Recenze

Recenze sluchátek Hifiman HE400se: vstupenka do Hi-Fi světa

Bezdrátová sluchátka se po příchodu prvních AirPods v roce 2016 stala nepostradatelným gadgetem pro naprostou většinu uživatelů. Celková jednoduchost a pohodlí se totiž v porovnání s drátovými sluchátky posunula na mnohem vyšší úroveň a uživatele už jednoduše přestalo bavit neustále rozmotávání kabelů před každým poslechem. Podstatně vyšší míra komfortu je také důvodem, proč dnes na ulici potkáte člověka s drátovými sluchátky jen výjimečně.

Kapitoly článku

Bluetooth však není dokonalá technologie a nese s sebou i několik nevýhod. Jednou z nich je kvalita zvuku. Bluetooth je totiž ztrátové, respektive do vašich sluchátek nepřenese všechny informace z bezztrátových formátů, které na svém zařízení přehráváte. Pokud tedy chcete jako výrobce vytvořit sluchátka s opravdu prvotřídním zvukovým podáním, tak namísto Bluetooth musíte zvolit drátový způsob připojení. A právě tímto směrem se vydala společnost Hifiman u svého modelu HE400se, který jsem v posledních týdnech testoval.

Obsah balení

Celá krabička je vytvořena z recyklovaného papíru, který na první pohled nebudí moc hezký dojem. Celkový “Unboxing-Experience” zde tedy není nijak závratný, na druhou stranu je však alespoň toto balení šetrnější k přírodě. A to se v dnešní době rozhodně počítá. V krabičce dostanete kromě sluchátek ještě kabel s dvojitým 3,5mm jackem a redukci z 3,5mm na 6,5mm konektor. Jelikož jsou tato sluchátka určena převážně pro domácí poslech a patří do nižší cenové kategorie, tak zde nenalezneme žádné přepravní pouzdro či sáček.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Design a kvalita zpracování

Ačkoliv je design samozřejmě dosti subjektivní věc, tak osobně jej v tomto případě považuji za vcelku povedený. Kombinace stříbrných a černých prvků působí líbivě a na první pohled je znát, že jde o prémiový produkt. V případě konstrukce už na tom sluchátka tak dobře nejsou. Na samotných mušlích totiž převažuje plast a sluchátka se nezdají tak bytelná, jak by člověk předpokládal. Je však vhodné dodat, že v této cenové kategorii je ale podobná konstrukce standardem také u většiny přímých konkurentů. Na něčem se zkrátka šetřit muselo. Plast navíc napomáhá k menší váze, která činí 370 gramů.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Za co bych chtěl však Hifiman HE400se pochválit, je komfort při používání. Kožené náušníky jsou totiž opravdu velké a ze strany, která přiléhá na vaše ucho, jsou vybaveny velmi příjemnou látkou. Neměl jsem tedy problém tato sluchátka nosit dlouhé hodiny bez jakýchkoliv obtíží.

Jako další plus považuji typ kabelu, který dostanete společně se sluchátky. Původně byl totiž k tomuto produktu přibalován velice špatný vodič, na který si uživatelé hojně stěžovali. Hifiman však přání zákazníků vyslyšel a po několika měsících prodeje kabel vyměnil za mnohem kvalitnější variantu. Momentálně je tedy součástí balení dosti solidní nemikrofonický kabel, který je zároveň odnímatelný. Pokud by se vám tedy kabel nějakým způsobem podařilo zničit, můžete jednoduše pořídit nový a sluchátka dál používat.

Zvuk

A teď přichází na řadu kategorie, ve které Hifiman HE400se naprosto excelují. Ačkoliv tato sluchátka stojí méně jak 4 000 korun, tak kvalitou zvuku hravě překonávají AirPods Max, Beoplay H95 či Sony WH-1000XM5. Zvuk je velice čistý, zřetelný, nástroje jsou od sebe výborně separované a prostorovost zvuku je na vysoké úrovni. Za tyto vlastnosti vděčí sluchátka z velké části své konstrukci, která je otevřená. To znamená, že mušle mají z vnější strany pouze mřížku a zvuk proudí jak k vašim uším, tak i ven. Tato sluchátka jsou tedy vhodná téměř výhradně pro domácí poslech, jelikož kvůli otevřené konstrukci je slyšet, co zrovna posloucháte, a naopak vy slyšíte téměř všechny ruchy z okolí.

