Recenze

Recenze Genesis Radium 600: kvalitní mikrofon s kopou příslušenství navrch

Letošní rok a zejména situace kolem pandemie koronaviru přinutila řadu lidí pracovat z domova. To se pochopitelně odrazilo na zvýšeném zájmu o příslušenství, jako jsou webkamery a mikrofony. Pokud totiž chcete důstojnou formou komunikovat s kolegy či obchodními partnery, bez kvalitního obrazu a zvuku se zkrátka neobejdete. Ideálním řešením, jak zlepšit kvalitu telekonferencí je pořízení externího mikrofonu, jakým je například námi testovaný Genesis Radium 600.

Genesis Radium 600: kompletní setup pro lepší audio

Když jsem dostal nabídku na otestování mikrofonu Genesis Radium 600, tak jsem upřímně neměl kdovíjaká očekávání. O to větší překvapení se dostavilo v momentě, kdy mi u dveří zazvonil kurýr a předal netradičně pojaté balení. Mikrofon je totiž dodáván v hliníkovém kufříku. Ačkoli to nemá na jeho funkci žádný vliv, jde o příjemný doplněk, který se určitě hodí. Když totiž mikrofon nepoužíváte, nebo ho potřebujete přepravit jinam, vše můžete pohodlně uložit do pěnových výplní, které spolehlivě chrání celou sestavu před poškozením.

Design a konstrukce

Společnost Genesis působí na trhu již od roku 2011 a primárně se zaměřuje na herní příslušenství všeho druhu. V segmentu mikrofonů nabízí rovnou pět modelů, přičemž námi testovaný Radium 600 tvoří samotný vrchol nabídky. Co vás jako první zaujme po vybalení mikrofonu z krabice, je jednoznačně jeho zpracování. Kovová konstrukce působí bytelným dojmem a v jistém ohledu snese srovnání s mnohem dražší konkurencí.

Genesis Radium 600
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Za povedený považuji také design, který je příjemně decentní a skvěle tak zapadne jak do streamerského doupěte tak i do domácí pracovny. Na těle mikrofonu také najdete dva otočné ovladače. Jeden slouží pro regulaci hlasitosti na vstupu (zisk) a druhým pak ovládáte hlasitost na sluchátkách. Na mikrofonu totiž najdete také 3,5mm jack. Posledním ovládacím prvkem je tlačítko „Mute“ pro okamžité ztlumení mikrofonu.

Bohaté příslušenství

Kromě mikrofonu samotného najdete v kufříku také bohatou nadílku příslušenství. Výrobce do něj přibalil bytelný podstavec, teleskopický držák, propojovací USB kabel a pěnovou houbičku, která snižuje úroveň šumu. Dále zde najdete ještě Pop-filtr, který vám pomůže s ochranou před „plozivními“ souhláskami. Jedinou výhradu mám pouze k teleskopickému držáku, který se po vysunutí viklá a nebudí tak velkou důvěru.

Genesis Radium 600
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Stačí zapojit a rovnou můžete nahrávat

Mikrofon se k počítači připojuje prostřednictvím USB kabelu. Méně zkušené uživatele potěší, že nemusí instalovat žádné ovladače či speciální software. V praxi stačí mikrofon pouze zapojit a okamžitě můžete začít nahrávat. Kabel je dostatečně dlouhý (1,8 metru), takže ve standardních podmínkách by neměl nastat žádný problém.

Genesis Radium 600 v praxi

Než se pustíme do toho, jaký je mikrofon v praxi, je nutné zmínit jeho základní parametry. Frekvenční rozsah se pohybuje od 30 Hz do 18 kHz. Citlivost činí -36 dB a dynamický rozsah se zastavil na hodnotě 93 dB. Mikrofon má kardioidní charakteristiku, což znamená, že bere zvuk přicházející zepředu. Hodí se tedy pro použití v jedné osobě, typicky pro streamery, nahrávání voiceoverů, podcastů či tele/video konferenční hovory.

Co se týče kvality, tak jde o velmi příjemné překvapení. V dané cenové kategorii patří určitě k tomu lepšímu a rozhodně se nemá za co stydět. Pokud před mikrofon nasadíte dodávaný pop-filtr a trochu si s nahrávkou pohrajete v postprodukci, lze dostat více než důstojné audio. Náročnějším uživatelům bude jistě vadit připojení prostřednictvím USB portu, nicméně mikrofon cílí především na začínající tvůrce, kteří spíše ocení jednoduchost používání.

Genesis Radium 600
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Verdikt

Genesis Radium 600 je solidně zpracovaný mikrofon. Plusové body si odnáší za bohaté příslušenství, kde nechybí nic zásadního a navíc dostanete praktický kufřík, pro pohodlnější transport. Na poměry dané kategorie nabízí překvapivě kvalitní zvuk a skvěle se tak hodí pro nahrávání podcastů, streamů a internetovou komunikaci. Průměrná cena činila v době psaní této recenze kolem 2 200 korun, což lze s ohledem na funkční vybavu považovat za zcela adekvátní částku. 

Genesis Radium 600

7.9

Design & zpracování

8.0/10

Kvalita zvuku

7.5/10

Uživatelský zážitek

7.5/10

Cena

8.5/10

Plusy

  • Kvalitní zpracování
  • Jednoduché použití
  • Bohaté příslušenství
  • Ovladače hlasitosti / zisku
  • Cena

Mínusy

  • Viklání teleskopického stojánku

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button