NovinkyRecenze

Otestovali jsme bazální teploměr iFertracker: Užitečný pomocník při plánovaném těhotenství

V jedné z předešlých recenzí jste si mohli přečíst naše zkušenosti s chytrým teploměrem iThermonitor (recenze), který jasně ukazuje směr, kudy se bude segment nositelné elektroniky v následujících letech ubírat. Když nás společnost Raiing oslovila s dotazem, zda bychom neotestovali jejich další produkt, neváhali jsme ani minutu. Stejně jako iThermonitor jde o zařízení z kategorie chytrého příslušenství pro smartphony a tablety. Produkt nese komerční označení iFertracker a jeho primární funkcí je monitoring bazální teploty. Jelikož v redakci nemáme žádného zástupce něžného pohlaví, testování z velké části přešlo na bedra mé přítelkyně.

ImgW.asp

Obsah balení a konstrukce: 6 gramů špičkových technologií

Při prvním kontaktu s prodejním balením je okamžitě jasné, že výrobce nenechal nic náhodě a svou pozornost věnoval každému detailu. Přeci jen jde o produkt určený ženám a ty jak známo dbají na vizuální dojem. Zařízení je distribuováno v krabičce z čirého plastu, kdy větší polovinu tvoří podstavec, na němž je iFertracker pečlivě usazen. Základna slouží také jako pouzdro ukrývající baterii, uživatelskou příručku, nástroj pro vložení akumulátoru a balíček 30 kusů náplastí.

ifertracker (kopie)

Pokud jsme u iThermonitoru chválili ergonomii, iFertracker je v tomto ohledu daleko propracovanější. Při celkových rozměrech 55,6 x 31,6 x 6,5 mm a hmotnosti pouhých 6 gramů (bez baterie CR2025) jde o velmi kompaktní zařízení, jehož používání téměř nevnímáte. Přesto se vývojářům podařilo do titěrných útrob vměstnat nejmodernější dostupné technologie. Kromě řídící elektroniky se uvnitř nachází akcelerometr, interní úložiště, bezdrátový modul Bluetooth ve verzi 4.0 a digitální čidlo teploty s přesností měření na 0,05 °C.

Funkce a reálné zkušenosti

Primární funkcí iFertrackeru je měření bazální teploty a monitoring ovulace. Cílovou skupinou jsou páry, které plánují početí potomka či ženy jenž chtějí mít dokonalý přehled o menstruaci a plodných dnech. Co se týče používání, zde nemůže jinak, než chválit. Před aplikací je nutné pouze nalepit na zařízení oboustranně lepící náplast a přiložit do podpažní jamky. Zapnutí iFertrackeru probíhá automaticky po kontaktu s pokožkou. Tenký profil a ergonomická konstrukce je zárukou toho, že během spánku zařízení vůbec nevnímáte a velice snadno na něj zapomenete.

iFertracker vlastnosti_v02

Ráno stačí spustit aplikaci a monitor přiblížit k telefonu. Následně dojde k synchronizaci uložených dat – nic víc už není třeba. Na displeji se okamžitě zobrazí naměřená bazální teplota. Jde o průměr z 20 tisíc měření, které monitor během spánku provede. V průběhu testování se několikrát stalo, že aplikace odmítla synchronizaci, což jsem zpočátku přisuzoval softwarové chybě. Záhy se ovšem ukázalo, že iFertracker do monitoringu zahrnuje také spánkovou aktivitu a pokud dojde k závěru, že váš spánek nebyl dostatečně kvalitní, naměřená data jednoduše nepovažuje za dostatečně relevantní. V praxi dává tato metodiky smysl, pokud například ulehnete do své postele nad ránem po vydařeném večírku, data by neměla dostatečně vypovídající hodnotu.

