Recenze

Recenze bezdrátových sluchátek Urbanears Alby a Luma: kvalitní pecky za rozumnou cenu

Před nedávnem nám do redakce zavítala dvojice nových sluchátek. Jedná se o produkty od společnosti Urbanears, měli jsme šanci si vyzkoušet modely Urbanears Alby a Urbanears Luma. Produkty na první pohled vypadají velmi elegantně a kvalitně, v dnešní recenzi se na ně podíváme blíže pod lupou. 

Základní parametry sluchátek

Urbanears Luma

Parametry modelu Luma jsou opravdu lákavé. Výrobce slibuje výdrž až 5 hodin a až 25 hodin s dobíjecím pouzdrem, frekvenční rozsah 20Hz až 20 kHz, citlivost 90 dB, odolnost IPX4, Bluetooth 5.0, integrovaný mikrofon, senzor detekce nošení, dotykové ovládání, podporu hlasových asistentů, a filtraci šumu při telefonních hovorech. 

Urbanears Alby

Druhý model si v oblasti parametrů nevede také vůbec špatně. Výrobce slibuje výdrž až 3 hodiny a až 15 hodin s dobíjecím pouzdrem, frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz, citlivost 92 dB, odolnost IPX4, Bluetooth 5.0, integrovaný mikrofon, dotykové ovládání, podporu hlasových asistentů, a filtraci šumu při telefonních hovorech.

Parametry obou modelů sluchátek Urbanears znějí opravdu přívětivě a jednoznačně splňují podmínky v jejich cenové kategorii. Nyní se ale blíže přesuneme na jejich vzhled.

Design se rozhodně povedl

Na začátek musím říct, že oba modely se vzhledově společnosti Urbanears jednoznačně povedly, a jejich zpracování je kvalitní a hezké. Jediný rozdíl mezi modely je, že levnější sluchátka Urbanears Alby jsou špuntová, přičemž dražší model Urbanears Luma jsou pecková. Co se materiálu týče, oba modely jsou vyrobené ze stejného plastového materiálu.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Z velmi podobného materiálu je vyrobené i nabíjecí pouzdro, kterému není prakticky vytknout. Sluchátka jsou v něm uchycena magnetem, který je silný tak akorát. Sice dobíjecí pouzdra obou modelů vypadají totožně, ale i přes jednu malou skutečnost pro mě osobně vyhrálo dobíjecí pouzdro levnějšího modelu Urbanears Alby. V případě dražších Urbanears Luma je téměř nemožné pouzdro otevřít jednou rukou, jelikož magnet pro uchycení víka obalu je zbytečně silný. Na dobíjecích pouzdrech obou sluchátek také najdete port pro nabíjení typu USB-C. Bonusem u dobíjecího pouzdra dražšího modelu, respektive Urbanears Luma je bezdrátové nabíjení.  

Dotyková ovládání je příjemný bonus

Ovládání u obou sluchátek je velmi podobné, jelikož oba modely disponují dotykovým senzorem na jednotlivých sluchátkách. Jak už může z pojmenování senzoru vyplynout, ovládá se poklepáním na tělo sluchátka. Dvojitým poklepáním na pravé sluchátko zastavíte nebo spustíte hudbu, trojitým poklepáním na pravé sluchátko přeskočíte na následující skladbu, a trojitým poklepáním na levé sluchátko se vrátíte na předchozí. Pro aktivaci hlasové asistentky stačí podržet prst dvě vteřiny na jakémkoli sluchátku.

Z mé osobní zkušenosti u modelů jak Luma, tak Alby senzory nebyly nejspolehlivější, a často jsem do nich musel bušit tak, že mě z toho začaly bolet zvukovody. Když ale senzory zrovna fungují jak mají, ovládání sluchátek pomocí nich je opravdu plynulé, příjemné a rychlé. 

Zvukový projev: dražší neznamená lepší

Zvukový projev je část, kde se tyto dva produkty začínají rozcházet. Kvalita zvuku je paradoxně lepší u levnějšího modelu Urbanears Alby, který má silnější basy, a krásně vyvážené středy. Jinak dobrý dojem kazí pouze výšky, které působí až příliš zastřeným dojmem. Dalším záporem je zkreslení zvuku, k němuž dochází při nastavení maximální úrovně hlasitosti.  Pokud se ale při poslechu hudby vyvarujete horní hranici hlasitosti, sluchátka vám nabídnout zřetelný a docela plný zvuk.

Zdroj: CeskyMac.cz (Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Špatné zprávy pro vás mám bohužel v případě dražšího modelu Urbanears Luma. Zvukový projev sluchátek bohužel není nejlepší. Středy by se tam ještě najít daly, ale bohužel basy a výšky nemá cenu ani hledat. Zvuk by sám o sobě nemusel být tak špatný, ale výrobce tento model bohužel oproti předešlému vůbec nevychytal. Zvuk není zřetelný, a sluchátka někdy vydávají zvláštní statický zvuk. 

Verdikt

Oboje sluchátka si na trhu místo určitě najdou, protože podle mého splňují požadavky toho, co by bezdrátová sluchátka v dané cenové kategorii měla umět. Pochválit musím ergonomii a design obou sluchátek, které jsou příjemné a v uších drží velmi dobře. Horší to začíná být v případě zvuku, kde jednoznačně oproti modelu Urbanears Luma berou vedení sluchátka Urbanears Alby. Kdybych přemýšlel o nákupu nových sluchátek, jednoznačně bych šel do modelu Urbanears Alby, který vyjde na 1 890 korun. Model Urbanears Luma vyjde o něco dráž, a to na 2 690 korun. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button