Zvukové podání je u tohoto produktu celkově hodně referenční. Jedná se tedy o naprostý opak toho, co dělá Apple se svými AirPods. Apple se totiž snaží pomocí adaptivních ekvalizérů vyladit hudbu tak, aby zněla co nejlépe přímo pro vás. Hifiman se však snaží zachovat věrnost a hudbu nijak nezlepšovat ani nezhoršovat. Pokud jste tedy dlouhou dobu zvyklí na AirPods, Beats či jiná běžně používaná sluchátka, tak vám bude chvíli trvat, než si na referenční zvuk zvyknete. Pokud byste si však chtěli zvuk trochu doladit dle vaší libosti, tak není problém použít ekvalizér.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

K dosažení toho nejkvalitnějšího zvuku však doporučuji přehrávat hudbu v co nejvyšším rozlišení, které  zachovává více detailů. Pro uživatele Apple Music stačí přejít do nastavení a přepnout kvalitu na „Bezztrátovou.“ Ve Spotify můžete též přejít do nastavení a zvolit „nejvyšší kvalitu“ a v Tidal vyberte buď „HIFI“ či „Master.“ Všechny tyto služby však nedosahují stejného rozlišení. Tidal a Apple Music jsou na tom podstatně lépe než Spotify, které bohužel momentálně nenabízí bezztrátovou kvalitu zvuku.

Konektivita

Jak už jsem zmiňoval, tato sluchátka jsou drátová a lze je připojit ke zdroji pouze pomocí kabelu. Hifiman HE400se jsou energeticky náročnější a vyžadují k provozu více elektrického proudu než běžná sluchátka. S iPhone či iPad tedy budou hrát dosti potichu a je vhodné je připojit buď k počítači či externímu DAC převodníku. Pokud tedy vlastníte počítač Mac z posledního desetiletí, tak nebudete mít s hlasitostí žádný problém. Osobně jsem zkoušel připojení s MacBook Air 2019 a maximální hlasitost byla naprosto dostačující.

Jestli že byste však chtěli ze sluchátek vytěžit maximum, tak můžete takto učinit nákupem externího DAC převodníku/amplifiéru. Každé zařízení, které obsahuje vlastní reproduktory má v sobě zabudovaný DAC převodník, a to včetně vašeho iPhone, iPad či počítače Mac. Tento převodník konvertuje digitální signál z vašeho zařízení do analogového, jenž následně rozpohybovává membrány ve vašich sluchátkách či reproduktorech. Problém těchto integrovaných převodníků je však jejich kvalita, která pro lepší sluchátka už jednoduše nedostačuje. Proto se vyrábí externí DAC převodníky, jež připojíte pomocí USB k vašemu počítači. Následný signál se poté nekonvertuje přímo v počítači, ale digitálně se vyvede do tohoto převodníku a ten až následně zvuk přenáší v analogové formě do sluchátek či reproduktorů. Tímto externím vyvedením se poté zlepší celková čistota a rozlišení zvuku.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Nákup převodníku však rozhodně není nutný a i bez něj znějí sluchátka opravdu velmi dobře. Kdybyste však postupem času chtěli dostat ze sluchátek ještě lepší zvuk, tak je ale dobré vědět, že tato možnost zde existuje. Osobně používám přenosný DAC převodník Fiio K3s, který mohu vřele doporučit. Sehnat jej můžete za cenu kolem 3 000 korun, a pokud si potrpíte na kvalitní audio, jde o velmi dobrou investici.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Tomas Koci)

Závěr

Hifiman HE400se rozhodně nejsou sluchátka pro každého. Pokud je pro vás však kvalita zvuku prioritou a chcete poslouchat hudbu převážně doma, v teple a pohodlí svého křesla, tak z těchto sluchátek budete naprosto nadšeni. Za necelé čtyři tísíce je to totiž perfektní vstupenka do Hi-Fi světa.

Hifiman HE400se

8.5

Zvuk

9.0/10

Design

8.5/10

Zpracování

7.5/10

Komfort

9.0/10

Plusy

  • Referenční zvuk
  • Pohodlné i při dlouhém nošení
  • Líbivý design

Mínusy

  • Zpracování by mohlo být preciznější
  • Absence cestovního pouzdra

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button