Recenze

Recenze chytrého květináče Click and Grow Smart Garden 3: nejsnazší cesta, jak mít doma vždy čerstvé bylinky

Mít doma přístup ke stále čerstvým bylinkám je něco, co ocení opravdu každý. Pokud ovšem, stejně jako já, patříte mezi pěstitele, kterým uschne i umělá kytka, máte pouze dvě možnosti, jak do svých pokrmů získat fresh koření. Buď si můžete dojít do nejbližšího supermarketu, nebo si pořídit některý z chytrých květináčů, jako je Click and Grow Smart Garden 3.

Click & Grow Smart Garden 3
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Smyslem Click & Grow a obecně všech chytrých zahrádek je to, aby jste doma měli vždy čerstvé bylinky s minimem vynaložené námahy a starostí. A to v tomto případě funguje zcela dokonale. Než se dostanu k praktickým zkušenostem, jako první si tradičně povíme něco o konstrukci a zpracování.

Recenze Smart Garden 3: designový truhlík na bylinky

Click & Grow si můžete pořídit ve čtyřech velikostech, respektive s různým počtem pozic pro rostlinky – 3, 9, a regálové farmy pro 27 či 51 sazenic. Já dostal možnost otestovat variantu Smart Garden 3, která u uživatelů patří mezi ty nejoblíbenější.

Recenze Click & Grow Smart Garden 3
Zdroj: Click&Grow

Ačkoli je truhlík vyroben z plastu, neubírá mu to nic na jeho atraktivitě. Bílé provedení podtrhuje velmi dobré zpracování, které ve výsledku funguje jako vkusný doplněk do kuchyně. A že nejde pouze o můj subjektivní názor, dokazuje fakt, že produkt získal prestižní ocenění za design Red Dot Award.

Click & Grow Smart Garden 3
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Součástí květináče je také rameno s integrovanou LED lampou. Její výšku lze díky přibaleným segmentům měnit v závislosti na aktuální výšce rostlinek. V balení dále naleznete síťový adaptér a tři transparentní kloboučky pro urychlení klíčení.

Zasadit, zalít, sklidit, sníst

Set je dodáván společně se třemi kapslemi, které v našem případě ukrývaly semínka bazalky. Systém Click and Grow využívá pasivní hydroponie, což v podstatě znamená, že rostliny rostou z výživových kapslí. V produktových materiálech se lze dočíst, že půda v květináčcích vychází z nanotechnologie, kterou používá NASA. Živiny se z ní uvolňují postupně podle životního cyklu rostliny a tím ji dodávají přesně to, co zrovna potřebuje ke zdárnému vývoji.

Jelikož moje botanické znalosti začínají a končí u zalévání trávníku, tak nedokážu objektivně posoudit, nakolik jsou informace o použité nanotechnologii relevantní a zda spíše nejde o marketingový trik na zákazníka. Co ovšem dokážu zhodnotit docela přesně, jsou vlastní zkušenosti z průběhu domácího zahradničení.

Click & Grow Smart Garden 3
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

A jak to tedy celé funguje? V praxi stačí vybalit kapsle, vložit do květináče, nalít vodu do zásobníku a zapojit do zásuvky. A to je celé. V tento moment veškerá práce končí a na vás zůstává pouze dolévání vody. Plná nádržka vystačí zhruba na dva týdny, takže o rostliny nemusíte mít strach, ani když odjedete na dovolenou.

Recenze Click & Grow Smart Garden 3
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Integrovaná LED lampa má přednastavený časovač, během něhož 16 hodin svítí a 8 hodin je vypnutá. Je ovšem veliká škoda, že tento interval nelze nijak uživatelsky přizpůsobit. Doporučuji tedy květináč zapnout do zásuvky ideálně ráno, aby se večer vypnul a jeho světlo vás nerušilo. Během testování mi také vadilo, že Smart Garden nemá žádný vypínač. Pokud například potřebujete z nějakého důvodu osvětlení vypnout, musíte ho natvrdo vypojit ze zásuvky.

Mobilní aplikace je spíše doplněk

Ke Click & Grow si můžete stáhnout také stejnojmennou mobilní aplikaci. Pokud byste čekali možnost propojení s květináčem, jste na omylu. Aplikace funguje pouze jako takový deníček, kde se dočtete v jaké fázi životního cyklu jsou vaše rostlinky. Najdete zde také několik zajímavých informací a doporučení o pěstovaných bylinkách.

Do aplikace si můžete psát vlastní poznámky, případně shlédnout instruktážní videa k danému typu rostlin. S ohledem na extrémně snadné pěstování v květináči tak mobilní aplikace nenabízí nic, bez čeho byste se neobešli. Lze ji tak brát pouze jako doplněk, kde nezkušení pěstitelé mohou čerpat rady a užitečné informace.

Smart Garden 3: závěrečné hodnocení

Click and Grow Smart Garden 3 nabízí pravděpodobně tu nejsnazší cestu k tomu, abyste doma měli vždy čerstvé bylinky. Vybírat můžete z mnoha druhů počínaje petrželí přes chilli papričky, saláty až po cherry rajčata. Nabídka kapslí je opravdu bohatá a najdete v ní téměř všechny tradiční druhy rostlin. Z pozice milovníka technologií a nejrůznějších gadgetů mě zklamalo, že ačkoli se má jednat o chytrý květináč, tak prakticky jedinou chytrou funkcí je přednastavený časovač.

Click & Grow Smart Garden 3
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Smart Garden nenabízí žádnou možnost propojení s chytrým telefonem, kde byste mohli například vzdáleně sledovat hladinu vody v zásobníku, případně si upravit jednotlivé intervaly svícení. I přes tento nedostatek nelze květináči ubrat fakt, že s jeho pomocí si vypěstuje čerstvou zeleninu a bylinky naprosto každý. Opomenout nelze ani atraktivní design, který se opravdu povedl. Květináč tak lze brát jako atraktivní doplněk, který vám pomůže vyzdobit kuchyni a zároveň bude plnit praktickou roli domácí zahrádky.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button