NovinkyRecenze

Test D-Link Smart Plug a Wi-Fi Motion Sensor: Inteligentní domácnost snadno a rychle

Inteligentní domácnost se v poslední době stala hojně skloňovaným tématem. Na všech významných veletrzích jako je IFA či Mobile World Congress vídáme bezpočet firem prezentující vlastní řešení chytrých spotřebičů a dalšího příslušenství. Pokud však nechcete investovat do nového vybavení, existuje elegantní způsob, jak proměnit ”hloupé” věci na chytré. Na tuto oblast se zaměřila společnost D-Link, která nabízí ucelenou platformu mydlink Home zahrnující širokou škálu produktů. Do našeho testu jsme si vybrali dva základní modely, na nichž jsme vyzkoušeli, zda má jejich pořízení smysluplné využití.

Smart Plug: Chytrá zásuvka

D-Link Smart Plug (DSP-W215) je elektrická zásuvka, s jejíž pomocí můžete automatizovat zapínání a vypínání jednotlivých spotřebičů. Produkt je dodáván v papírové krabičce, kde kromě zásuvky samotné naleznete návod na zprovoznění a nezbytnou dokumentaci. S prvotním nastavením pomůže kartička s infografikou a QR kódy. K ovládání slouží bezplatná aplikace mydlinkHome s propracovaným uživatelským rozhraním.

dlink4

Před synchronizací je nutné vytvořit uživatelský účet a následně vybrat položku pro přidání nového zařízení a postupovat podle pokynu v aplikaci. Spárování využívá funkce WPS na lokálním WiFi routeru. V našem případě jsme museli celý proces několikrát opakovat, než aplikace dokázala úspěšně detekovat připojení zásuvky do domácí sítě.

dlink1

Kromě obligátního vypnutí či zapnutí můžete vytvářet spínací rozvrhy s opakováním pro jednotlivé dny a hodiny. V aplikaci lze také sledovat aktuální příkon. Na kruhovém grafu pohodlně vidíte, kolik dané zařízení spotřebovalo elektřiny, případně kolik zbývá do předem nastaveného rozpočtu. Za jednu z největších předností považuji indikaci aktuální teploty a přítomnost teplotní ochrany. Ta dokáže automaticky vypnout připojené zařízení, pokud teplota pinů zásuvky přesáhne přednastavený bezpečnostní limit.

Wi-Fi Motion Sensor

Pokud se nespokojíte s manuálním ovládáním zásuvky, lze využít detektoru pohybu s komerčním názvem Wi-Fi Motion Sensor. Jeho připojení do bezdrátové sítě probíhá stejným způsobem jako v případě chytré zásuvky. Kromě funkce detekování pohybu můžete vytvářet navazující akce s ostatními produkty řady mydlink Home. Konfigurace zahrnuje nastavení citlivosti a odesílání notifikací na displej smartphonu.

dlink3

To se hodí například v situacích, kdy chcete mít přehled o aktivitě v dané místnosti. Při nastavení na nejvyšší citlivost čidlu neunikne ani ten nejnepatrnější pohyb a lze ho tak využít pro zabezpečovací mechanismy.

Praktické zkušenosti

Každého jistě zajímá, jak všechny části fungují z praktického hlediska, jaké jsou hlavní výhody a zda se investované peníze skutečně vyplatí. V případě chytré zásuvky se nabízí využití pro ovládání světelných zdrojů. Zde Smart Plug funguje na výbornou a nemáme jediných výhrad. Schopnost periodického vypínání a zapínání najde uplatnění například u teraristů, kteří si mohou pohodlně nastavit spínání UV lamp a topných těles.

dlink2

Pokud pohybový senzor umístíte ke vchodovým dveřím a do zásuvky zapojíte lampu, lze docílit efektního rozsvícení při vašem příchodu. Díky synchronizaci s cloudem máte kontrolu nad připojenými spotřebiči doslova odkudkoli. Aplikace mydlink Home pracuje naprosto bezchybně. Zamrzí pouze absence aplikace pro Apple Watch, která by celý zážitek z ovládání chytré domácnosti ještě více umocnila. Z hlediska funkčnosti musíme vypíchnout snadnou instalaci, kterou zvládne skutečně každý.

dlink1

V době psaní recenze se ceny každého produktu pohybovaly lehce nad hranicí 1000 Kč. S přihlédnutím na kvalitní dílenské zpracování, míru využitelnosti a propracovanou aplikaci to osobně považuji za adekvátní částku. Samozřejmě někdo může namítat, že vybavení rodinného domu může vyjít velmi draho, ovšem pokud se podíváme na profesionální řešení pro ovládání domácnosti, stále se bavíme o výrazné úspoře v řádu desítek tisíc. Další nespornou výhodou je jednoduchá instalace, která nevyžaduje stavební úpravy.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button