního testu. Chytré zrcátko Cel-Tec M10 na první pohled překvapí svou velikostí. Jeho plocha je totiž rozhodně větší než v případě zpětných zrcátek v naprosté většině aut. K samotnému zrcátku ale vrátíme později. Balení totiž dále obsahuje zadní kameru opatřenou lepící plochou renomované společnosti 3M. Samotná zadní kamera disponuje ještě kabelem o délce zhruba 1,5 metru s konektorem určeným k napojení na zbytek systému.

To k propojení zadní kamery a zpětného zrcátka samozřejmě nestačí. V balení proto najdeme ještě několikametrový propojovací kabel opatřený drátem pro napojení na světla zpátečky. Další položkou na seznamu je externí GPS modul a adaptér pro připojení celého systému k zapalování auta a alternativní držák zadní kamery.

Design: prostě zpětné zrcátko

Mozek celé soustavy nemá po designové stránce příliš čím překvapit. Prostě se jedná o zpětné zrcátko, kde prim hraje funkčnost. Proto je hlavní plocha vyrobena z reflexního materiálu a zařízení tak může správně sloužit i v momentě, kdy je zadní kamera vypnutá. Jinak je zrcátko vyrobeno z plastu, který nepůsobí lacině a vypadá, že něco rozhodně vydrží.

Zařízení je dotykové a proto mu vystačí pouze jedno hlavní tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Na vrchní hraně je umístěna čtveřice vstupů. Tři slouží pro připojení zadní kamery, modulu GPS a napájení. Čtvrtým je slot pro paměťovou microSD kartu. Na zadní části poté najdeme masivní přední kameru se Super HD rozlišením 2304 x 1296 pixelů.

Instalace: bezdrátově by to nešlo?

Instalace celé soustavy pro zpětné zrcátko Cel-Tec M10 rozhodně není záležitostí na pět minut. Ke správnému fungování totiž vyžaduje značný zásah do vozidla. Zprovoznění celého systému má ulehčit schéma v příručce zařízení a několik jednoduchých bodů návodu. Vzhledem k tomu, o jak komplexní operaci se jedná, ale musíme vytknout, že návod je příliš stručný a na spoustu případných otázek neodpovídá.

Zásadní je připojení zadní kamery, které se však neobejde bez komplikovanějšího zásahu. Kameru je totiž nutné umístit na plochu nad zadní poznávací značkou a poté ji protáhnout do kufru, což vyžaduje vyvrtání otvoru. Zadní kamera se nad SPZ nalepí buďto přímo nebo pomocí dodávaného držáku, díky kterému je zařízení možné i naklápět. Kamera tím pádem není pevně přilepená k vozidlu, ale jen přišroubovaná k držáku.

Dalším bodem je připojení kamery k zadnímu couvacímu světlu. Poté už záleží na zručnosti a vynalézavosti každého majitele kamery, jak se mu podaří protáhnout kabeláž od víka kufru až na přístrojovou desku co nejméně nápadnou cestou.

Připojení samotného zrcátka nijak složité není. Stačí ho nasadit na původní zrcátko a upevnit pomocí gumových pásků. Zde má výrobce pochvalu za přibalení hned dvou párů gumových držáků. Pak už stačí jen obrazovku schovanou do zrcátka napojit na zapalování automobilu, GPS modul a zbytek kamerového systému.

Zapojeno

Po úspěšném zapojení přijde ta pravá odměna. Cel-Tec M10 Dual GPS Premium je totiž pozoruhodným kouskem techniky. Až nyní se totiž ukáže, že zpětné zrcátko je vlastně jeden velký displej. Při couvání obrazovka přenáší obraz zadní kamery a řidiči tak nabízí mnohem větší přehled o tom, co se děje za vozidlem. Zadní kamera disponuje HD rozlišením (1280 x 720 pixelů), což pro tento účel bohatě stačí. Během parkování dokáže kamera zobrazit i pomocné naváděcí čáry.

Během jízdy pak převážnou část přístroje zrcátka tvoří tmavá obrazovka, která slouží jako úplně obyčejné zrcátko. Vedle toho však zde najdeme také informace o čase, aktuální rychlosti a potěší i drobný kompas. Velmi užitečným pomocníkem je také asistent pro udržení v jízdním pruhu. Přední kamera je totiž schopná analyzovat, zda řidič nevybočuje z pruhu a případně jej upozornit. Zrcátko je kompletně celé dotykové a umožňuje tak poměrně přehledné a bezpečné ovládání i během jízdy.

Přední kamera slouží zejména jako černá skříňka, která nahrává situaci před vozidlem. Nahrávání zapne buď řidič a nebo se spustí automaticky do 30 vteřin po nastartování. Množství nahraného obrazu je samozřejmě limitováno velikostí paměťové karty, kterou má zařízení k dispozici. Maximální podporovaná kapacita činí 128 GB. Velikost videí je možné z nativních 1296p zmenšit na fullHD rozlišení. Přední kamera umožňuje také pořizování fotografií. Situace, kdy stávající zpětné zrcátko překryje kameru se bát nemusíte. Zařízení je dost široké a samotná kamera je navíc umístěna na mechanismu, který je možné vysunout do strany.

Závěrečné hodnocení

Zpětné zrcátko Cel-Tec M10 Dual GPS Premium je velmi zajímavým řešením pro starší typy aut, které nejsou vybaveny couvací kamerou. Vedle toho nabízí tento produkt přidanou hodnotu také v podobě velmi kvalitní přední kamery s více než dostatečným rozlišením. Jeden zkrátka nikdy neví, kdy se záznam situace před vozidlem bude hodit. To je také důvod, proč obliba nejrůznějších kamerových systému v automobilech neustále stoupá.

Nutno podotknout, že kamera společnosti Cel-Tec je, jak výrobce v samotném názvu výrobku uvádí, skutečně prémiovým produktem. Jeho cílovou skupinou jsou proto náročnější řidiči, kterým nevadí vyšší pořizovaní cena. Chytré zrcátko toho však za tyto peníze přináší opravdu hodně a díky „očím“ na obou stranách automobilu může kdykoliv nastat chvíle, kdy bude doslova k nezaplacení.

8.3

Zpracování

8.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

8.0/10

Plusy

 • kvalitní zpracování
 • slušné rozlišení obou kamer
 • bohaté příslušenství
 • nadstandardní funkce
 • svižné reakce systému

Mínusy

 • návod by mohl být podrobnější
 • složitější instalace

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

 1. Nejsem se zrcátkem spokojen.
  – je zbytečně obrovské – cloní mi skoro třetinu čelního skla – přitom má ještě okraje bez funkční plochy
  – mizerný návod – nevysvětluje několik funkcí, které nabízí (k čemu je nastavení G-senzoru vysoká/nízká citlivost/vypnuto, co je to “Režim jízdy” – zmatený text, k čemu je nastavení “citlivost parkovacího režimu” – citlivost na co?, atp…)
  – a to nejzásadnější – v režimu běžného zpětného zrcátka se neustále zobrazuje “hlídání jízdy v pruzích” obrovská svítící číslice aktuální rychlosti a aktuální čas – NEDÁ SE TO VYPNOUT ! K čemu to tam je?? dnes skoro každé nové auto má hlídání pruhů, rozhodně má hodiny, no a o tachometru se asi nemusíme ani bavit! Zabírá to třetinu zrcátka, pořád to bliká a odvádí pozornost.
  Za mě velké zklamání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button