Mobilní aplikace

Zařízení svou majitelku informuje o příchodu ovulačního období, nástupu menstruace či ideálním termínu pro početí. Vše probíhá buď formou notifikací, nebo prostřednictvím mobilní aplikace. U té se na chvíli zastavíme. Software je u podobného typu příslušenství alfou a omegou mající vliv na celkový uživatelský zážitek.

ifertracker_app

Po spuštění aplikace iFertracker se zobrazí úvodní obrazovka s časovou osou ve formě kruhu. Jeho obvod je rozdělen do několika barevně rozlišených oblastí. Každá barva přitom představuje jiné období periody. Dolní část obrazovky je vyhrazena pro manuální vkládání záznamů. Grafické rozhraní a celková stabilita je na výborné úrovni. Veškeré ovládání je maximálně intuitivní a základní zorientování zabere pouze pár okamžiků. Vývojáři nezapomněli ani na individuální potřeby a do aplikace integrovali možnost nastavení nejrůznějších připomínek zahrnující například pravidelné užívání léků či vytváření vlastních upozornění.

Snímek obrazovky 2016-05-30 v 20.56.37

Slabší dojem se ovšem dostavuje po přepnutí na obrazovku s klasickým grafem. Jako první překvapí špatná optimalizace pro displej iPhonu. Je evidentní, že vývojáři upřednostňovali zobrazení na tabletech, nicméně v praxi bude drtivá většina zákaznic používat k synchronizaci spíše svůj smartphone, který mají neustále u sebe. Kliknutím na libovolný den se dozvíte pouze datum a průměrnou bazální teplotu. Vložené záznamy jsou indikovány formou červené tečky, což osobně nepovažuji za příliš šťastné řešení. Přestože iFertracker analyzuje jak spíte, v aplikaci se o průběhu vaší spánkové aktivity nic nedozvíte. Zástupci společnosti Raiing nám však prozradili, že o tomto nedostatku vědí a aktuálně pracují na aktualizaci, která přinese řadu novinek a vylepšení.

Sleep_v06

Chytře navržený algoritmus neustále pracuje s naměřenými daty a podle toho upravuje predikce nadcházejících cyklů. Čím déle tedy iFertracker používáte, tím přesnější data získáte. Kromě plánování pohlavního styku lze monitor využít k naprosto opačnému účelu a to konkrétně k určení dnů, kdy je šance na otěhotnění nejnižší.

Pohled ženským okem

V úvodu jsem prozradil, že iFertracker testovala má přítelkyně a tak mě pochopitelně zajímaly především její dojmy po pár týdnech testování. Ačkoliv s podobným druhem zařízení neměla žádnou zkušenost, velmi rychle si na něj zvykla. Největším problémem bylo navyknutí na pravidelné nalepení iFertrackeru před každým ulehnutím do postele. Když jsem se ji po několika dnech zeptal na názor, neskrývala své nadšení. Za největší benefit označila přesnou predikci menstruačního cyklu, upozornění na užívání léků a přesné vymezení ovulace.

_MG_9369 (kopie)

Ve svém okolí mám pár známých lékařů, kterým jsem iFertracker ukázal a požádal je o objektivní posouzení. Všichni se shodli na stejném názoru a monitor označili za velice zajímavou pomůcku při plánovaném těhotenství.

Závěr

Pokud bych měl iFertracker hodnotit z pohledu technologického nadšence, vypíchl bych především samotnou myšlenku měření bazální teploty. Technologie tu jsou od toho, aby sloužily lidem a to iFertracker dělá jak nejlépe umí. Celkový dojem sráží pouze místy neodladěná aplikace, nicméně to se má brzy změnit přislíbenou aktualizací na novou verzi.

_MG_9367

Opomenout nesmíme ani možnost zpětné vazby od lékařského týmu výrobce. Odpověď zohledňující také naměřené hodnoty dorazí e-mailem nejdéle do 24 hodin. V konečném důsledku jde o nesmírně zajímavý produkt, jehož pořízení dává největší smysl zejména u párů, které se snaží o početí potomka.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

    1. Dobrý den,
      iFertracker je skutečně zajímavé zařízení se slušným potenciálem. Zároveň děkujeme za kladné ohlasy k fotografiím, želvě se pózování před fotoaparátem náramně zamlouvalo. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button