Recenze

Recenze iLoud Micro Monitor: stolní reproduktory, které předčí vaše očekávání

Stolních reproduktorů je na trhu nespočetně a občas je těžké se v nabídce orientovat. Málo z nich ale hraje tak špičkově, jako iLoud Micro Monitor. Jak už název napovídá, jedná se celkem malé (možná i micro) reproduktory – pokud byste ale zavřeli oči a zaposlouchali se do zvuků, které vydávají, tipovali byste je na na mnohem, mnohem větší zařízení. 

Hned na začátek je dobré zmínit, že tyto reproduktory mají jiný koncept použití, než referenční mainstream typu JBL, BOSE atd. Jedná se o mobilní studiové monitory, které jsou určené pro malá a střední studia a profesionály.

Obsah balení a první spuštění

Reproduktory dorazily v kompaktní krabici, která obsahovala jak dvojici reproduktorů, tak i potřebnou kabeláž (jeden napájecí kabel a kabel na vzájemné propojení reproduktorů, RCA kabel) a potřebný návod. Zařízení je přeci jen určeno specifičtější cílové skupině a nabízí mnoho možností nastavení. Na recenzi jsme zařízení dostali ve speciální bílé edici. Pokud byste ale chtěli jinou barevnou variantu, tak výrobce také nabízí temnou černou.

První spuštění je velice jednoduché a obsahuje prakticky jen zapojení levého reproduktoru do elektrické sítě a poté propojení s pravým a to pomocí dodávaného kabelu. Reproduktory jsou bezdrátové, tj. disponují Bluetooth technologií, což rozhodně chválím. Pokud byste ale chtěli přehrávaný zvuk bez ztráty kvality, tak je samozřejmě možné připojit zařízení k počítači pomocí audio kabelu, který je dodáván v balení.

Zvukový projev

Reproduktory hrají po zapojení opravdu nádherně a osobně jsem byl velice mile překvapen kvalitou zvuku. Osobně se nepovažuji za žádného „audiofila“, takže jsem si hudbu ze svého Macbooku pouštěl pohodlně bezdrátově, přes Bluetooth. Reproduktory hrají na poměr stolních reproduktorů (jsou to prakticky reproduktory, nebo příslušenství, které vylepší zvuk vašeho počítače) špičkově a nebál bych se je srovnat například s nějakým reproduktorem od JBL, nebo možná dokonce i střední třídou od BOSE.

Výšky jsou krásně čisté, basy pevné a středy vyvážené. Pokud se považujete za náročného uživatele, tak vás tato zařízení rozhodně potěší a je radost je poslouchat. Když nad tím tak přemýšlím, tak by je někdo mohl klidně používat jako primární audiosoustavu v obýváku.

Reproduktory se dají nastavit individuálně podle toho, kde se nachází – zda se nacházejí na stole, nebo zda jsou zavěšené někde na stěně. Zvukový projev je tak po nastavení ještě lepší a rozdíl je slyšet na první dobrou. K tomuto nastavení slouží přepínací tlačítka na zadní straně levého reproduktoru. 

Ovládací prvky a technické specifikace

Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na zadní straně levého reproduktoru. Naleznete zde zapnutí / vypnutí Bluetooth, ovládání hlasitosti pomocí rotačního kolečka, tlačítko pro ekvalizér (ten nastaví zvuk reproduktoru v závislosti na tom, zda je zařízení na stole, nebo zda je připevněno například na zeď). Když jsem u toho připevnění, tak oba reproduktory mají na dolní straně klasický závit například na stativ, takže je lze umístit prakticky kamkoli.

Vraťme se ale k ovládacím prvkům – na zadní straně se dále nachází stero výstup, RCA vstup, konektor pro spojení s pravým reproduktorem, zdířku pro napájení a tlačítko na vypnutí a zapnutí zařízení. O zapnutí či vypnutí zařízení vás informuje malá dioda, která je umístěna v dolní části a svítí buď bíle, nebo modře – v závislosti na tom, zda zařízení párujete, nebo je již spárované a aktuálně se připojuje. 

Obě dvě zařízení (jak levé, tak také pravé) disponují dvěma reproduktory. Jeden je menší a je umístěn v horní části a stará se o nižší tóny. Naopak ten větší, který je umístěn pod ním je zaměřen na vyšší tóny. Pokud vás zajímá frekvenční rozsah, tak ten je 45 Hz – 22 kHZ a výkon je 50W. Zařízení jsou také poměrně těžká (což je u reproduktorů jen dobře a zvuk se může alespoň o něco „opřít“). Levý reproduktor váží 920 gramů a váha u pravého se zastavila na 800 gramech. To je dáno tím, že levá strana má ovládací prvky. Co se rozměrů týká, tak ty jsou 180 mm x 135 mm x 90 mm. 

Reproduktory jsou vyrobeny z kvalitního plastu, který vypadá, že něco vydrží. Pozitivně také hodnotím vyklápěcí nožičky, které jsou pogumované a zařízení tak na stole drží více než stabilně a ani se nehne.

Nebudu vás zatěžovat technickými detaily (ty si můžete přečíst například zde) – jak jsem psal výše, nepovažuji se za náročného posluchače a popravdě mi ani nějaké parametry nic neříkají. Pokud ale vezmu celkový zážitek a emoce z poslouchání, tak ty jsou naprosto skvělé a reproduktory doporučuji všemi deseti. 

Vše má své ale…

Abych ale jen nechválil, tak mám k reproduktorům pár výtek. První směřuje na kabel, kterým se propojuje pravá a levá strana. Kabel je totiž hodně tlustý a bohužel ho nebude lehké schovat, nebo nějak zamaskovat. Další výtka směřuje prakticky opět k tomu k tomuto kabelu. Reproduktory jsou bezdrátové, tj. připojíte je pomocí Bluetooth, ale bohužel onen kabel tuto bezdrátovou svobodu celkem limituje. Popravdě nevím, proč nemá svůj vlastní zdroj energie i pravá strana reproduktoru, ale výrobce k tomu měl určitě dobrý důvod. Pokud bychom teoreticky vyškrtli tento nevzhledný kabel, tak by byly reproduktory téměř dokonalé a hlavně minimalistické. 

Menší výtku mám také k ceně, která je na stolní reproduktory hodně vysoká. Za iLoud Micro Monitor si zaplatíte něco kolem 7 500 Kč, což už je na pováženou a hodně záleží, zda jste cílová skupina, na kterou reproduktory míří. Přeci jen jsou reproduktory určené profesionálům a hodí se třeba do nějakého menšího studia.

IK Multimedia iLoud Micro Monitor

9.2

Zpracování

9.5/10

Design

9.0/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Zvukový projev

9.5/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • špičkový zvukový projev
  • možnost bezdrátového připojení
  • minimalistický design
  • bohaté možnosti nastavení
  • stativový závit na spodní straně

Mínusy

  • "tlustý" propojovací kabel
  • pro někoho vyšší cena

Marek Smékal

Jsem dlouholetý jablíčkář, trochu geek a mám rád jablečný džus. Začínal jsem na původním iPadu a můj první iPhone byl 4S. Mám rád focení a zkouším různé fotografické aplikace, ve volném čase píšu články a bleskovky, nebo hraji videohry na Xboxu. Baví mě také sebevzdělávání a timemanagement. Apple produkty používám asi od roku 2009 a stále baví :) #ApplePower

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button