RecenzeTipy a triky

Recenze Apple AirPort Extreme

Společně se serverem test-recenze.cz vám přinášíme

Recenze Apple AirPort Extreme

Recenze Apple AirPort Extreme je bezdrátový Wi-Fi router určený pro segment SOHO (malá kancelář, domácí použití). Vyplatí se pořízení za danou cenu, když na trhu jsou rozhodně levnější nabídky?

Popis Apple AirPort Extreme

Jedná se o simultání dvoupásmový 2,4 GHz a 5GHz Wi-Fi router (tj. pracuje souběžně v obou pásmech). Nabízí podporu 802.11 a/b/g/n stnadardů. Dosahuje maximální (teoretické) propustnosti v pásmu 5GHz a to až 450Mb/s pomocí tří separátních vysílačů, antén.

V zadní části routeru najdeme čtyři gigabitové ethernet porty z nichž jeden je primárně určen jako WAN port. Router obsahuje USB 2 port pro připojení a sdílení USB disků, Flash karet nebo připojení tiskárny.

Wi-Fi router umí zřídit takzvanou síť pro hosty, kdy zpřístupní pouze internetové připojení, ale už ne vaše ostatní připojená zařízení (počítače, tiskárny, disky atd.).

Konstrukce Apple AirPort Extreme

Jak je zvykem u Apple nejedná se o ohyzdný kousek zařízení, které musíte někam schovat. V zádní části routeru kromě již výše uvedených portů najdeme jen napájecí zdířku, reset tlačítko a úchyt pro bezpečnostní zámek.

Na přední straně LED dioda:

  • svítí zeleně, Apple Airport Extreme je v pořádku nakonfigurován a má připojení k internetu
  • bliká zeleně, Apple Airport Extreme startuje nebo se resetuje
  • svítí oranžově, Apple Airport Extreme není ještě nastaven nebo připojen do sítě
  • bliká oranžově, Apple Airport Extreme nemá internetovou konektivitu nebo je špatně nakonfigurován (v nastavení můžete v tomto stavu nechat spustit AirPort utilitu)
  • nesvítí, asi bych zařízení připojil do rozvodné sítě nebo odnesl na reklamaci

Wi-Fi router je vysoký 3,4 cm a čtvercová základna má rozměr 16,5 cm. Antény jsou ukryté uvnitř routeru a tak kromě kabelů nic nevyčnívá. Vzhled zařízení je střídmý v klasické bílé „Apple“ barvě.

V případě připojené tiskárny je potřeba operační systém Mac OS X 10.2.7 a novější pro Windows pak Windows XP (SP3) a novější. Pro přístup na USB disky pak Mac OS X 10.4.8 a novější, pro Windows pak Windows XP (SP3) a novější.

Pro nastavení pomocí AirPort utility je potřeba alespoň Mac OS X 10.5.7 nebo Windows XP (SP3). Případně též lze použít iPhone, iPad nebo iPod touch s iOS 6 a s aplikací AirPort utility.

Teoretický se udává podpora až 50 zařízení přes Wi-Fi síť. Jelikož se však jedná o Wi-Fi router v SOHO segmentu rozhodně bych takto veliký počet připojených zařízení bez testu nedoporučil.

Snadnost použití Apple AirPort Extreme

Zde bude Apple princip vítězit. Pro nastavení použijete zmíněnou utilitu AirPort a to ve verzi pro Mac, Windows nebo iOS. Samotná utilita ve verzi 6 nabízí průvodce a samotné nastavení je tak jednoduché jak jen může být.

Wi-Fi router nemá sám o sobě žádné web rozhraní. Hodnotím pozitivně z hlediska „běžného“ uživatele. Po poměrně rychlé konfiguraci je zařízení připravení k provozu.

Uživatelská podpora Apple AirPort Extreme

Pokud vám nebude postačovat manuál k nastavení zařízení, můžete si projít poměrně košatou diskuzi na stránkách Apple, případně položit dotaz.

Čím větší komunita uživatelů, tím pádem máte větší šanci na nalezení vaší otázky. To se v případě Apple produktu oproti menšímu výrobci rozhodně počítá.

Cena ke kvalitě Apple AirPort Extreme

U Apple si připlatíte ať už je to za značku, snadnost použití, spolehlivost nebo design. Cena levnějšího prvku podobných parametrů od konkurence začíná cca na polovině ceny. U příznivců Apple je volba jasnější, zde bych doporučil výběr mezi recenzovaným modelem nebo AirPort Express. Volba je jednoznačná i v případě, že si nechcete přidělávat zbytečné starosti při použití všech Apple možností (AirDrop, Airplay atd.) a dalších Apple zařízení. Homogenní síť je vždy lepší varianta.

AirPort Express je levnější, menší, ale je ochuzen o 1 Gbit porty (má jen 1x LAN a 1x WAN), ale přináší navíc analogový, optický audio jack.

Záleží tedy, zda využijete přednosti AirPort Express nebo Extreme.

Porovnat ceny současné verze Apple AirPort Extreme můžete zde:

Apple Airport Extreme lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Super, tohle jsem přesně potřeboval. Náš starý router už je k ničemu, byl dobrý, když jsme měli jeden-dva počítače, ale teď už mají naši sami o sobě 2 + já 4 zařízení, takže při spouštění skypu padá net, telefonovat max 30 sekund, pak se to přetíží. A navíc se ( pro mě ) těžko nastavuje, takže tahle krabička by se hodila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button