Aplikace iOSiOSiPadiPhoneRecenze

Fripito v akci: Užitečný pomocník nejen pro fotografy

Propadnout kouzlu cestování je nesmírně snadné. Stačí několik opojných momentů při pohledu do neznámé krajiny a okamžitě prahnete po dalších. V podstatě jde o vrozenou touhu vycházející ze základních pudů člověka. Abychom si mohli tyto okamžiky vychutnávat opakovaně, vynalezli jsme záznamová zařízení, která nám umožňují okamžiky sdílet.

Jestliže se chystáte do neznámých končin, je třeba se náležitě připravit a načerpat co nejvíce informací. Jednou z možností, jak získat cenné rady před cestou je aplikace Fripito. Otcem projektu je Jan Březina, který v roce 2014 přišel se zajímavou myšlenkou vytvořit fotografického průvodce plného užitečných tipů pro displeje mobilních zařízení.

IMG_2809

Osobně mě velice dlouhou dobu zajímalo, jak Fripito funguje v praxi a zda se vyplatí do něj investovat. Využil jsem proto několikadenní zastávky v Dubaji a naplno se svěřil do péče průvodce, jehož autorem je Renata Burianová. Samotná aplikace je zdarma, zpoplatněno je až stažení jednotlivých průvodců. Jejich seznam se stále rozšiřuje a proto existuje vysoká pravděpodobnost, že v nabídce naleznete vámi vysněnou destinaci.

Prostředí aplikace je rozděleno do pěti základních kategorií. Prvotní zorientování je tedy otázkou několika vteřin. Majitelé aktuální generace iPhonu 6s/Plus mohou navíc využít 3D Touch gest pro rychlý přístup z výchozí obrazovky. Po spuštění se ocitnete na seznamu všech dostupných průvodců. Jejich rozkliknutím se dozvíte stručné informace o dané lokalitě, autorovi a místech, odkud lze pořídit zajímavé fotografie.

fripito1

Fripito se primárně zaměřuje na fotografy a proto není divu, že součástí každého průvodce jsou desítky krásných snímků. Při tažení prstem od spodního okraje vyjede obrazovka s podrobným popisem místa, nastavením fotoaparátu, použitém objektivu, hodnotě ISO, clony, čase pořízení a mnoho dalších informací. Srdce každého fotografe musí v tomto momentě zaplesat radostí. Pokud ovšem cestujete jako já a vaše výbava zahrnuje maximálně dva objektivy, GoPro a mobil v kapse, plný potenciál nevyužijete.

V každém případě získáte skvělé tipy na místa, odkud lze pořídit zajímavé snímky. Dalším pozitivem je možnost zobrazení mapy v offline režimu. Ta přijde vhod ve chvílích, kdy nemáte místní SIM kartu s datovým balíčkem, nebo se nacházíte v oblastech kde chybí pokrytí. Mezi fotografiemi lze jednoduše listovat a případně označovat jako oblíbené pro jejich rychlejší nalezení.

Kromě fotografií obsahuje každý balíček souhrn praktických informací o místní kultuře, dopravě a zvycích. Rozsáhlost těchto tipů se u každého průvodce liší. V případě Dubaje se například dozvíte, jak se zde pohybovat, jaká místa byste neměli vynechat a ověřená ubytovací zařízení. Pro srovnání jsem vyzkoušel i ostatní foto průvodce. Ve všech případech dostanete přístup k velice kvalitním fotografiím a radám na cestu. Velmi dobrý dojem na mě udělal balíček „Nový Zéland ve třech týdnech”, který je bezvadně zpracovaný a nabízí podrobné programy.

fripito2

S Fripitem jsem strávil čtyři dny, během nichž mě provedl těmi nejzajímavějšími lokalitami, které Dubaj dokáže nabídnout. Upřímně jsem dlouho přemýšlel, co bych tvůrcům mohl vytknout, nicméně příliš prostoru mi nedali. Mezi největší klady patří stažení kompletního obsahu do paměti zařízení a to včetně offline map a přehledné uživatelské rozhraní. Začínající fotografové získají cenný zdroj informací, jak získat poutavé fotografie a cestovatelé užitečné tipy. Pokud v dohledné době plánujete objevovat nová zákoutí naší planety, investicí do některého z průvodců rozhodně chybu neuděláte.

[appbox appstore 838815010] [appbox googleplay com.fripito.Fripito]

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button